Jak działa klucz dynamometryczny i do czego służy?

Klucz dynamometrycznyW niektórych urządzeniach śruby muszą być dokręcone z konkretną, wskazaną przez producenta siłą. Możliwe jest to tylko z kluczem dynamometrycznym, który wskazuje siłę dociągu śruby. Dowiedz się, na czym polega działanie klucza dynamometrycznego oraz gdzie stosuje się tego typu narzędzia.



Klucz dynamometryczny - zastosowanie

Niektóre śruby muszą być dokręcone z określoną siłą (lub używając fachowej nomenklatury - do określonego momentu). Moment ten wyraża się w niutonometrach (Nm). Konkretna siła dokręcenia śruby bardzo ważna jest szczególnie w pojazdach mechanicznych. W samochodach niezwykle istotna jest siła dokręcenia kół, podobnie sytuacja przedstawia się w kołach rowerowych, gdzie wszystkie elementy są niezwykle delikatne. Klucz dynamometryczny służy również podczas dokręcania głowicy silnika. Odpowiedni moment dokręcenia jest ważny także w przypadku montażu elementów wykonanych z delikatnych lub kruchych materiałów.

Jak działa klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny działa na zasadzie prawa Hooka, które dotyczy właściwości ciał sprężystych. Wewnątrz znajdują się sprężyna oraz zapadka. Po osiągnięciu przez sprężynę określonego napięcia zapadka przeskakuje, wydając charakterystyczny dźwięk kliknięcia. Jest to sygnał, że śruba została dokręcona do odpowiedniego momentu.

Jak ustawić wartość momentu dokręcenia?

Najpierw upewnij się w tabeli producenta, z jaką siłą powinna być dokręcona śruba w danym urządzeniu. Następnie wybierz klucz, który w swoim zakresie posiada wskazaną wartość. Ustawienie wybranej wartości zwykle jest bardzo proste. Wystarczy przekręcić rękojeść i zablokować ją we właściwym położeniu wskazującym wybraną wartość.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kluczy. Różnica polega przede wszystkim na "dawaniu sygnału" o osiągnięciu wskazanego momentu dokręcenia.

  • Mechaniczny (klikowy) - zapadka po przeskoczeniu wydaje charakterystyczne kliknięcie. Podobnie działają klucze dynamometryczne wyzwalane.
  • Wskazówkowy - siła, z jaką dokręcasz śrubę wskazywana jest na tarczy dynamometrycznego zegara.
  • Łamany - specjalny zawias "łamie" klucz o około 20 st. w chwili osiągnięcia momentu. Po zwolnieniu wraca do wyjściowej pozycji.
  • Sprzęgłowy - po osiągnięciu momentu blokada sprawia wrażenie, jakby klucz prześlizgnął się po śrubie.
  • Elektroniczny - pomiar momentu dokonuje się tensometrem, a po osiągnięciu wskazanej siły pojawia się sygnał dźwiękowy.

Dbaj o swój klucz dynamometryczny

Musisz pamiętać o tym, że klucz dynamometryczny łatwo można rozkalibrować. Aby mieć pewność, że wskazuje prawidłowe wartości, powinieneś przynajmniej raz w roku (a przy intensywnym użytkowaniu częściej) skalibrować go w serwisie narzędzi. Jak prawidłowo używać klucza dynamometrycznego?

  • Nigdy nie używaj rozkalibrowanego klucza.
  • Uchwyt trzymaj na środku.
  • Dokręcaj śruby zgodnie ze wskazanym kierunkiem.
  • Odciąż klucz po usłyszeniu sygnału osiągnięcia docelowego momentu.
  • Po skończeniu pracy ustaw najniższą możliwą wartość.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że kluczem dynamometrycznym nie wolno odkręcać śrub. Służy on wyłącznie do dokręcania materiału.

Źródło: www.emast.pl.

Komentarze