Pokrycia dachowe z blachy to wciąż jedno z najpopularniejszych, a zarazem najkorzystniejszych cenowo sposobów na krycie dachów w naszym kraju. Co równie ważne, blachy pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Czy jednak tego rodzaju blachy oprócz nowoczesnego wyglądu cechują się również dobrymi parametrami? Czy warto się na nie zdecydować?
Blacha na rąbek stojący - charakterystyka
Blacha na rąbek stojący to blacha plaska, nieposiadająca tłoczeń, której krawędzie i połączenia zagina się, tworząc tzw. rąbek. Pokrycie to dostępne jest w formie paneli, jak i w postaci zwiniętej rolki.
Arkusze takiej blachy są oczywiście ocynkowane oraz pokrywane różnymi powłokami impregnacyjnymi, które zapewniają odporność na korozję i długoletnie, bezproblemowe użytkowanie.
Zalety blachy na rąbek stojący
Pokrycia dachowe z blachy na rąbek stojący posiadają wiele zalet.
Do najbardziej oczywistych należą:
1. Elegancki wygląd
Blacha płaska na rąbek stojący wygląda klasycznie elegancko oraz idealnie sprawdza się zarówno w przypadku nowoczesnej architektury, jak i w przypadku projektów tradycyjnych. Pokrycie wykonane z takiej blachy wygląda estetycznie oraz nadaje budynkom "lekkości optycznej", doskonale komponując się m. in. z bardzo modnymi, dużymi przeszkleniami. Blacha ta nie dominuje i pozwala, aby inne elementy budynku wysunęły się na pierwszy plan. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się blacha w kolorze grafitowym, która doskonale pasuje do większości nowoczesnych projektów.
2. Oszczędności
Stosunkowo niewielki ciężar pokrycia wykonanego z blachy na rąbek stojący ma oczywiście bezpośredni związek z ciężarem konstrukcji dachu, a co za tym idzie mniejszymi kosztami całej inwestycji. Panele z blachy na rąbek nie wymagają bowiem budowaniu na dachu sztywnego poszycia wykonanego z desek, z powodzeniem można je położyć na dachu przykrytym folią i przymocować na łatach - zmniejsza to zarówno obciążenie dachu, jak i koszty materiałowe.
Mówiąc o oszczędnościach, warto także wspomnieć o skróconym czasie montażu (w przypadku blachy w postaci paneli na zatrzask), co sprawia, prace te będą nas po prostu mniej kosztowały.
Nie zapominajmy także o tym, że blacha jest po prostu zdecydowanie tańsza od chociażby dachówek ceramicznych, przez co wybierając to rozwiązanie, możemy sporo zaoszczędzić, nie tracąc na nowoczesnym wyglądzie oraz wytrzymałości.
3. Uniwersalność
Aktualnie na rynku dostępna jest blacha płaska zarówno w postaci tradycyjnych zwojów, nowoczesnych płytek, jak i najbardziej popularnych gotowych paneli, które łączone są na zakładkę. Panele mogą być montowane na dachy o kącie nachylenia większym od 8º, co sprawia, że wykorzystamy je zarówno do bardziej, jak i mniej stromych dachów.
4. Dopasowanie do potrzeb
Inwestorzy mają obecnie ogromne możliwości wyboru, jeżeli chodzi o blachę na rąbek stojący. W zależności od określonych potrzeb oraz projektu wybrać można zarówno duże i szerokie pasy blachy, jak i niewielkie panele (w zależności od potrzeb klienta, panele produkowane są także na określoną długość). Kolejna sprawa to kolor - blacha płaska produkowana może być w praktycznie dowolnym kolorze. Producenci oferują aktualnie tak szeroki wybór odcieni, że każdy powinien móc znaleźć coś dla siebie.
Wady blachy na rąbek stojący
Jeżeli chodzi o wady tego rozwiązania, to niektórzy powiedzieć mogą, że jest ono mniej estetyczne od tradycyjnej dachówki czy też blachodachówki, jednak w tym wypadku każdy ma inne zdanie i trudno tutaj o jednoznaczną opinię.
Do wad, które mogą wpłynąć na użytkowanie budynku, trzeba jednak zaliczyć, fakt, że blacha płaska nie jest najlepszym izolatorem hałasu, a wręcz go wzmaga, co przy mocnych opadach deszczu może być uciążliwe.
Źle położona blacha płaska na rąbek może ulec falowaniu, dlatego tak ważne jest, aby do prac dekarskich wybrać doświadczonych fachowców, którzy odpowiednio wykonają swoje zadanie.
Ważny jest także odpowiedni transport i składowanie takiej blachy - ze względu na swoją konstrukcję jest ona bowiem narażona na odkształcenia.
Blacha na rąbek stojący - czy warto?
Budowa dachu to z pewnością jeden z najważniejszych etapów realizacji projektu, warto zadbać o to, aby wybrane przez nas rozwiązanie mogło służyć przez dziesiątki lat, bez konieczności drogich i czasochłonnych renowacji. Dobrze położna oraz zabezpieczona nowoczesnymi powłokami blacha na rąbek z powodzeniem może spełnić to zadanie.
Komentarze