Rusztowanie warszawskie - charakterystyka, wymiary

Rusztowanie warszawskieRusztowanie to rodzaj tymczasowej konstrukcji, która jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas wznoszenia m.in. budynków, przy pracach konserwacyjnych, oraz rozbiórkowych. Rusztowania zapewniają możliwość łatwego dostępu do obiektu podczas prac wykonywanych przez zatrudnione brygady montażowe lub remontowe. Stosowane są także przez osoby prywatne podczas działań remontowych, a nawet ogrodniczych.

W związku z różnorodnością przeprowadzanych prac, znaczenie może mieć wiele czynników np. wysokość budowli, rodzaj wykonywanej pracy, więc rusztowania różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, rozmiarami elementów składowych, wielkością i wysokością całej konstrukcji, rodzajem zabezpieczeń, sposobem montażu itp. Najpopularniejsze wśród takich konstrukcji jest rusztowanie warszawskie, poniżej dowiesz się, czym się ono charakteryzuje, jakie ma typowe wymiary i zastosowanie.

Charakterystyka i wymiary rusztowania warszawskiego

Rusztowanie warszawskie to rodzaj rusztowania kolumnowego co oznacza, że każdy segment takiego rusztowania, czyli kolumna składa się z pionowych rur, do których przymocowane są inne elementy, tworząc moduły konstrukcyjne (moduł składa się z pionowych elementów połączonych ze sobą poziomymi rurami).

Każdy moduł oparty jest na ramach o wymiarach ok. 0,7 m wysokości i 1,6 m szerokości
i o wadze ok. 10 kg wykonanych ze stalowych rur o średnicy ok. 35 mm i zespawanych ze sobą.

Moduły rusztowań warszawskich składają się głównie z:

  • ram (0,7 × 1,6 m),
  • półram ( 0,7 × 0,8 m),
  • podestów (1,8 × 0,5 m, 1,8 × 0,3 m),
  • poręczy, balustrad, burt,
  • podstawy (zwykłej lub śrubowej),
  • kół lub rolek jezdnych.

Rusztowanie warszawskie

Zdjęcie pochodzi ze strony firmy www.rusztowania123.pl.

Montaż rusztowań warszawskich

Największym atutem rusztowania warszawskiego jest jego intuicyjność i łatwość montażu, który nie wymaga specjalistycznych narzędzi - każdy pracownik po przeszkoleniu
z powodzeniem poradzi sobie ze złożeniem i demontażem rusztowań warszawskich.

Moduły i elementy dodatkowe łączy się ze sobą bezśrubowo przy pomocy złączy czopowych, czyli dopasowując ze sobą tuleje i czopy. Takie rozwiązanie praktycznie nie dopuszcza błędów montażowych, co wpływa na stabilność oraz wytrzymałość rusztowania warszawskiego.

W tak łatwy i szybki sposób łączy się poszczególne moduły do osiągnięcia max. 5 metrów wysokości, jeśli całość nie jest zakotwiona lub do wysokości max. 8 metrów, jeśli zastosujemy kotwienie przy pomocy czterech odciągów.

Zastosowanie kół transportowych, o ile to możliwe w terenie sprawia, że przesuwanie całego rusztowania lub poszczególnych jego modułów staje się komfortowe szczególnie wtedy, gdy niezbędne staje się przenoszenie rusztowań w dowolne miejsce bez konieczności demontażu za każdym razem.

Rusztowanie warszawskie - zalety i wady

Oto zalety rusztowań warszawskich:

  • niska cena w stosunku do innych typów rusztowań,
  • łatwość montażu i demontażu,
  • niewielka waga poszczególnych elementów, która ma znaczenie przy montażu, demontażu oraz transporcie,
  • komfortowe składowanie - elementy nie zajmują zbyt wiele miejsca na placu budowy,
  • łatwość transportu na miejsce prac - nie potrzeba dużego samochodu do przewozu wszystkich elementów,
  • może być używane na zewnątrz jak i wewnątrz budynków.

Największą wadą rusztowań warszawskich jest ograniczenie co do wysokości obsługiwanej budowli, czyli wspomniane wcześniej 5 i 8 m.

Nie wszystkie rusztowania warszawskie posiadają stosowne certyfikaty bezpieczeństwa - przed zakupem lub wypożyczeniem należy się więc upewnić, czy oferowane rusztowanie posiada stosowny certyfikat.

Rusztowania warszawskie - zastosowanie

Monter rusztowania

Montaż rusztowania warszawskiego odbywa się szybko i sprawnie, dlatego firmy budowlane i remontowe chętnie je stosują, zwłaszcza do niewielkich inwestycji.

Rusztowania warszawskie wykorzystuje się do prac przy niewysokich budynkach mieszkalnych i gospodarczych, szczególnie przy:

  • wznoszeniu budynków,
  • docieplaniu,
  • tynkowaniu,
  • malowaniu,
  • spawaniu,
  • pracach szklarskich, instalacyjnych,
  • pracach renowacyjnych, konserwatorskich.

Rusztowanie warszawskie wykorzystuje się głównie w budownictwie, na zewnątrz jak i wewnątrz budynków, ale również w ogrodnictwie, gdyż doskonale sprawdza się jako pomoc przy cięciu żywopłotów czy drzew na niewielkich wysokościach.

Rusztowanie warszawskie - kupić czy wypożyczyć?

Zakup rusztowania to niemały koszt i musimy się liczyć z wydaniem kilku tysięcy złotych, więc może warto go wypożyczyć, zaoszczędzimy tym samym nie tylko pieniądze, ale też będziemy mieć pewność, że wypożyczone rusztowanie będzie posiadać wszelkie atesty bezpieczeństwa.

Do tego możemy zamówić profesjonalny montaż, demontaż oraz transport, co jest bardzo wygodną opcją.

Podsumowanie

Wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace na wysokościach i istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa, rusztowanie znajduje swoje zastosowanie.

Najpopularniejszym rodzajem rusztowań jest rusztowanie warszawskie - lekkie, stosunkowo tanie, łatwe w montażu, demontażu i transporcie.

Nie wymaga zbyt wiele miejsca przy składowaniu, więc często jest stosowane przez firmy remontowo-budowlane i osoby prywatne.

Komentarze