Dachy z trzciny - zalety i wady

Altanka z dachem z trzcinyDachy z trzciny są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, nie chodzi już tylko o altany ogrodowe, ale również o całoroczne domy. Jakie są wady i zalety takich dachów?

Zalety dachów z trzciny

Na wstępie muszę dodać, że ... nie jestem obiektywny kwestiach dachów z trzciny, czy w ogóle w naturalnym budownictwie. Po prostu kocham wszelkie technologie zbliżające człowieka do natury.

  1. Wygląd - dachy pokryte strzecha wyglądają świetnie - to fakt. I jak już pisałem, dotyczy to nie tylko altanek, ale również domów w klasycznej formie. Wszelkie domy stylizowane na dworki czy wiejskie chaty zazwyczaj świetnie wyglądają z dachem pokryty strzechą. Oczywiście, dla niektórych konstrukcji - np. domów z drewnianego bala - takie dachy to to niemal konieczność! Tylko wtedy cały dom wygląda naturalnie i harmonijnie. Wygląd to jednak nie jedyna zaleta takich dachów.
  2. Izolacja termiczna i akustyczna - doskonale wiemy, że dach musi być zaizolowany, aby z zimę było ciepło, oraz latem w miarę chłodno. Każdy dach (poza trzcinowym) trzeba dodatkowo izolować, np. wełną mineralną, styropianem, czy innym materiałem. Tylko gruby, naturalny dach trzcinowy jest sam sobie tak dobrym izolatorem, że nie potrzeba żadnych dodatkowych izolacji - żadnych! Ba! Dachy pokryte strzechą zapewniają świetne parametry izolacyjności nie tylko termicznej, ale również akustycznej!
  3. Mikroklimat - większość polskich inwestorów decydujących się na taką technologie, pod trzcinowym dachem stosują podbitkę oraz folie, często...zupełnie niepotrzebnie! Można bowiem zrobić taki dach, który zarówno z zewnątrz, jak i od środka będzie wyglądał tak samo - żywo! Nie żadne karton-gipsy czy nawet drewno - czysta trzcina - co dzięki temu zyskujemy? Mikroklimat, bowiem cały dach, na całej powierzchni staje się wówczas wentylacją i pewnego rodzaju filtrem. Trudno jest opisać takie wnętrze, tego klimatu trzeba po prostu doświadczyć!
  4. Trwałość dachów z trzciny - to taka zaleta, która może być wadą (o tym dalej). Owszem - dachy z trzciny wytrzymują nawet 70 lat i pięknie się starzeją. Jednak, aby uzyskać takie wyniki niezbędna jest okresowa konserwacja, z czego inwestorzy nie zawsze sobie zdają sprawę. Nie mniej - takie rozwiązania są trwałe, jeśli postępuje się zgodnie ze sztuką.

Trzcina cięta

Wady dachów z trzciny

Niestety, dachy z trzciny - jak wszystkie inne rozwiązania mają też i wady. Tak naprawdę, może nawet nie są to wady, jeśli jesteśmy świadomi pewnej specyfiki tej technologi, i świadomie dokonujemy wyboru.

  1. Konieczność konserwacji - aby trzcinowy dach wytrzymał te kilkadziesiąt lat, musi być właściwie konserwowany - co kilka lat. Ew. ubytki trzciny muszą być wypełnione - opcjonalnie, całość może być zaimpregnowane chemicznie. Oczywiście, i lepiej i dokładniej jest dach zrobiony, tym mniej problemów z dalszym użytkowaniem - tak czy inaczej - nie jest to technologia typu "zbuduj i zapomnij".
  2. Wymagania konstrukcyjne - dachu z trzciny nie wybudujemy na płaskim dachy, to oczywiste, ale również na dachach o małym koncie nachylenia (poniżej 45 stopni) to rozwiązanie może być problematyczne. Oczywiście zrobić można, ale jak będzie z trwałością takiego dachu? Ogólnie dachy z trzciny trzeba montować na dachach o sporym koncie pochylenia - tylko w wtedy ta technologia ujawnia wszystkie swoje zalety - dachy są trwałe i w miarę bezobsługowe.
  3. Cena - koszt montażu dachu z trzciny nie jest może jakiś bardzo wysoki (porównywalny z ceramiką), ale są tańsze rozwiązania - i w budowie, oraz co ważniejsze - w całej eksploatacji. Budowa dachu z trzciny po pierwszy (największy) koszt - ale nie ostatni.

Mity

Dach z trzciny

Niektórzy uważają, że dach trzcinowy jest łatwopalny - to mit. Dobrze zrobiony dach, jest niepalny nawet jak nie jest zaimpregnowany chemicznie! Po prostu - trzcina tak mocno do siebie dolega, że nie ma wystarczającego miejsca na przepływ powietrza i w konsekwencji ogień nie może się rozpalić! Oczywiście, na rynku jest masę impregnatów polepszających właściwości dachów trzcinowych.

Podsumowanie

Kupować czy nie? Dla miłośników naturalnych rozwiązań, wybór jest prosty. Jednak mimo szeregu zalet, ta technologia jest wymagająca. Często problemem jest choćby znalezienie porządnej firmy montującej dachy z trzciny, lub zajmującej się remontem i konserwacją takich dachów. Niestety, na rynku działa masę "partaczy" i dachy zrobione przez nich, psują nieco ogólną opinie o tej technologi. Dachy z trzciny, choć nie pozbawione wad, są jednym z lepszych rozwiązań dla tradycyjnego budownictwa.

Autor: www.braczkowski.pl.

Komentarze

Bercik
Dachy pokryte trzciną dla niektórych osób tworzą swojski i sielski klimat. Jego romantyczny wizerunek jest ozdobą każdego miejsca. Kojarzy się z wygodnym siedziskiem. Domostwem dostatnim i gościnnym. Tak gościnnym, że przylatują do niego na wiosnę bociany i naprawiają gniazdo, podupadłe przez zimę.
Fortuna
Dach to konstrukcja domu, której nie dorównuje w ważności żaden element konstrukcyjny. Gdyby nie dach woda lałaby się do środka ludziom na głowę. Dawniej dachy wykonywano z materiałów naturalnych. Brano jest wprost z natury. Naturalną koleją rzeczy był rozwój i zmiana materiałów. Zaczęto stosować nowe wynalazki i dachy ze strzechy odeszły w niepamięć, a przecież strzecha z trzciny to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Trzcina posiada same zalety oprócz tego, że nie przepuszcza wody do wnętrza domu, to jeszcze izoluje go skutecznie od wiatru, chłodu i spiekoty letniej. Strzecha na dach wykonana w prawidłowy sposób, zgodnie z prawidłami sztuki dekarskiej, może służyć przez wiele lat. Jeszcze dziś spotyka się gdzieniegdzie stare domy, pochylone ze starości i z powodu zaniedbań, ale przykryte dachem, na którym leży słoma, lub trzcina.