Malowanie garażu - co na ściany, sufit i podłogi?

Malowanie garażuGaraż to mocno eksploatowane pomieszczenie, w którym o uszkodzenie ścian, czy zabrudzenie podłogi nie trudno. Co więcej, garażowany pojazd, ciężkie szafy lub urządzenia wywierają mocny nacisk na powierzchnię posadzki, mogący uszkodzić jej nawierzchnię. Nie można zapomnieć o środkach chemicznych mogących trwale zabrudzić, a nawet zniszczyć powierzchnię mniej wytrzymałych materiałów. Zatem, jak wykończyć ściany i posadzki, by były estetyczne i funkcjonalne?

Co na posadzkę garażu?

W ramach realizacji podłogi w garażu doskonale sprawdzają się masy żywicowe wylewane bezpośrednio na posadzkę. Są one wytrzymałe mechanicznie, odporne na ścieranie, łatwe w utrzymaniu czystości, a także oferują szeroką paletę kolorystyczną. Najczęściej stosowane są masy winyloestrowe, żywice poliuretanowe, czy żywice epoksydowe - np. dwuskładnikowa żywica epoksydowa z włóknami węglowymi od firmy Caparol - Disbopox 442 GaragenSiegel.

Wymienionymi żywicami lub masami bez problemu pokryjemy zarówno posadzki, jak i ściany. Ogromna paleta barw do wyboru oraz szeroki zakres parametrów technicznych pozwoli dopasować produkt do osobistych wymagań i warunków panujących w garażu. Kolejnym plusem nawierzchni żywicowych jest możliwość stworzenia antypoślizgowej powłoki.

Aplikacja mas żywicznych polega na nałożeniu warstw środka o grubości od 1 do 6 mm. Podczas aplikacji można korzystać z pacy lub pędzla. Na rynku istnieją również masy, które samodzielnie rozprowadzają się po wypoziomowanej posadzce. Niestety, środki tego typu nie mogą być używane na podłogach ze spadkiem.

Co na sufit garażu?

Sufit jest najmniej zagrożoną powierzchnią. Niemniej jednak jest również najbardziej wyeksponowany. Z biegiem czasu również może ulec zabrudzeniu. Warto więc wykonać sufit z trwałej oraz zmywalnej powłoki. Zwykle w garażach dominują jasne kolory sufitu - najczęściej biały. Rozjaśnia to pomieszczenie i optycznie je powiększa. Warto zastosować matową farbę, która zatuszuje niedoskonałości powierzchni lub błędy malarskie. Do malowania garażowego sufitu dobrze sprawdzą się odpowiednio kryjące farby lateksowe.

Co na ściany garażu?

Ściany są jednymi z najbardziej narażonych na uszkodzenia i zabrudzenia powierzchni. Niektórzy decydują się na wykańczanie ścian płytkami lub zwykłymi farbami lateksowymi, epoksydowymi, czy farbami do betonu. Warto zastosować tutaj specjalne wodorozcieńczalne ochronne farby garażowe - np. Disbocret Garagenfarbe od Caparol. Są to farby matowe przeznaczone do stosowania wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.

Można stosować je na nowym, starym, a także naprawianym żelbecie i betonie. Farby tego typu umożliwiają pokrywanie rys powierzchniowych (poniżej 0,1 mm) i nadają delikatną fakturę ochronną w przypadku aplikacji na gładkim betonie licowym lub elewacyjnym. Farby garażowe hamują wnikanie CO2 i SO2, są odporne na alkalia i odznaczają się 2 klasą odporności na szorowanie na mokro.

Komentarze