Dachówka cementowa - zalety i wady

Dachówka cementowaZastanawiasz się nad tym, jakie pokrycie dachowe będzie najbardziej odpowiednie? Wahasz się pomiędzy dachówkami ceramicznymi a cementowymi i już sam nie wiesz co wybrać? Dziś spróbujemy nieco rozwiać Twoje wątpliwości, przyglądając się dokładnie młodszemu rozwiązaniu, a więc dachówkom cementowym.

Dachówki cementowe - podstawowe informacje, definicja

Dachówki cementowe (inaczej: dachówki betonowe) produkowane są z piasku kwarcowego, wody oraz szybko wiążącego cementu o małej zawartości wapnia. Składnikiem dodatkowym jest oczywiście barwnik, dzięki któremu możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej. W tym miejscu trzeba sobie powiedzieć, że surowce, z których produkowana jest tego rodzaju dachówka to surowce naturalne, które nie zawierają szkodliwych dla naszego zdrowia substancji.

Choć dachówki betonowe nie mogę się poszczycić tak długą historią, jak dachówki ceramiczne, to zdążyły już zyskać grono zwolenników, którzy widzą w nich doskonałą alternatywę dla tradycyjnego niegdyś pokrycia dachowego. Zacznijmy więc od pozytywnych aspektów tego rozwiązania, których jest naprawdę sporo.

Zalety dachówki cementowej

Dachówki cementowe posiadają szereg zalet. Do najpopularniejszych należą:

Nowoczesne technologie produkcyjne oraz trwałość

Obecnie produkowane dachówki cementowe są praktycznie równie trwałe co ceramiczne. Okres gwarancji udzielany przez ich producentów to zazwyczaj 30 lat, podczas gdy dla dachówek ceramicznych jest to w zależności od producenta od 20 do 50 lat, co pokazuje, że ich trwałość w niczym nie ustępuje tradycyjnemu rozwiązaniu.

Jeżeli chodzi o wytrzymałość mechaniczną, nasiąkliwość czy odporność na działanie związków zasadowych to ich własności są bardzo zbliżone do właściwości dachówek ceramicznych (mówimy tutaj o sytuacji, kiedy zostały one pokryte nowoczesnymi powłokami).

Mnogość rozwiązań

Aktualnie na rynku dostępne są dachówki w wielu różnych kolorach i kształtach, z których każdy powinien wybrać coś dla siebie. Największą popularnością cieszy się obecnie kolor grafitowy oraz brązowy, jednak tradycyjny- ceglany również ma grono wiernych wyznawców. Oprócz kolorów warto także wspomnieć o kształcie – coraz modniejsze stają się te płaskie, które doskonale sprawdzają się w przypadku nowoczesnego budownictwa. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że dachówki cementowe świetnie sprawdzają się w przypadku różnych projektów – zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej współczesnych. Jest to więc rozwiązanie bardzo uniwersalne.

Prostota montażu

Dachówki cementowe montuje się tak jak dachówki ceramiczne i nie ma w tym nic trudnego. Najważniejsze jest jednak przygotowanie połaci dachowej i niezapominanie o odpowiednim ociepleniu oraz wentylacji.

Ekologia

Tak jak zostało to już powiedziane wcześniej, do produkcji dachówki betonowej zużywa się tylko naturalne materiały, jednak co równie ważne sam proces produkcji jest także ekologiczny, a wynika to z tego, że do wytworzenia takich dachówek potrzebna jest stosunkowo niewielka ilość energii wynikająca z ich utwardzania w temp. około 60 stopni, a nie 1000 stopni, jak ma to miejsce w przypadku dachówki ceramicznej.

Walory użytkowe

Dachówki cementowe zapewniają znaczne tłumienie hałasu oraz skutecznie wyciszają dźwięki.

Korzystna cena

Dla inwestorów, którzy szukają oszczędności, jednak nie chcą tracić na jakości pokrycia, optymalnym wyborem będzie właśnie dachówka cementowa: tańsza od dachówki ceramicznej, droższa od pokryć wielkoformatowych, takich jak blacha, jednak o wiele bardziej od nich wytrzymała. Dachówka cementowa to więc doskonały kompromis pomiędzy ceną a jakością.

Wady dachówek cementowych

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jak każde rozwiązanie, tak i to ma oczywiście swoje wady - o ile sama trwałość pokrycia dachowego w przypadku dachówek cementowych i ceramicznych jest porównywalna, to różnice pojawiają się, jeżeli chodzi o żywotność ich koloru. Wiele się jednak w tej kwestii zmienia na lepsze: producenci dachówek cementowych wciąż szukają optymalnych rozwiązań, które sprawiłyby, że kolor przetrwałby próbę czasu.

Aby móc jak najdłużej cieszyć się intensywnym kolorem dachówki cementowej oraz nie martwić się o to, że naniesiona na nie powłoka ochronna jest już zdarta i nie chroni odpowiednio powierzchni betonu, warto wybierać rozwiązania od dostawców stosujących powłoki polimerowo-akrylowe. Tego typu powłoki są gładsze i zdecydowanie lepiej podkreślają kolor samej dachówki, są też przede wszystkim trwalsze.

Jeżeli jednak powłoka wymagać będzie odnowienia, nie jest to problemem - na rynku dostępnych jest wiele specjalnych farb służących do zabezpieczania dachówek betonowych.

Podsumowując: jeżeli cenimy sobie piękny wygląd pokrycia dachowego, jednak z jakichś powodów szukamy oszczędności, dachówka betonowa to świetne rozwiązanie - trwałe, solidne oraz wyglądem nieodbiegające od tradycyjnych dachówek ceramicznych.

Komentarze

Matis
Nikogo nie dziwi, że najlepszym wyborem materiałowym do pokrycia dachu jest dachówka ceramiczna. Testowano ten materiał przez wiele lat. I okazało się, że sprawdza się najlepiej, ale jest stosunkowo droga od innych pokryć dachowych.Dachó wka stała się też wzorem dla innych pomysłów, wygląd glinianych tabliczek został odwzorowany w innym materiale takim jak dachówka modułowa. Tym materiałem jest stal. Wzór łudząco przypominający dachówki różnego typu wytłaczany jest na płytach stalowej blachy. Blachodachówka, bo tak nazwano nowy wyrób, jest wygodna w zastosowaniu. Duże arkusze blachy przyspieszają pracę i pozwalają zakończyć ją często przed terminem.
Nic zresztą w tym dziwnego, że dachówka wykonana z blachy stała się przebojem rynkowym ostatnich dziesięcioleci. Wydatnie zmniejsza nacisk na konstrukcję szkieletu podtrzymującego dach ze względu na lekkość materiału, jest tańsza. Proporcje te kształtują się nawet 1 do 10, może być wykonana z elementów o mniejszych przekrojach, co przekłada się na koszty inwestycji.
Marek
20 lat nadzoruję inwestycje i po 10 latach mało która dachówka cementowa trzyma kolor. Powłoki są nietrwałe. To jest przepaść między ceramicznymi. Koszty renowacji dachu farbami sięgają 40zł /m2 z czym się każdy inwestor po dekadzie musi liczyć.