Nowoczesne elewacje domów: z kamienia, blachy, drewna. Kolory elewacji

Nowoczesne elewacje domówMinimalistyczne, eleganckie nowoczesne elewacje domów są połączeniem estetyki z funkcjonalnością. Powinny zatem być nie tylko piękne, ale też stanowić doskonałą izolację termiczną. W nowoczesnym budownictwie elewacja jest projektowana razem z bryłą budynku. W starym budownictwie zastosowanie nowoczesnych materiałów elewacyjnych podnosi jego właściwości termiczne i często sprawia, że niemodna bryła budynku zmienia się w futurystyczną budowlę.

Elewacja domu powinna spełniać dwie główne funkcje, po pierwsze izolować dom przed wysoką i niską temperaturą a po drugie podnieść walory estetyczne budynku. Nowoczesne elewacje doskonale łączą te dwie cechy. Elewacja domu powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne i nie zmieniać się pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Inwestorzy coraz częściej sięgają po stare sprawdzone materiały jak naturalne deski, które są pięknie wkomponowane w nowoczesną bryłę budynku. Deski często zdobią elewację w newralgicznych miejscach, takich jak narożniki ścian, lub tam, gdzie mogą powstać mostki termiczne.

Szkło, naturalny kamień czy stal to kolejne materiały, które są łatwe w utrzymaniu w czystości i zdobią bryłę budynku, nadając elewacji nowoczesny wygląd. Ściany zewnętrze nowoczesnych budynków często są wykończone w tradycyjny sposób, czyli pomalowane farbą elewacyjną. Jednak nawet taka metoda wykończenia ścian zewnętrznych może być trwała i przez lata zachwycać. Na rynku dostępne są nowoczesne farby elewacyjne samoczyszczące i plamoodporne, dzięki którym nawet biała elewacja przez długie lata jest czysta i piękna.

Jakie funkcje powinna spełniać nowoczesna elewacja domu?

Nowoczesna elewacja domu powinna łączyć kilka funkcji jednocześnie:

Izolacja
Pierwszą i najważniejszą jest termoizolacja, czyli ochrona domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze wykonana nowoczesna elewacja domu powinna chronić zarówno przed mrozem, jak i przed upałem. Odpowiedni dobór materiałów oraz fachowa obróbka elewacji podnoszą właściwości izolacyjne budynku.

Geometria
Czyli wyeksponowanie bryły budynku - nowoczesne budownictwo stawia na proste bryły i minimalizm formy, dlatego też jedną z funkcji nowoczesnej elewacji jest podkreślenie a czasem wizualna zmiana proporcji bryły domu. Odpowiednio zaprojektowana elewacja domu może optycznie podwyższyć lub obniżyć budynek, zwęzić lub poszerzyć, nadając mu właściwe proporcje. Efekt ten można uzyskać, stosując kontrastującą z kolorem ścian okładzinę elewacyjną lub malując elewację domu na dwa a czasem, nawet trzy kolory. Coraz częściej można zaobserwować jak domy w stylu klasycznej "kostki", czyli prostokątne piętrowe klocki z minionej epoki dzięki nowoczesnej elewacji zmieniają się w futurystyczne budynki, które w niczym nie przypominają budownictwa z lat 70 ubiegłego stulecia.

Dekoracja budynku
Elewacja jest wizytówką każdego budynku, dlatego też powinna być schludna, zadbana i czysta. Odpowiednia kolorystyka i dbałość o szczegóły sprawiają, że dom zachwyca już na pierwszy rzut oka.

Minimalizm i elegancja
Nowoczesne elewacje domów charakteryzuje wyszukany minimalizm, który jeszcze kilka lat temu był nie do przyjęcia. Proste bryły budynków z oszczędną w formie elewacją w neutralnych barwach zachwycają subtelnością, prostymi rozwiązaniami. Modne niegdyś domy w stylu góralskim, mini dworki czy stodoły powoli ustępują miejsca prostym geometrycznym lub modułowym budynkom, które dzięki kolorystyce i zastosowaniu różnorodnych materiałów zachwycają subtelnością. Współczesne elewacje domów pozbawione są ozdobników.

Inwestorzy coraz częściej wybierają geometryczne domy z betonu, które na pierwszy rzut oka przypominają ekskluzywne biurowce i magazyny. Prosta bryła budynku z płaskim dachem jest wizytówką współczesnego budownictwa. Nowoczesne elewacje domów są najczęściej połączeniem kilku modnych materiałów:

  • tynku cienkowarstwowego,
  • farby elewacyjnej koniecznie w jednym lub kilku kolorach,
  • szkła,
  • jednej z modnych okładzin elewacyjnych.

Zastosowanie różnych kolorów i okładzin na różnym poziomie elewacji
Kolejna cecha nowoczesnej aranżacji ścian zewnętrznych to ekspozycja tylko wybranych fragmentów elewacji która sprawia, że bryła budynku staje się wielowymiarowa i wygląda bardzo nowocześnie.

Nowoczesne elewacje domów

Nowoczesna elewacja w nowym i starym budownictwie

Wybór koloru i materiałów wykończeniowych na elewację nowoczesnego oszczędnego w formie budynku nie należy do trudnych. Od kilku sezonów największą popularnością cieszą się białe, szare i grafitowe elewacje. Jeśli chcesz, uzyskać efekty wielowymiarowej bryły budynku warto zastosować dwa lub trzy kolory na zasadzie mocnych kontrastów. Jesteś fanem ciepłych jasnych elewacji, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby elewację pomalować na biało i w kilku miejscach zastosować deskę elewacyjną.

Atutem nowoczesnego budownictwa są duże przeszklenia, które nadają bryle budynku lekkości i wyznaczają najważniejsze elementy domu, które wystarczy tylko odpowiednio podkreślić kontrastującym kolorem lub okładziną elewacyjną. Nowoczesna elewacja jest też kołem ratunkowym dla starych budynków, które zostały wzniesione kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Zmiana koloru ścian zewnętrznych na modną biel lub szarość to pierwszy krok. Doskonałym pomysłem jest również podkreślenie kontrastującą barwą poszczególnych fragmentów bryły budynku i stary dom zyskuje zupełnie nowy look.

Nowoczesna elewacja domu

W starym budownictwie często stawiano tarasy wsparte na prostokątnych filarach, jest to jeden z tych elementów, który można podkreślić mocną barwą w modnym kolorze antracytowym lub szarym. Natomiast naturalny kamień lub deskę elewacyjną można zastosować na ścianie balkonowej lub na narożnikach budynku. Wybierając rodzaj i kolor elewacji, warto pamiętać, że za pomocą barw można zmienić charakter budynku, a nawet skorygować jego proporcje.

Jak dopasować kolor i wzór elewacji?

Najprostszą, ale też najdroższą metodą jest skorzystanie z usług architekta lub projektanta. Kolejna możliwość to samodzielny wybór kolorystyki, jednak nie warto wybierać koloru i materiałów elewacyjnych pod wpływem chwilowej fascynacji. Nie zawsze elewacja, która nas zachwyciła na mijanym budynku, będzie równie dobrze prezentować się na ścianach zewnętrznych naszego domu. Najlepszą i skuteczną metodą jest sprawdzenie, jak bryła naszego domu będzie wyglądać w danym kolorze. W tym celu należy usunąć sprzed fasady budynku wszystkie przedmioty, które zasłaniają dom i wykonać zdjęcie, na którym będzie widoczny cały dach i ściany od narożnika do narożnika. Następnie korzystając z jednego darmowych programów graficznych, możemy dowolnie zmieniać kolorystykę i dodawać różne okładziny elewacyjne aż znajdziemy właściwe rozwiązanie. Kolejna możliwość to wydrukowanie zdjęcia domu w kilkunastu egzemplarzach, formacie A4 na zwykłym papierze do ksero. Na wydrukowanych zdjęciach za pomocą kredek, mazaków lub farb możemy dowolnie zmieniać kolor elewacji.

Moda na kolor i wzór elewacji co kilka lat się zmienia. Po latach sielskich projektów i modzie na jasne elewacje domów w ciepłych piaskowych, żółtych i beżowych kolorach przyszedł czas na chłodny minimalizm. Nowoczesne budownictwo stawia na geometrię i prostą bryłę budynku, która zachwyca oszczędną formą i prostymi rozwiązaniami. Nowoczesne elewacje są zatem oszczędne w formie i zachwycają geometrycznymi motywami. Biel i szarości, a także mocne kontrasty sprawiają, że nowoczesne elewacje wyglądają lekko i dynamicznie.

Nowoczesne elewacje domów - główne trendy

W trendach od kilku sezonów niezmiennie królują:

  • elewacja w stylu hi-tech;
  • elewacja w stylu bio-tech;
  • industrialna betonowa elewacja;
  • szklana elewacja;
  • dach jako użytkowa powierzchnia budynku.

Nowoczesna elewacja w stylu hi-tech - cechy charakterystyczne

Elewacja w stylu hi-tech charakteryzuje się prostą formą i dbałością o detale
Symetria i podkreślenie geometrii budynku w hi-tech ma kluczowe znaczenie. Na pierwszy rzut oka taka elewacja zdaje się surowa i bardzo techniczna. Jednak ozdobiona jednym z modnych odcieni bieli i szarości staje się piękna i elegancja. Deska elewacyjna kompozytowa lub naturalna to jeden z tych elementów wykończenia elewacji, który sprawi, że chłodna bryła hi-tech zostanie "udomowiona". Duże przeszklenia charakterystyczne dla tego nurtu oświetlone po zmroku sprawiają, że budynek w stylu hi-tech jest wyjątkową kompozycją domowego ciepła i wyszukanej elegancji.

Proste linie, geometria, symetria i minimalizm w czystej postaci to właśnie jest styl hi-tech
Elewacje w stylu hi-tech zachwycają prostą bryłą, minimalistycznym wykończeniem budynku, które przy zachowaniu odpowiednich proporcji sprawiają, że budynek zachwyca subtelną nowoczesną elegancją. Początkowo w stylu hi-tech były wznoszono ekskluzywne biurowce, które szybko zdobyły spore grono miłośników. Okazało się, że prosta bryła i duże przeszklone powierzchnie oraz mocno zarysowane krawędzie budowli bardziej zachwycają czystą formą niż wyszukane projekty domów jednorodzinnych. Chłodne odcienie bieli, szarości, a nawet grafitu w połączeniu z dużymi szklanymi powierzchniami to elegancja i luksus w czystej postaci.

Szklana elewacja
Czyli duże przeszklone powierzchnie to dom jak najbardziej otwarty na otoczenie, czyli im więcej szkła, tym lepiej. Dom w stylu hi-tech po pierwsze powinien się wpisywać w krajobraz, a to oznacza, że wysokość i kształt geometrycznej bryły domu powinny w jak najmniejszym stopniu zakłócać krajobraz wokół budynku. Kolejna kwestia to domy jak najbardziej "otwarte" na otoczenie, czyli przestrzeń dookoła domu, a taki efekt można uzyskać, montując duże okna, a także charakterystyczne dla stylu hi-tech szklane ściany. Wybierając szklane elementy elewacyjne, nie warto oszczędzać na materiałach, ponieważ duże szklane powierzchnie powinny być zawsze czyste i lśniące. Doskonałym rozwiązaniem są panele ze szkła samoczyszczącego, które nie wymagają częstego mycia i zawsze wyglądają estetycznie.

Solidna konstrukcja
Dom powinien być solidnie zbudowany z wytrzymałych materiałów, stąd wybór padł na beton, który kojarzy nam się z najtrwalszym materiałem budowlanym. Duże betonowe płyty przypominające formą i kształtem ekskluzywne płytki elewacyjne zachwycają surowym nieco technicznym charakterem.

Neutralne barwy
Nie są krzykliwe i nie przytłaczają lekkiej bryły budynku oraz nie konkurują z kolorystyką wokół domu, a jednocześnie są eleganckie. Biel i szarości to z kolei odpowiedź na poszukiwania barw spokojnych i neutralnych takich, które idealnie wpisują się w miejskie, jak i wiejskie otoczenie

Elewacja hi-tech jakie materiały?

  • Beton, beton i jeszcze raz beton - wraz z modą na styl hi-tech beton stał się jednym z najmodniejszych materiałów budowlanych. Surowy szary beton z materiału budowlanego o charakterze typowo technicznym, który przez całe dziesięciolecia ukrywaliśmy pod tynkami ozdobnymi, płytkami ceramicznymi i naturalnym kamieniem stał się najmodniejszym materiałem wykończeniowym nowoczesnych elewacji domów. Beton jest znakiem rozpoznawczym i jedną z cech charakterystycznych dla elewacji w stylu hi-tech. Beton łączymy z dużymi taflami szkła, oknami narożnymi pokaźnych rozmiarów, a także szklanymi balustradami oraz deskę elewacyjną. Beton architektoniczny to ekskluzywna wersja betonu, który zachowuje swój surowy charakter, ale jest "udomowiony" i bardziej subtelny.
  • Szkło - jest równie ważne w stylu hi-tech jak beton - tym bardziej, że ten duet wygląda bardzo elegancko a wręcz ekskluzywnie i ekstrawagancko. W stylu hi-tech im więcej przeszklonych powierzchni, tym lepiej. Dzięki dużym przeszkleniom budynki w stylu hi-tech mają duży dostęp do promieni słonecznych, które doskonale oświetlają wnętrze, czyniąc je przyjaznym. Po zmroku natomiast kiedy w przeszklonym budynku zapalimy światła, dom zdaje się oświetlać otaczający go krajobraz.
  • Metal - podkreśla nowoczesny lekki charakter budynku, doskonale komponuje się ze szklanymi powierzchniami, rozświetla i łagodzi surowy beton. Srebrne, antracytowe i czarne balustrady są niczym wisienka na torcie dla elewacji w stylu hi-tech. Metalowe elementy nowoczesnych elewacji tworzą proste linie na budynku i charakteryzuje je symetria i perfekcyjne wykonanie.

Kolory elewacji dla stylu hi-tech

Elewacja w stylu hi-tech najczęściej występuje w kolorze białym lub szarym z grafitowymi, lub czarnymi elementami kontrastującymi. Nowoczesne elewacje w stylu hi-tech coraz częściej są dekorowane na zasadzie symetrii i mocnych kontrastów. Dekoratorzy odważnie wprowadzają bardzo ciemne kolory o charakterze typowo technicznym jak bijący rekordy popularności antracyt czy głęboka czerń. Okazuje się, że barwy, które w innym stylu byłyby nie do przyjęcia, nadają nowoczesnym minimalistycznym elewacjom lekkości i dynamiki.

Nowoczesna elewacja w stylu bio-tech - cechy charakterystyczne

Nowoczesne elewacje domów w stylu bio-tech to kreatywne i nowatorskie wykorzystanie naturalnego drewna. Drewno w geometrycznym, bardzo technicznym kształcie w budynkach w stylu bio-tech podkreśla bryłę budynku i ostre krawędzie, czyli główne cechy nowoczesnego budownictwa. Drewniana elewacja może pełnić funkcję typowo dekoracyjną lub funkcjonalną. Modna drewniana deska elewacyjna, jako idealnie gładka okładzina ścian połączona z betonowymi i szklanymi elementami elewacji, to najmodniejsza dekoracja w stylu bio-tech. Kolejna możliwość to modna drewniana osłona budynku przed słońcem, która w stylu hi-tech powstaje z metalowych profili - natomiast w bio-tech z drewnianych listewek, a w przypadku osłony całej ściany lub tarasu z desek. Piękne ażurowe drewniane osłony zamontowane na stałe, przypominające formą żaluzje sprawiają, że elewacja wygląda lekko i nowocześnie.

Elewacja domu z drewna i kamienia

Kolor naturalnego drewna sprawia, że beton łagodnieje, a szkło staje się cieplejsze mniej biurowe a bardziej domowe. Nowoczesne elewacje domów w stylu bio-tech bardzo często są wykończone deską elewacyjną z naturalnego drewna lub z kompozytu. W obu przypadkach chłodna, aczkolwiek piękna i elegancka elewacja w stylu hi-tech została "udomowiona", staje się piękniejsza i jeszcze bardziej luksusowa. Warto zaznaczyć, że deska elewacyjna w nowoczesnym budownictwie ma ciepłą barwę charakterystyczną dla naturalnego drewna. Powinna jednak być poddana odpowiedniej obróbce, mieć prostą geometryczną formę bez charakterystycznych dla drewna frezów, żłobień i innych ozdobników. Deska na nowoczesnej elewacji jest niczym gładka i połyskująca szklana tafta. Elewacja w stylu bio-tech to nic innego jak elewacja hi-tech z drewnianymi elementami.

Dach jako użytkowa powierzchnia budynku

Płaski i niewidoczny dach jest dekoracyjną i użytkową częścią nowoczesnych elewacji. Geometryczna bryła i płaski niewidoczny dach nie mający najmniejszego wpływu na bryłę budynku to kolejna powierzchnia do zagospodarowania. W nowoczesnym budownictwie dach jest traktowany jako powierzchnia użytkowa. Powstają na nim urocze ogrody i przeszklone nowoczesne balkony, wówczas zwieńczeniem budynku są nowoczesne szklane balustrady i roślinność. Kolejną możliwością na wykorzystanie dachu jest czerpanie energii z promieni słońca. Panele fotowoltaiczne podkreślają minimalistyczny charakter nowoczesnych elewacji domów.

Nowoczesna elewacja z naturalnego kamienia

Naturalny kamień to kolejny materiał, który idealnie sprawdza się jako okładzina nowoczesnych elewacji. Kamienne płytki lub płyty w regularnych kształtach np. w formie dużych prostokątów lub kwadratów podkreślają nowoczesną bryłę budynku. Naturalnym kamieniem można wyeksponować wybrane elementy elewacji domu np. ściany i schody przy frontowych drzwiach lub ściany balkonowe i narożniki ścian. Wysokie budynki można wizualne obniżyć, stosując poziome kamienne pasy dookoła budynku lub kilka poziomych pasów w różnych częściach budynków. Zaletą okładziny elewacyjnej z naturalnego kamienia jest jego luksusowy charakter, dzięki któremu cały budynek nabiera ekskluzywnego dystyngowanego wyglądu.

Elewacja domu z kamienia

Nowoczesna elewacja z okładziną z blachy

Nowoczesne minimalistyczne elewacje domów bardzo często są wykończone blaszanymi panelami, które sprawiają, że dom wygląda nowocześnie. Blaszana elewacja w połączeniu z dużymi przeszkleniami pięknie odbija promienie słoneczne i sprawia, że dom błyszczy w słońcu niczym drogocenny klejnot.

Nowoczesne elewacje budynków, choć na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo technicznie, łatwo jest udomowić i ocieplić, a wówczas zachwycają prostą formą i subtelną elegancją.

Komentarze