Budowa garażu po budowie domu? Kilka praktycznych porad

Budowa garażuNiekiedy podczas budowy wymarzonego domu nie możemy pozwolić sobie na postawienie od razu garażu. Czasami wynika to również z naszego zapominalstwa czy źle wybranego projektu. Jeśli jednak chcesz zbudować miejsce dla swojego auta, możesz dobudować garaż do już istniejącego budynku lub postawić wolno stojący budynek. Czy potrzebne są Ci pozwolenia? O czym warto pamiętać podczas takiej inwestycji? Dziś pochylimy się nad tymi pytaniami.

Garaż z pozwoleniem czy bez?

Przede wszystkim na wstępie należy jasno określić, jakiego rodzaju budowę chcemy wykonać. Jeśli zależy nam na pomieszczeniu ze ścianami z każdej strony i dachem, wtedy mówimy o garażu. Jeśli którejś ze ścian brakuje, np. mamy jedynie szkielet z dachem, pod którym chowamy pojazdy, wtedy mówimy o wiacie.

 

Przyjmijmy jednak, że chcemy zbudować garaż. Tu znów należy pamiętać o pewnym rozróżnieniu:

Garaż wolnostojący
Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, kiedy zależy nam na małym garażu. Taki typ budynku, który mierzy do 35 m2, możemy wybudować jedynie zgłaszając budowę. Jest to więc szybszy proces, nie wymagający tak wielu dokumentów. Garaż wolnostojący przekraczający 35m2 musi już zostać wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę.

Garaż w bryle budynku
Jeśli chcemy zwiększyć powierzchnię użytkową naszego domu, a do tego zaoszczędzić miejsce oraz materiały budowlane, warto zastanowić się nad dobudowaniem do domu garażu. Taka budowa wymaga pozwolenia lokalnych władz, jednak wysiłek włożony w przygotowanie odpowiednich dokumentów jest opłacalny.

Warto dodać, że bez względu na to, jaki garaż chcemy wybudować, należy pamiętać, że na każdych 500m2 możemy umieścić jedynie dwa budynki tego typu.

Jak wybudować przydomowy garaż? - praktyczne wskazówki

Jeśli już dopełniliśmy wszelkich formalności, możemy przystąpić do budowy garażu. Pierwszym etapem jest przygotowanie gruntu pod budowę. Zarówno w przypadku garażu łączącego się z bryłą domu, jak i tego stojącego nieopodal sprawdzą się solidne fundamenty czy wylewka betonowa. Są to rozwiązania, które ustabilizują nam podłoże. Przed wylaniem betonu należy odpowiednio utwardzić i przygotować glebę. Najlepiej, jeśli zlecimy wysypanie żwiru lub piasku.

Warto dodać, że tego rodzaju prace budowlane nie wymagają ciężkiego i drogiego sprzętu. Już nawet niewielki traktor może sprostać prostym pracom związanym z budową garażu, jak przygotowanie i utwardzenie gleby pod wylewkę. Jednak zawsze powinniśmy sprawdzić, z jakiego sprzętu korzysta wynajęta przez nas firma czy rolnik. Jedynie korzystanie ze sprawdzonych oryginalnych części zamiennych, właściwa konserwacja maszyny mogą sprawić, że nie zawiedzie nas wypożyczony sprzęt - mówi nam ekspert z Edmasz.

Pod tak przygotowaną glebę możemy wylać betonowe fundamenty. Należy odczekać jednak kilka dni, by posadzka mogła nieco wyschnąć. W przypadku garażu łączącego się z domem należy wyrównać poziom posadzki do tej, którą posiada bryła budynku - oczywiście z uwzględnieniem parametrów „osiadania” fundamentów. Potem możemy stawiać ściany fundamentowe, następnie dach, by na koniec, po wyschnięciu posadzki i ścian wykonać prace wykończeniowe.

Wspominaliśmy o zaletach garażu dołączonego do bryły domu, warto o nich wspomnieć:

  • zwiększenie powierzchni gospodarstwa domowego,
  • łatwe przejście z garażu do domu,
  • większe bezpieczeństwo i ochrona przed kradzieżą.

Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju budynki są często kontrolowane przed nadzór budowlany. Niewłaściwie dobudowany garaż może wiązać się nawet z rozbiórką. Warto więc korzystać z usług specjalistów.

Z kolei, jakie zalety niesie z sobą budowa garażu wolnostojącego?

  • Do 35 m2 brak pozwolenia, jedynie zgłoszenie,
  • prosta budowa, nieobarczona wieloma aktami prawnymi i wymogami,
  • możliwość wyboru dowolnego materiału, np. blachy,
  • łatwa możliwość rozbiórki, modyfikacji.

Jak widzimy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na zwiększeniu powierzchni domu, czy na łatwiejszym i tańszym rozwiązaniu. Jeśli chcemy szybko zbudować garaż, warto postawić na wolnostojący. Jednakże garaż dobudowany do bryły domu podnosi również wartość rynkową takiej nieruchomości, oferując jednocześnie wygodę.

Komentarze