Kotły a piece CO - jakie są różnice i zastosowania?

Kocioł gazowyDla zdecydowanej większości osób, piec CO oraz kocioł CO to jedno i to samo urządzenie - warto jednak wiedzieć, że nic bardziej mylnego! Różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest znacząca i bardzo istotna, bo choć oba urządzenia służą do tego samego, a więc ogrzewania naszych domów, to z pewnością nie możemy pomiędzy nimi postawić znaku równości.

Piece CO - ogrzewanie miejscowe

Piece to urządzenia odpowiadające za ogrzewanie miejscowe - o co dokładnie chodzi? Palenisko, które jest źródłem ciepła w przypadku pieców, zlokalizowane jest bezpośrednio w pomieszczeniu ogrzewanym. Oznacza to, że ciepło, które jest uzyskiwane w procesie spalania, jest magazynowane i stopniowo uwalniane do pomieszczeń. Jeżeli mamy do czynienia z dużą powierzchnią grzejną, możemy mieć pewność, iż odczuwalne ciepło jest łagodne i przyjemne, co jest zdecydowaną zaletą pieców. Ich wadą są natomiast spore gabaryty, dlatego mówiąc o ich wykorzystaniu, należy sobie jasno powiedzieć, iż sprawdzają się raczej w miejscach, gdzie dysponujemy większą ilością wolnej przestrzeni (takie piece są np. dalej obecne w niektórych kamienicach). Do wad pieców zalicza się także brak możliwości regulacji temperatury, związanej z nierównomiernym oddawaniem ciepła, co z kolei przekłada się na zróżnicowanie temperatury w pomieszczeniu, w którym taki piec się znajduje.

Żeby dobrze zrozumieć, o co dokładnie chodzi, warto dodać, że przykładem takiego pieca jest np. piec kaflowy, który wytwarzając ciepło, oddaje go do pomieszczenia poprzez ceramiczne kafle. Każdy, kto miał szansę znaleźć się blisko pieca kaflowego, wie, że stojąc w niedalekiej odległości od niego, temperatura potrafi być naprawdę bardzo wysoka, jednak na końcu pokoju już niekoniecznie - to jest właśnie główny problem pieców. W przypadku tych kaflowych, nie można im jednak odmówić jednego - mogą być one po prostu ozdobą pomieszczeń, ich zaletą jest więc przede wszystkim design, czego z pewnością nie można powiedzieć o kotłach CO.

Kotły CO - serce systemu grzewczego

Szukając informacji o kotłach CO, będziemy pewnie mieli okazję spotkać się ze stwierdzeniem, że kocioł to serce systemu grzewczego, co jest jak najbardziej trafnym spostrzeżeniem. Kocioł odpowiada bowiem za sprawne przekazywanie ciepła, do czego wykorzystuje czynnik grzewczy, a więc wodę w instalacjach, która jest następnie dostarczana do odbiorników (np. grzejników). Różnica między kotłem, a piecem wygląda więc następująco - kocioł nie magazynuje ciepła, on oddaje go do otoczenia, jest on elementem centralnego systemu ogrzewania (dla przypomnienia - w przypadku pieców mówiliśmy o miejscowym systemie ogrzewania).

Jakie są zalety kotłów, w porównaniu z piecami? Główną sprawą jest oczywiście komfort cieplny i możliwość regulacji temperatury w pomieszczeniach za pomocą zaworów termostatycznych. Ciepło, które uzyskujemy dzięki kotłom, jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniach.

Mówiąc, więc o różnicach pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, kluczową sprawą jest fakt sposobu dostarczania ciepła - piec odpowiada za "produkcję" i dystrybucję ciepła wyłącznie w miejscu, w którym się on znajduje, natomiast kocioł, dzięki odpowiedniej instalacji i jej elementom, znajdującym się w każdym pomieszczeniu, które ma być ogrzewane, przekazuje ciepło do odbiorników i równomiernie ogrzewa np. cały dom lub mieszkanie.

Kotły i ich przewaga nad piecami

Kotły, dzięki którym ciepło jest po prostu efektywniej i bardziej równomiernie wykorzystywane są rozwiązaniem, o wiele bardziej ekonomicznym i przyjaznym użytkownikom, stąd to właśnie one są częściej wykorzystywane niż piece. Przewagi ogrzewania centralnego nad ogrzewaniem miejscowym nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jest to bowiem sprawa oczywista. W tym miejscu warto jednak podkreślić fakt, że należy sobie zdawać sprawę z tego, że sam zakup i instalacja kotła to większy wydatek niż zakup pieca (trzeba bowiem pamiętać o kosztach rur czy grzejników).

Na koniec ważna informacja - mówiąc o doborze źródeł ciepła i szukając informacji na ten temat w internecie (nawet na stronach producentów takich urządzeń), bardzo często możemy się spotkać z zamiennym używaniem pojęć kocioł CO i piec CO - dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta - jest to zabieg celowy, związany z ogromną popularnością słowa "piec" wśród potencjalnych klientów, ale także instalatorów kotłów. Choć niewielu klientów zdaje sobie sprawę z faktu, iż decydując się na zakup pieca, ma tak naprawdę na myśli kocioł, to dzięki lekturze tego artykułu, nie jesteś już nieświadomym użytkownikiem i wiesz, jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma urządzeniami!

Autor: www.kotly-witkowski.pl.

Komentarze