Domy prefabrykowane z keramzytu - zalety, opinie, ceny

Dom z prefabrykatów keramzytowychKeramzyt to znany, szczególnie na zachodzie i północy Europy materiał budowlany. Domy z keramzytu stawia się tam od lat i ceni ze względu na ich wytrzymałość i szybkość budowy. A jak to wygląda w Polsce? W naszym kraju wciąż jesteśmy przywiązani do tradycyjnych domów murowanych, choć sporo się jednak w ostatnich latach zmienia i domy prefabrykowane, nie tylko z keramzytu, ale i z drewna zyskują na znaczeniu.

Jeżeli jesteś właśnie w trakcie podejmowania decyzji o budowanie własnego domu i zastanawiasz się jaka technologia jego wykonania będzie najlepsza, to koniecznie zapoznaj się z kilkoma powodami, dla których warto postawić na dom z keramzytu.

1. Szybkość wznoszenia

Szybkość wznoszenia domów z keramzytu to jedna z zalet tej technologii - dom o powierzchni 120 m2 powstaje w około 3 lub 4 miesiące i mówimy tutaj o domu, w którym można zamieszkać. Z czego wynika tak szybki czas budowy? Za wszystko odpowiedzialna jest technologia prefabrykacji oraz brak konieczności sezonowania. W przypadku wykorzystania gotowych elementów, które powstają w fabryce pod odpowiednim rygorem technologicznym, nie musimy się obwiać braku precyzji. Gotowe elementy bez większych problemów łączy się w kilka tygodni na placu budowy. Po postawieniu ścian można praktycznie od razu przejść do prac wykończeniowych w budynku - wszystko to bez zbędnej zwłoki.

Co równie ważne, ściany prefabrykowane mają idealnie gładką powierzchnię, której nie trzeba tynkować, wystarczy jedynie trochę gipsu i możemy je od razu malować czy też tapetować.

2. Termoizolacyjność

Prefabrykowane ściany wykonane z keramzytobetonu w okresie zimowym znacznie obniżają pobór energii oraz doskonale izolują dom przed stratami ciepła na zewnątrz. W lecie natomiast idealnie chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Przy standardowej grubości ściany wynoszącej 15 cm oraz 12 cm izolacji, współczynnik U nie przekracza 0,24W/(m2-K), warto jednak wiedzieć, że jeżeli warstwa izolacji miałaby 15 cm, to współczynnik ten osiągnie wartość mniejszą niż 0,2W/(m2-K), co pozwoli spełnić nowe wymogi prawa budowlanego, wchodzące w życie od 2021 roku.

3. Izolacyjność akustyczna

Keramzyt oprócz bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych cechuje się także wysoką zdolnością do tłumienia hałasu, co wynika z samej struktury tego materiału. Dla ścian o grubości 15 cm wskaźnik izolacji akustycznej zawiera się w przedziale od 45 do 70 dB. Uciążliwe dźwięki nie przenoszą się także pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, tak jak ma to miejsce w przypadku budynków drewnianych. Jeżeli więc szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci uzyskać odpowiedni poziom ciszy - dom z keramzytu może być dobrym rozwiązaniem.

4. Dowolność, jeżeli chodzi o projekt

Warto wiedzieć, że praktycznie każdy projekt architektoniczny można wznieść w technologii prefabrykacji keramzytowej. Jeżeli jest się w posiadaniu projektu wykonanego w technologii tradycyjnej czy drewnianej to również niż straconego - można go łatwo przerobić. Ściany keramzytowe to także dowolność w konstruowaniu skosów, łuków czy wykonywaniu dodatkowych otworów - możliwości są naprawdę ogromne. Co równie ważne - praktycznie w każdym przypadku po przerobieniu projektu pod omawianą technologię uda się zyskać kilka dodatkowych centymetrów powierzchni użytkowej.

5. Korzystny mikroklimat

Keramzyt, dzięki temu, że jest materiałem obojętnym chemicznie, a dodatkowo odpornym na działanie wody, pleśni i grzybów sprawia, że mikroklimat panujący w domu wybudowanym z keramzytu sprzyja alergikom i astmatykom. Tak korzystne warunki zapewnione są dzięki wysokiej zdolności keramzytu do odprowadzania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku - dobra paroprzepuszczalność elementów keramzytowych wynika z jego porowatej struktury, która doskonale oddaje wodę.

6. Bezpieczeństwo

Keramzyt to materiał praktycznie niepalny. Ściana nośna o grubości 15 cm traci swoje właściwości związane z ognioodpornością dopiero po 2 godzinach ekspozycji na ogień. Jest to czas, w którym istnieje szansa na zareagowanie i ucieczkę przed zagrożeniem, ratując siebie i najbliższych oraz zachowując szanse na wyniesienie czegokolwiek z wyposażenia domu.

7. Cena

Koszt budowy domu jest ściśle uzależniony od powierzchni i projektu. Dla przykładu koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100m2 z poddaszem użytkowym oraz dwuspadowym dachem z blachodachówki do stanu surowego zamkniętego (okna, drzwi, schody wewnętrzne itd.) to wydatek rzędu 120-140 tys. zł.

Choć budowa domów prefabrykowanych nie jest jeszcze tak rozpowszechniona, jak tradycyjny sposób murowany, to biorąc pod uwagę wszystkie zalety tej technologii, pewne jest, że z roku na rok przybywać będzie jej zwolenników, szukających sposobu na szybką, ale jednocześnie dokładną i trwałą realizację.

Komentarze

Best western
Nam mieszkanie z keramzytu zbudowała firma JW Budownictwo. Jesteśmy zadowoleni z efektu ich pracy, jak i z keramzytu. Świetnie utrzymuje ciepło, dzięki czemu zaoszczędziliśm y już sporom sumę w czasie okresu grzewczego.