Drabiny z koszem ochronnym - w jaki sposób mogą uratować nam życie?

Drabina z koszem ochronnymDrabina służy do wchodzenia na dach i schodzenia z niego. W określonych sytuacjach powinna również umożliwiać sprawą ewakuację osób przebywających w budynku. Poruszanie się po niej zawsze musi być bezpieczne, na co wpływ mają elementy wyposażenia drabiny, takie jak kosz ochronny.

Drabina wysuwana i ewakuacyjna przymocowana jest na stałe do budynku, w miejscu łatwo dostępnym. Jej zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego oraz sprawnego wejścia na dach w celu wykonania prac porządkowych czy serwisowych, a następnie zejścia z powrotem. W sytuacji zagrożenia, np. pożaru, powinna też umożliwiać sprawną ewakuację osób z budynku. Poziom bezpieczeństwa poruszania się po drabinie zwiększają elementy jej wyposażenia, takie jak kosz ochronny - https://www.crynoline.pl/zestawy-z-koszem-ochronnym,18,3,125.

Drabiny ewakuacyjne - unormowania prawne

Drabinę ewakuacyjną zainstalować należy w budynku, który ma co najmniej dwie kondygnacje. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania, w budynkach zaklasyfikowanych do kategorii zagrożenia PM (budynki magazynowe i produkcyjne), w których wymagana jest droga ewakuacyjna dla ludzi z wyższych kondygnacji, dopuszczalne jest stosowanie na tejże drodze drabiny ewakuacyjnej. Powinna ona prowadzić na dach nad niższym piętrem bądź na poziom terenu, jeśli liczba osób przebywających jednocześnie na wyższej kondygnacji nie przekracza pięćdziesięciu, natomiast w budynku z pomieszczeniem zagrożonym wybuchem – piętnastu. Pamiętać trzeba, że przepis ten nie dotyczy zakładów pracy chronionej.

Drabiny ewakuacyjne muszą zostać umieszczone w miejscach łatwo dostępnych. Z kolei zabronione jest instalowanie ich naprzeciw świetlików oraz okien. Odległość między szczeblami drabiny ewakuacyjnej nie powinna przekraczać 30 cm, zaś szerokość samych szczebli wynosić musi minimum 50 cm.

Zestawy z koszem ochronnym - kiedy są wymagane?

Kiedy różnica wysokości przekracza 3 m, drabina ewakuacyjna musi być wyposażona w kosz ochronny (nie dotyczy to sytuacji, gdy znajduje się ona w szybach lub innych ciasnych pomieszczeniach, które przez same swoje ukształtowanie pomagają zapobiec upadkowi z drabiny). Powinien on mieć 70-80 cm szerokości, dzięki czemu z jednej strony zapewni użytkownikowi swobodę ruchu, z drugiej natomiast będzie skutecznie chronił przed upadkiem z dużej wysokości. Jeśli drabina jest dłuższa niż 10 m, koniecznym elementem wyposażenia są dodatkowe podesty spoczynkowe.

Kosz ochronny - funkcja

Zadaniem kosza ochronnego jest nie tylko pomaganie w ewakuacji. Przede wszystkim stanowi on bardzo istotny element podnoszący poziom bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy na wysokości. Najważniejszą jego funkcją jest zapobieganie upadkowi, o który łatwo jest w sytuacji zmęczenia, pracy w niskich temperaturach albo przy mocnych powiewach wiatru. Kosz chroni przed spadnięciem z drabiny w razie pośliźnięcia się lub niewłaściwego ustawienia stopy na szczeblu - może w ten sposób uratować życie i zdrowie. Wraz z bezpieczeństwem, poprawia też komfort pracy, gdyż można się go przytrzymać i w ten sposób ulżyć zmęczonym kończynom. Stanowi on więc rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale również wygodne.

Rzecz jasna, aby zestaw z koszem ochronnym należycie pełnił swoje zadania, musi spełniać normy i wymogi BHP oraz być wykonany z materiałów wysokiej jakości. Dużą popularnością cieszą się drabiny i kosze ochronne z aluminium. Metal ten jest trwały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne i złe warunki atmosferyczne. Pamiętać oczywiście należy o regularnym serwisowaniu zestawu, w szczególności po okresie jesienno-zimowym.

Komentarze