Domy z kontenerów - czym są? Zalety, wady, cena

Dom z kontenerówDomy z kontenerów to coś, co dla wielu wciąż brzmi jak prawdziwe szaleństwo - okazuje się, jednak że zupełnie niesłusznie, ten ekologiczny, szybki i nowoczesny sposób na własne mieszkanie zyskuje sobie coraz to większe grono swoich zagorzałych zwolenników.

Budownictwo kontenerowe

Domy z kontenerów to rodzaj budownictwa modułowego, w ramach którego wykorzystuje się głównie kontenery morskie, zarówno nowe, jak i używane. Konstrukcję takiego kontenera stanowi samonośna rama stalowa, wykonana z piaskowanych zabezpieczonych powłoką antykorozyjną profili. Ściany, sufit i podłoga to ocynkowana blacha, usztywniona bocznymi wzmocnieniami i wypełniona materiałem izolacyjny, którym jest wełna mineralna lub coraz częściej wykorzystywana izolacja poliuretanowa (kontenery ociepla się tak samo, jak budynki tradycyjne).

Nowoczesny dom z kontenerów

Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/556405728945042446

We wnętrzu kontenera stosuje się płyty wiórowe lub płyty gipsowo-kartonowe. Zewnętrze wykończenie nie różni się od tego wykorzystywanego w przypadku budynków tradycyjnych, możliwości są więc takie same - tynki, kamień, drewno, metalowe panele elewacyjne… w tym miejscu wszystko zależy od tego, w jakim stylu utrzymany ma być nasz dom.

W kwestii instalacji - również nie ma zasadniczych różnic pomiędzy tymi montowanymi w innego rodzaju budynkach, jedyna różnica może dotyczyć ogrzewania - w tego typu domach rekomenduje się ogrzewanie elektryczne. Kompleksową realizacją, w tym wykończeniem wnętrz i wszystkimi instalacjami zajmuje się w większości przypadków jedna firma, która dostarcza "kompleksowy produkt",  jakim w tym wypadku jest dom z kontenera.

Zalety domów z kontenerów

Choć w Polsce domy te wciąż budzą u niektórych złe skojarzenia, najwyższy czas to zmienić i pokazać, że takie mieszkanie może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zalet przemawiających za podjęciem decyzji o zakupie takiego domu:

1. Szybka realizacja - w przypadku domów kontenerowych zamawiamy gotowy kontener, stawiamy go na działce, montujemy instalacje i gotowe! Czas realizacji takiej inwestycji zależy od wielkości projektu oraz od standardu wykończenia, jednak w praktyce cały projekt domu z kontenera można zrealizować już w 4 tygodnie. W porównaniu do długotrwałej, tradycyjnej budowy jest to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania.

2. Mobilność - dom z kontenera możemy w każdej chwili przenieść w inne miejsce. Ważne jest także to, że istnieje możliwość dowolnego powiększania takiego domu o kolejne moduły, gdyby okazało się, że potrzebujemy więcej miejsca - jest to więc niezwykle elastyczne rozwiązanie.

3. Komfort - nowoczesne domy z kontenera nie mają nic wspólnego z barakami czy miejscami noclegowymi dla pracowników na budowie. Aktualnie warunki mieszkania w kontenerze mogą być o wiele lepsze niż chociażby w niektórych kamienicach, gdzie większość mieszkań stanowią bardzo często zaniedbane lokale komunalne. Domy z kontenera to również prywatność, o której ciężko mówić nawet w przypadku pięknych i nowoczesnych osiedli.

4. Cena - jak łatwo się domyślić postawienie takiego kontenera to koszty mniejsze niż budowa domu czy zakup mieszkania w tzw. nowym budownictwie.

Wady domów z kontenerów

Jak każde rozwiązanie, tak i to ma swoje wady - główny problem stanowi brak odpowiednich regulacji prawnych, nieposiadające fundamentów kontenery nie są przez polskie prawo postrzegane jako budynki mieszkalne, co może skutkować pojawianiem się problemów z wydaniem zgody na podłączenie np. sieci energetycznej.

Inne niedogodności to wysokie koszty ogrzewania takiego kontenera, które wiążą się z naszym klimatem, w którym zimy potrafią być wyjątkowo surowe. Ostatnie lata pokazują jednak, że zima w Polsce jest coraz łagodniejsza, co sprawia, że ta obawa jest coraz mniej uzasadniona.

Na końcu warto jeszcze wspomnieć o kwestiach estetycznych - projekty domów z kontenerów nie są i nie będą wyszukane, co dla niektórych może stanowić poważną przeszkodę. Takie domy doskonale wpisują się jednak w trend związany z minimalizmem i ekologicznym stylem życia, co oczywiście nie oznacza, że każdemu muszą się one podobać.

Cena domu z kontenerów - ile kosztuje taki dom?

Cena całorocznego domu z kontenera jest rzędu 2 000 - 3 000 zł/m² (w tzw. stanie pod klucz). Do tego należy doliczyć koszty transportu, które wahają się od 1 000 - 3 000 zł (wszystko zależnie od lokalizacji) oraz koszty montażu - przykładowo dla domu składającego się z dwóch modułów cena wynosi ok. 3 000 zł. Najtańsze domy z kontenerów, które nadają się do zamieszkania przez jedną lub dwie osoby można mieć więc za około 55 000 zł, z kolei większy dom np. taki o powierzchni użytkowej 110m² to wydatek rzędu 200 000 zł (choć są i takie oferty, gdzie cena za taki dom to nawet 300 000 zł). Podane ceny nie obejmują kosztów gruntu i mogą się różnić w zależności od wariantu wyposażenia czy firmy, która wykonuje dom - na rynku znaleźć można zdecydowanie tańsze, ale też o wiele droższe oferty.

Komentarze

Faraday
Nie klatka, masz okna i przeszklenia. Za to ochrona przed piorunami.
Aleksander
Coraz więcej firm specjalizującyc h się w budownictwie modułowym wchodzi właśnie w oferowanie domów z kontenerów i adaptacje wnętrz kontenerów, chyba najbardziej aktualna lista tutaj https://domyszkieletowe.net/kategoria/13/domy-z-kontenerow/ , dodatkowo powstał fajny kanał na YouTube w tym temacie „Odskocznia” polecam amatorom takiego budownictwa :)
Kasper
Ter
DALSZE WADY:
- brak wygłuszenia od zewnątrz, dlaczego? można przecież walnąć grubszą wełnę/styropian?
- brak możliwości sprawdzania stanu blachy (korozja itp), no tu fakt, można ją dobrze zabezpieczyć, ciekawe ile przeżyje?
- brak kontroli nagrzewania/mar znięcia konstrukcji, a po co to komu? :)
Chri
Odniesienie do Ter.

Piszesz o wadach, dobra masz racje jeśli chodzi o większość oferujących takie kontenery.

Są jednak takie firmy jak Whiterock które rozwiązały problemy ocieplenia i kondensacji, a jeśli mimo tego masz problem to np. ta firma oferuje wynajem, a więc bez ryzyka z twojej strony.

Pozdro
http://whiterock.one
Ter
DALSZE WADY:
- brak wygłuszenia od zewnątrz,
- brak możliwości sprawdzania stanu blachy (korozja itp),
- liche ocieplenie skutkujące kondensacją a co za tym idzie grzybem w mieszkaniu oraz korozja konstrukcji,
- brak kontroli nagrzewania/mar znięcia konstrukcji.
ZALETY:
- działa jak klatka Faradaya odpowiednio uziemiona.