W wykańczaniu wnętrz i budynków wciąż pojawiają się innowacje. Mają one na celu nie tylko usprawnić pewne procesy, ale też zapewnić użytkownikom oszczędność czy inne korzyści. Do takich działań zalicza się ciepły montaż okien. Na jakiej zasadzie działa? To, na czym polega ciepły montaż okien, można odczytać już z samej nazwy tego procesu. Jeśli sądzisz, że ma to związek z izolacyjnością stolarki okiennej, masz nosa!
Czym jest ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien to bowiem nic innego jak metoda instalacji stolarki okiennej w ścianie w taki sposób, by uszczelnić miejsce zamocowania ramy okiennej w całej konstrukcji. W przypadku ciepłego montażu izolacja jest zbudowana z aż trzech warstw uszczelnienia, zamiast zwyczajowego pojedynczego podkładu z pianki izolacyjnej.
Na czym polega ciepły montaż okien?
Ciepły montaż polega na korzystaniu, poza pianką izolacyjną, także z taśm proprzepuszczalnych oraz paroszczelnych. Pianka dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny pomiędzy murem a framugą, a kolejnym etapem jest nakładanie warstwy wewnętrznej, którą stanowi taśma paroszczelna. Jej zadaniem jest wyłapywanie wilgoci z wnętrza i sprawienie, że nie wnika ona w piankę izolacyjną.
Od zewnątrz stosuje się z kolei uszczelnienie z taśmy paroprzepuszczalnej. Ma ona zapobiegać przenikaniu wody z zewnątrz (np. deszczu czy innych opadów) do pomieszczenia przy jednoczesnym umożliwieniu wydostania się parze wodnej, jeśli ta pojawiła się w warstwie izolacji.
Ciepły montaż okien - czy warto?
Ten zgrany zespół zapewnia naprawdę świetne efekty. Między ramą okna a murem nie pojawiają się ubytki, pianka montażowa nie jest narażona na zawilgocenie. Ma to znaczący wpływ na izolację termiczną i akustyczną. Taki montaż sprawi, że okna będą całkowicie energooszczędne i dobrze wyizolowane. Oczywiście od warunkiem, że pianka montażowa zostanie w pełni wysuszona.
Zalety i wady ciepłego montażu okien
Jak każde rozwiązanie, również ciepły montaż okien ma wady i zalety. Niezależnie od tego, czy się na niego zdecydujesz, pamiętaj o tym, by zlecić go sprawdzonym specjalistom. Nawet najlepsze okna zamontowane przez niekompetentną ekipę mogą stracić na jakości.
Zalety ciepłego montażu okien
- Oszczędność - dzięki ciepłemu montażowi z pewnością sporo oszczędzisz na ogrzewaniu. To możliwe dzięki ograniczeniu utrat ciepła;
- Pozytywny wpływ na środowisko - dzięki ciepłemu montażowi zużywamy mniej surowców do ogrzewania swoich czterech kątów;
- Stała temperatura we wnętrzu - ciepły montaż w połączeniu z nawiewnikami okiennymi zapewnia utrzymanie pożądanej temperatury we wnętrzu;
- Wyeliminowanie przeciągów wynikających z nieszczelności;
- Ochrona przed wilgocią i pleśnią.
Wady ciepłego montażu okien
- Większy koszt montażu - w przypadku ciepłego montażu okien potrzebne jest więcej surowców, które wiążą się z większymi wydatkami. Zwykle jednak zwracają się one w wyniku oszczędności na ogrzewaniu;
- Konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy - jak już wspomnieliśmy, nie każdy jest w stanie wykonać ciepły montaż okien, dlatego kluczowe jest znalezienie godnych uwagi i zaufania specjalistów.
Jak widzisz, zalety wyraźnie dominują nad wadami, dlatego decydując się na okna koniecznie wybierz także ciepły montaż.
Źródło: www.oknoplast.com.pl.
Komentarze