Pellet ze słomy - czym jest i co musisz o nim wiedzieć

Pellet ze słomySprawdź najważniejsze informację na temat pelletu ze słomy. Do czego jest i kiedy powinniśmy się nim zainteresować.

Piece na pellet zyskują coraz większą popularność, na zakup kotła tego typu decydują się osoby prywatne, jak również firmy. Pellet ze słomy, jak i pellet drzewny to ekonomiczne i ekologiczne paliwa. Co warto wiedzieć na temat pelletu? Podpowiadamy i zachęcamy do lektury!

Czym jest Pellet?

Pellet jest dobrą alternatywą dla takich paliw jak gaz, węgiel czy olej. Co więcej, nie zanieczyszcza środowiska i jest bardzo wydajnym, a przy tym niedrogim paliwem. Właśnie dlatego na ogrzewanie za pomocą pelletu decyduje się coraz więcej osób.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest pellet. Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów, drzewnych, na przykład trocin czy zrębki lub pozostałości roślin, na przykład zbożą. Pellet jest formowany mechanicznie w granulat, w cząsteczki - najczęściej w kształcie walca, o wielkości od 30 do 80 mm i średnicy od 5 do 12 mm.

Pellet ze słomy co to?

Warto w tym miejscu wspomnieć o pellecie ze słomy. Pellet ze słomy to paliwo, które, jak już sama nazwa wskazuje, jest produkowane ze słomy, a więc z pozostałości po różnego rodzaju roślinach, na przykład zboża. Proces produkcji pelletu ze słomy zachodzi w temperaturze ok. 90°C, a to sprawia, że z roślin usunięte są wszelkie grzyby i bakterie, co czyni paliwo jeszcze bardziej ekologicznym. Istotną zaletą pelletu ze słomy jest również to, że granulki nie wytwarzają pyłu.

Pellet ze słomy, jak również inne rodzaje pelletów, pakowany są w worki, co znacznie ułatwia transport oraz przechowywanie.

Zalety pelletu:

  • to paliwo ekologiczne, bez dodatków chemicznych
  • podczas spalania powstaje niewielka ilość popiołu
  • duża wydajność - powyżej 90%
  • niska emisja dwutlenku węgla
  • niska cena
  • bezproblemowy w składowaniu

Kaloryczność pelletu

Niezależnie od tego czy chcemy zakupić pellet ze słomy, pellet ze ściółki lub pellet drzewny, dokładnie sprawdźmy, czy mamy odczynienia z pelletem wysokiej jakości.

Warto dokładnie czytać informacje umieszczone na opakowaniu naszego paliwa. Oprócz przeczytania informacji, zwróćmy uwagę inne kwestie. Jakie? O tym poniżej.

  • Kolor pelletu - jaśniejszy kolor świadczy o wykorzystaniu czystszych materiałów, na przykład czystej trociny.
  • Warto kupić worek pelletu na próbę i sprawdzić jego jakość domowym sposobem. Wystarczy rozpuścić kilka granulek w szklance wody, zawiesina o jasnym kolorze to pellet dobrej jakości, czarne drobinki i zawiesina o ciemnym kolorze świadczą o słabej jakości naszego paliwa.
  • Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu pelletu to jego powierzchnia - powinna być gładka i równa.
  • Kawałki dobrego pelletu powinny mieć jednakową lub bardzo zbliżoną wielkość.

Pellet o niskiej jakości, który zazwyczaj jest w nieco niższej cenie, może popsuć nam nerwy i sprawić, że zamiast zaoszczędzić, stracimy. Pellet niskiej jakości to:

  • niska wydajność paliwa, a co za tym idzie, niska temperatura w domu
  • problemy z podajnikiem, na przykład jego zapchanie
  • duża ilość popiołu
  • i inne

Warto więc zakupić pellet od sprawdzonego, zaufanego dostawcy, który w swojej ofercie ma porządny pellet dobrej jakości. Oprócz przeprowadzenie wyżej wymienionych prób, warto też zasięgnąć informacji w internecie, który jest prawdziwą kopalnią informacji na temat różnego rodzaju usług i produktów.

Autor: www.makopellets.pl.

Komentarze