Istnieje wiele rodzajów bojlerów, m.in poziome, pionowe, które nieustająco ulegają unowocześnieniu, by dłużej i lepiej nam służyć. Jeżeli chcemy w swoim domu zainstalować wymiennik ciepłej wody użytkowej, warto wiedzieć o podstawowych kwestiach związanych z ich wyborem.
Bojler pionowy
Bojlery pionowe w większości są stojące. Na rynku są dostępne zasobniki wiszące, jednak ich pojemność jest mocno ograniczona. Ze względu na budowę zasobnika do wyboru mamy bojlery pionowe dwupłaszczowe, z jedną, dwiema wężownicami spiralnymi, a także bez wężownicy lub kombinowane. Jeśli chcemy wybrać zasobnik ze względu na materiał, z którego jest wykonany, mamy do dyspozycji: bojlery stalowe emaliowane, stalowe żywicowane oraz wykonane w całości bądź częściowo ze stali nierdzewnej. Jak działają bojlery pionowe? Wykorzystują one płaszcz obiegu (zewnętrzny) centralnego ogrzewania do ogrzewania wody użytkowej, która znajduje się wewnątrz zbiornika. Ich zaletą jest fakt, że woda ogrzewa się bardzo szybko. Bojlery, które są wyposażone w wężownice spiralne charakteryzują się tym, że można podłączyć do nich dwa różne źródła ciepła, w tym np. układ solarny. Zbiorniki kombinowane, to takie, w których jeden zbiornik zanurzony jest w drugim. Woda w nich nagrzewa się wolniej, jednak możemy kupić takie modele, w których znajduje się dodatkowa wężownica przyśpieszająca ten proces.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, możemy dopasować zasobniki do naszych potrzeb. Ich pojemność wynosi od 100 do 500 litrów. Dobrym wyborem jest korzystanie z solarów, które w okresie letnim pomogą nam zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.
Bojler poziomy
Jeśli chodzi o bojler poziomy, również mamy bardzo dużo możliwości - wymienniki na podkowę, z podwójną lub pojedynczą wężownicą bądź wymienniki dwupłaszczowe. Te na podkowę wypełnione są wodą kotłową, której od żadnym pozorem nie powinniśmy spożywać. To dość przestarzała konstrukcja, dlatego staje się coraz mniej popularna. By odseparować wodę kotłową od użytkowej, warto wybrać zasobniki, które posiadają pojedynczą wężownicę. Ich wadą jest fakt, że występuje w nich niewielka powierzchnia wymiany ciepła. W bojlerach z podwójną wężownicą powierzchnia jest większa, jednak może okazać się ciągle niewystarczająca, dlatego powstały zasobniki dwupłaszczowe, gdzie mamy do czynienia z zewnętrznym płaszczem wypełnionym wodą kotłową. Całą swoją powierzchnią zasobnik ogrzewa płaszcz wewnętrzny, w którym znajduje się woda użytkowa.
Bojlery posiadają zabezpieczenie antykorozyjne. Jeśli chodzi o zasobniki poziomie, mamy do wyboru: stalowe, ocynkowane, pokryte żywicą, emaliowane oraz ze stali nierdzewnej. Jednymi z najpopularniejszych są te emaliowane (emalia ceramiczna). W takich bojlerach należy wymieniać regularnie anodę magnezową co roku. By zniwelować konieczność wymieniania anody magnezowej, możemy zdecydować się na bojlery, w których zastosowana jest żywica. Są one droższe, ale inwestycja szybko nam się zwróci. Najdroższe są bojlery ze stali nierdzewnej, jednak cechują się wysoką jakością i długim okresem gwarancji, dlatego warto rozważyć kupno właśnie takiego zasobnika, by mieć pewność, że posłuży nam przez lata.
Źródło: www.buderus.pl.
Komentarze