Ogrzewanie gazowe - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Ogrzewanie gazoweZastanawiasz się nad zainstalowaniem ogrzewania gazowego w domu? Na pewno masz w związku z tym mnóstwo pytań i wątpliwości! W tym tekście postaramy się pomóc, przedstawiając Ci 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o ogrzewaniu gazem ziemnym!

1. Jak podłączyć ogrzewanie gazowe w domu?

Pierwszą i najważniejszą kwestią związaną z użytkowaniem gazu jest możliwość jego podłączenia. W praktyce bowiem jest ona na ogół uzależniona od obecności w pobliżu odpowiedniej infrastruktury przesyłowej. Jej brak zdecydowanie podnosi koszty instalacji, lub też wymusza korzystanie z gazu zmagazynowanego w przydomowym zbiorniku - co rodzi dodatkowe koszty i problemy. Na szczęście jednak obecnie nie brak firm, które rozbudowują własne sieci gazowe i umożliwiają niedrogie podłączenie ogrzewania gazowego w domu. Warto też dodać, że montaż gazu nie wymusza zmiany instalacji - rur i kaloryferów.

2. Czy można zmienić sprzedawcę gazu?

Drugim tematem związanym z ogrzewaniem gazowym jest kwestia wyboru sprzedawcy. Niestety niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z faktu, że obecnie mogą oni bez problemu zmienić podmiot, od którego kupują błękitne paliwo. Co ważne, sam proces zmiany jest bardzo prosty i szybki - trwa bowiem maksymalnie 21 dni. Wybór nowego sprzedawcy gazu dokonuje się poprzez rozwiązanie umowy ze starym i podpisanie stosownych dokumentów z nowym partnerem. Warto przy tej okazji przekazać też wybranemu sprzedawcy odpowiednie pełnomocnictwa, dzięki którym pozostałe formalności nie będą zaprzątać nam głowy.

Ogrzewanie gazowe

3. Czy ogrzewanie gazowe jest ekologiczne?

Kolejnym zagadnieniem związanym z ogrzewaniem gazowym domu czy mieszkania jest jego oddziaływanie na środowisko. W tej kwestii przyznać trzeba, że błękitne paliwo posiada dużą przewagę względem tradycyjnych paliw stałych - drewna, węgla, itp. Podczas jego spalania nie powstają bowiem odpowiedzialne za smog pyły, także pozostała część składu spalin jest dużo mniej szkodliwa. Nie dziwi więc, że zamiana tradycyjnych kotłów na te zasilane gazem jest uznawane za jeden ze sposobów na zdecydowaną poprawę jakości powietrza w Polsce.

4. Kocioł gazowy - dlaczego jest taki ważny?

Mówiąc o cieple z gazu ziemnego warto także zwrócić uwagę na kwestię wyboru odpowiedniego pieca. O ile bowiem ogrzewanie gazowe w blokach jest na ogół realizowane przez piece dwufunkcyjne - czyli podgrzewające też wodę użytkową - to niestety w domach czasem trafić można na urządzenia jednofunkcyjne. Rozwiązanie to jest jednak nieekonomiczne, gdyż podgrzewanie wody prądem jest dużo droższe. Dlatego też niezależnie od tego, czy mamy w domu stary piec jednofunkcyjny, czy też dopiero zakładamy gaz lub modernizujemy starą instalację węglową, to zawsze powinniśmy dążyć do zainstalowania nowoczesnego kondensacyjnego kotła dwufunkcyjnego. Zapewni on spore oszczędności, dzięki wysokiej sprawności i możliwości taniego podgrzewania wody.

5. Ogrzewanie gazowe - cena

Ostatnim tematem, jaki trzeba podjąć, mówiąc o ogrzewaniu gazowym, jest jego cena. Składają się na nią koszty instalacji i dobrej klasy kotła gazowego, a także comiesięczne rachunki. Warto w tym miejscu podkreślić, że o ile koszty montażu są dość znaczne, to samo użytkowanie gazu jest jednym z tańszych rozwiązań – szczególnie w porównaniu np. z ogrzewaniem na prąd czy olej. Co warte dodania, użytkownicy gazu ziemnego na ogół mogą korzystać z dwóch możliwości rozliczeń. Pierwsza z nich polega na opłatach równych comiesięcznemu zużyciu, druga opiera się na korzystnym dla budżetu domowego systemie zaliczek o niezmiennej wartości przez cały rok. Płacąc równe rachunki, nie będziemy bowiem narażeni na większe wydatki zimą.

Bez wątpienia gaz ziemny jest bardzo dobrym i efektywnym źródłem energii do ogrzewania domu. Co ważne, również jego cena jest umiarkowana, a profity wynikające z użycia kotła gazowego (bezobsługowość, ekologia) z pewnością są warte nieco wyższych rachunków w porównaniu z brudzącymi i kopcącymi piecami węglowymi.

Autor: www.ewe.pl.

Komentarze

Sandra
Koszty miesięcznych rachunków po zmianie na kocioł gazowy będą dla mojej rodziny około 3x 4x droższe.... czemu ta cała ekologia musi bić po kieszeni Polaka?