Blachodachówki nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem budujących i remontujących swoje domy. Jest to związane z dostępnością, atrakcyjną ceną oraz niewielkim ciężarem, ale również z dużym wyborem profili, powłok i kolorów.
Blachodachówki są jednymi z najchętniej kupowanych pokryć dachowych. Obecnie ich roczna sprzedaż stanowi średnio około 30% wszystkich materiałów do krycia dachów. Producenci prześcigają się nieustannie w pomysłach na ich ulepszanie. Jednym z takich rozwiązań było wprowadzenie na rynek (obok tradycyjnych arkuszy) - paneli oraz modułów.
Pierwsza blachodachówka panelowa pojawiła się na rynku już na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, a modułowa w 2009 roku. Z każdym kolejnym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. W zasadzie ceny blach w arkuszach ciętych, panelach oraz modułach praktycznie nie różnią się bardzo, ale jednak, dzięki mniejszym wymiarom tych ostatnich - straty materiału są relatywnie małe, co obniża koszty wykonania dachu. Powoli także zmieniają się preferencje kupujących dotyczące kolorystyki. Spośród szerokiej palety barw, w jakich produkuje się blachodachówki, od kilku sezonów stopniowo popularność zyskują modele ze stali ocynkowanej, w odcieniach szarości.
Kolory blachodachówki
Blachodachówki można kupić w już w kilkunastu podstawowych kolorach. Znajdują się wśród nich przede wszystkim: czerwień, antracyt, brąz, ciemna zieleń, granat i czerń. Inwestorzy, którzy pragną, aby ich dach domu się wyróżniał, mogą na przykład zdecydować się na oberżynę, burgund, niebieski czy nawet biel. Od kilku sezonów coraz modniejsze stają się jednak szare dachy. Blachodachówki utrzymane w tym kolorze wykonane są ze stali ocynkowanej. Barwę nadaje się jej przez naniesienie powłoki organicznej - poliestrowej, polimerowej albo poliwinylowej. Stąd też właśnie blacho dachówki różnią się między sobą nie tylko trwałością, ale także stopniem połysku i strukturą. Mogą być gładkie i błyszczące, bez połysku i lekko chropowate, ze strukturą wytłaczaną lub wyciskaną (podobną do skórki pomarańczy), metaliczne. Wybierając szary odcień blacho dachówki, powinniśmy pamiętać, że oświetlenie i wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie sprawiają, że w zależności od sąsiedztwa wyglądają one inaczej. Kolor ciemnego dachu może wydawać się głęboka czernią na białej fasadzie, jednak często blednie na elewacji kolorowej.
Szare blachodachówki (tak samo jak te w innych kolorach), powinny zachować niezmienione właściwości przez okres 10 do 20 lat. Na taki też czas udzielana jest gwarancja estetyczna, która obejmuje zarówno odpryski, pęknięcia, łuszczenia powłoki, jak również znaczące i nierównomierne różnice w kolorze. Pokrycie po wielu latach może się w niewielkim stopniu odbarwić pod wpływem działania promieniowania UV, lecz cały dach powinien zachować intensywność koloru, niezależnie od tego, czy jest on jasny, czy ciemny.
Montaż blachodachówki
Wielkość blachodachówki warto dostosować do kształtu dachu. Niestety krycie dużymi arkuszami tych z wieloma załamaniami jest mało praktyczne. Aby je dopasować do połaci, konieczne jest ich przycinanie. W efekcie powstaje duża ilość zbędnych odpadów (nawet 25% partii), które podwyższają koszt wykonania pokrycia. Nie zawsze można je wykorzystać w innych miejscach, ponieważ nie wszystkie blachodachówki mają symetryczne przetłoczenia. W takiej sytuacji warto zdecydować się na mniejszy format, czyli na: moduły albo panele. Pozwolą one ograniczyć straty do 5%, ponieważ odcięte fragmenty mogą być wykorzystane w innej części dachu. Ogólnie należy powiedzieć, że arkusze mają stałą oraz określoną długość minimalną oraz maksymalną, którą to dopasowuje się do połaci przez przycinanie. Takie pokrycie trzeba więc zamawiać z wyprzedzeniem, aby nie było przestoju w budowie. Dodatkowo blachodachówki w arkuszach o bardzo dużych wymiarach wymagają odpowiedniego transportu i rozładunku, jak też przygotowania miejsca na plac budowy i zachowania szczególnej ostrożności podczas montażu. Moduły natomiast mają niewielkie, stałe wymiary, dzięki którym dach można zaraz po zamówieniu odebrać z magazynu i przetransportować niewielkim autem na budowę. W porównaniu z dużymi arkuszami, mniejsze jest ryzyko uszkodzenia modułu. Panele znów wyglądem przypominają jeden rząd dachówek - ich arkusze maja specjalnie wyprofilowane łaty nośne i stąd powstała ich nazwa - blachodachówki samonośne.
Komentarze