Płytki ceramiczne: glazura, gres, terakota - rodzaje, właściwości, parametry

Płytki ceramicznePłytki ceramiczne stały się nieodzownym elementem wykończenia zarówno łazienki jak i kuchni. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie każda płytka ceramiczna spełni swoją rolę w pomieszczeniu, do którego zamierzamy ją zakupić. Samych rodzajów płytek jest wiele. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z ich parametrami, charakterystyką i zastosowaniem.

Glazura, gres a może terakota ?

Co to jest glazura? Glazura to typowe płytki na ściany. Charakteryzuje je wysoki połysk, często gładka powierzchnia przypominająca tafle wody. Z racji, że zastosowaniem glazury jest przede wszystkim chronienie ścian przed zabrudzeniami i wilgocią nie wymaga się aby były one wysoce odporne na eksploatację, jednocześnie pozwala to na wypalanie ich w niższej temperaturze niż ta, której poddawana jest terakota czy gres.

Co to jest terakota? Terakota to nazwa dla płytek podłogowych. Pytki te są wysoce wytrzymałe na eksploatację, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w kuchni, albowiem odporne są one na zmianę temperatur, wysokie temperatury czy obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Coraz częściej właściwości terakoty przekonują użytkowników do stosowania ich również na ścianach. Przy odpowiednim montażu terakota będzie nam dzielnie służył przez lata.

Co to jest gres? Gres to grupa płytek wypalanych w temperaturze powyżej 1200 stopni Celsjusza, dzięki czemu są one odporne zarówno na radykalne zmiany temperatur czy uszkodzenia lecz również na warunki atmosferyczne czy też obciążenia mechaniczne. Jest to klasa najbardziej wytrzymałych płytek dlatego też często są one stosowane zarówno na podłodze w kuchni, jak również na zewnątrz - na balkonach, tarasach, altanach.

Jakie parametry płytek ceramicznych  są najważniejsze w kuchni?

Kuchnia to dość specyficzne pomieszczenie, charakteryzuje się ono wysoką wilgotnością, działaniem wysokich temperatur oraz częstym narażeniem powierzchni na zabrudzenia trudne w usunięciu.

Pierwszym z ważnych parametrów, na który należy zwrócić uwagę to tzw. nasiąkliwość wodna. Na parametr ten składa się wiele czynników, zaczynając od rodzaju bazy masowej, z której płytki są wykonane, po porowatość powierzchni, kończąc na intensywności zawartego w niej pigmentu. Płytki, który parametr ten mają w granicy 3% to ceramika przeznaczona do pomieszczeń nieogrzewanych, współczynnik wahający się w granicach 3-10% przeznaczona jest do stosowania na ścianach i podłogach bez podciągania wilgoci z podłoża. Ostatnia grupa płytek opisana jest parametrem w granicach 10-20% nasiąkliwości. Stosujemy je jedynie na ścianach.

Po drugie, wybierając płytki ceramiczne do kuchni należy zwrócić uwagę na to jak bardzo są one odporne na zabrudzenia. Parametr ten dotyczy jednak jedynie płytek szkliwionych, w przypadku których może nastąpić naruszenie powierzchni płytki. Płytki te oznaczone są jako jedna z 5 klas, z czego 5 klasa oznacza najwyższą odporność na plamienie. Tym samym dowiadujemy się, ze z płytek klasy 1 najtrudniej będzie usunąć zabrudzenia.

Trzecim ważnym parametrem opisujący przydatność zastosowania płytki ceramicznej w kuchni jest twardość materiału z jakiego została ona wykonana. Wskaźnik ten podawany jest w tzw. skali Mohsa od 1 do 10 i obejmuje ona równe materiały z których wykonywana jest ceramika. Płytki oznaczone numerem 1 to płytki wykonane z delikatnych materiałów, które bardzo łatwo zarysować. Im wskaźnik jest wyższy tym płytka odporniejsza na rysy. Wybierając płytki ceramiczne do kuchni najlepiej zdecydować się na te, które oscylują w granicach 5, 6 punków w skali Mohsa.

Płytki ceramiczne w kuchni to niezwykła wygoda. Pozwalają w prosty sposób zadbać o czystość powierzchni, równocześnie dodając jej charakteru i uroku. Odpowiednio dobrane pozwolą nam cieszyć się pięknem naszej kuchni na lata.

Komentarze