Kiedy sprawdzi się gotowa, a kiedy samodzielnie zrobiona zaprawa murarska?

Zaprawa murarskaSporo osób decyduje się na samodzielną budowę i wykończenie domu, by uniknąć kosztów i problemów związanych z zatrudnieniem ekipy. Wydatki można ciąć również poprzez samodzielne przygotowanie zaprawy murarskiej i innych podstawowych materiałów budowlanych. Czy zawsze to się opłaca?

Ilu fachowców, tyle teorii dotyczących tego, jakie powinny być proporcje idealnej zaprawy murarskiej wykorzystywanej do różnych celów. Niektórzy wciąż stosują techniki zapamiętane kilkadziesiąt lat temu na budowach, na których materiały były kiepskiej jakości i wymagały dodatkowej uwagi. Dziś jest łatwiej, a osoby, które nie chcą samodzielnie zajmować się komponowaniem zaprawy, mogą kupić gotową.

Gotowa zaprawa murarska jest łatwa w użyciu

Największym plusem gotowej zaprawy murarskiej jest oszczędność czasu. Rozrobienie masy nie wymaga fachowej wiedzy - wystarczy rozrobić ją z wodą, a proporcje możemy dopasowywać samodzielnie, korzystając z rekomendacji producenta znajdującej się zwykle na opakowaniu. Dzięki temu każda partia zaprawy murarskiej będzie taka sama, a co za tym idzie, spada ryzyko usterek na budowie.

Łatwo można też dopasowywać ją do rodzaju wykonywanych prac. W sklepach dostępne są zaprawy do klinkieru, betonu, a nawet ognioodporne. Istnieją też wersje mrozoodporne, umożliwiające kontynuowanie prac jesienią. Samodzielne wykonanie tak specjalistycznych materiałów byłoby bardzo trudne i wiązałoby się z dużym ryzykiem występowania różnic pomiędzy poszczególnymi partiami.

Zaprawa murarska

Jak samodzielnie zrobić zaprawę murarską?

Chyba jedyną wadą, jaką posiada gotowa zaprawa murarska, jest nieco wyższy koszt, niż w przypadku zapraw skomponowanych samodzielnie. Jeśli cena to decydujący czynnik, można sporo zaoszczędzić, robiąc zaprawę samodzielnie z piasku, wody, cementu i wapna.

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać na tym etapie, to proporcje. Każdy rodzaj zaprawy wymaga innych. Pozwalają one kontrolować przyczepność i wytrzymałość. Zmieniając proporcje składników, możesz z tych samych materiałów zrobić wiązanie do cegieł i pustaków, a także tynk.

Co ciekawe, do tynków na etapie rozrabiania możesz dodać piasek barwiony, który będzie świetnie wyglądał na elewacjach. Niektórzy barwią piasek samemu. Można też wybrać gotowy produkt, a nawet zlecić firmie zabarwienie piasku na kolor, który będzie najbardziej pasował do potrzeb.

Zaprawa murarska

Jak prawidłowo dobrać zaprawę

Kupując markowe materiały budowlane, masz pewność, że uzyskana zaprawa murarska utrzyma wymagane parametry. To ważne, bo od nich może zależeć, czy ściany popękają, a tynk zacznie kruszeć. Robiąc zaprawę samodzielnie, trzeba pamiętać, że wiele podstawowych materiałów może się przeterminować i stracić swoje właściwości.

Długo lub źle przechowywany cement czy wapno zmieniają konsystencję, przez co może być trudniej je rozrobić. Wapno można wykorzystać po samym przesianiu, ale cement już po kilku miesiącach przechowywania nie będzie nadawał się do użytku. Kontakt z niewielką ilością wody sprawi, że masa się zbryli, a poza tym może zwietrzeć. To szczególnie niebezpieczne w przypadku elementów konstrukcyjnych domu, które muszą być budowane tylko z pełnowartościowych materiałów.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze

Remiza
Jednak wolę gotowe zaprawy, lepsza jakość, powtarzalność.
Małmar
Różnica w cenie gotowej zaprawy w ilości potrzebnej do wybudowania całego domu może być znacząco wyższa. Wtedy chyba lepiej mieszać składniki samemu. Przy mniejszych pracach to raczej szkoda zachodu.
https://www.malmarwyburzenia.pl/