Styrobeton - czym jest? Jakie ma zastosowanie? Jak zrobić styrobeton?

StyrobetonStyrobeton to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego betonu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie. Jak każdy materiał budowlany również ten ma duże grono zwolenników i przeciwników. Jedni zachwycają się wszechstronnym zastosowaniem, lekką wagą i właściwościami izolacyjnymi. Inni natomiast sceptycznie podchodzą do łączenia betonu ze styropianem w jeden uniwersalny materiał budowlany. Sprawdź, dlaczego mieszanka styropianu, wody i betonu jest tak popularna oraz jakie ma właściwości i zastosowanie.

Czym jest styrobeton?

Styrobeton to mieszanka granulatu styropianowego, wody i cementu oraz środka chemicznego, który zespala mieszankę. Ma on w określonych przypadkach lepsze właściwości niż tradycyjny beton, doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i podczas remontów wieloletnich budowli.

Dlaczego styrobeton cieszy się tak dużą popularnością?

Styrobeton to materiał, który bardzo szybko zyskał dużą popularność i uznanie budowlańców. Jest on lekkim materiałem budowlanym, który jest nawet do 12 razy lżejszy niż tradycyjny beton. Doskonale sprawdza się jako wypełnienie wylewek, szczególnie na wyższych kondygnacjach, gdzie tradycyjna wylewka wiązałaby się z koniecznością wykonania dodatkowego wzmocnienia (podpory) stropu. Ponadto ma dobre właściwości termiczne, jest 10-krotnie lepszym izolatorem termicznym niż beton. Stanowi również doskonałą izolację akustyczną. Jest niezastąpionym materiałem budowlanym podczas gruntownych remontów starych budynków, w których ciężar użytych materiałów ma kluczowe znaczenie dla stabilności konstrukcji. Ponadto wykazuje właściwości ognioodporne.

Zastosowanie styrobetonu w budownictwie

Jako materiał budowlany styrobeton znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkalnym, jak i przemysłowym.

Jest wykorzystywany jako:

  • lekkie wypełnienie stropów i podłóg, które nie obciąża konstrukcji budynku. Strop wylany tym materiałem najczęściej nie wymaga budowania dodatkowego wzmocnienia konstrukcji (belek podporowych);
  • izolator termiczny ścian zewnętrznych. Znajduje również zastosowanie jako izolator termiczny na ścianach zewnętrznych budynków mieszkalnych;
  • izolator termiczny pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami np. pomiędzy poddaszem i stropem piętra poniżej lub piwnicą i parterem;
  • izolator akustyczny. Jest również stosowany jako wypełnienie stropu, które pełni jednocześnie rolę izolatora akustycznego, między poszczególnymi kondygnacjami. Takie zastosowanie jest najczęściej wykorzystywane w wielorodzinnych domach. Materiał jako izolacja akustyczna, jest stosowany w budynkach przemysłowych, które z różnych względów wymagają wygłuszenia;
  • izolator termiczny fundamentów. Styrobeton jest używany do ocieplania ścian fundamentowych. Takie rozwiązanie cieszy się największą popularnością podczas ocieplania ścian fundamentowych w istniejących już budynkach, w których zastosowanie tradycyjnego ocieplenia mogłoby mieć negatywny wpływ na stabilność i konstrukcję budowli;
  • izolator termiczny stropodachów. Najczęściej ociepla się stropodachy w istniejących już budynkach lub w takich, w których sam dach jest ciężki, a ocieplenie wymagałoby zastosowania dodatkowego wzmocnienia konstrukcji budynku;
  • wypełnienie poziomych konstrukcji;
  • wypełnienie pustych ścian jako dodatkowy izolator;
  • w zastępstwie styropianowego ocieplenia ścian;
  • lekka wylewka na balkon lub taras;
  • wylewka w basenach - w tym wypadku jest nie tylko podłożem, ale też zapobiega szybkiemu stygnięciu wody w basenach odkrytych;
  • jako wypełnienie pomiędzy instalacją wodną, gazową i inną.

Rodzaje styrobetonu

    Styrobeton w workach
    Jest to gotowa mieszanka, którą należy wymieszać z wodą zgodnie z zaleceniami producenta.

    Granulat styropianowy do samodzielnego przygotowania styrobetonu
    Instrukcja jak przygotować styrobeton znajduje się poniżej w przepisie.

    Moduły styrobetonowe
    Można je łączyć ze sobą bez konieczności zespalania cementem czy szpachlą. Ściany są odporne uszkodzenia mechaniczne, mają mało łączeń, dzięki czemu mają bardzo dobre właściwości termiczne. Kolejną zaletą modułowego styrobetonu jest możliwość docinania płyt na wymiar, dzięki czemu łatwo można je dopasować do każdej ściany. Wiele osób nadal obawia się ścian z modułów, jednak jak pokazuje praktyka w domach można bezpiecznie wieszać szafki i inne ciężkie przedmioty.

    Jak zrobić styrobeton? Przepis

    Styrobeton jest dostępny w sprzedaży jako gotowy produkt, jednak wielu budowlańców mieszankę przygotowuje samodzielnie. Przy zachowaniu właściwych proporcji wykonana w betoniarce, zachowuje wszystkie właściwości gotowego produktu.

    Do wykonania materiału należy wymieszać cement, granulat styropianowy, wodę. W zasadzie te trzy składniki wystarczą, jednak w sprzedaży dostępne są produkty, które po dodaniu do mieszanki zespalają granulat styropianowy z pozostałymi składnikami, dzięki czemu materiał ma zwartą i znacznie odporniejszą na uszkodzenia strukturę. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, które to mają kluczowe znaczenie dla uzyskania najlepszych właściwości.

    Sposób na przygotowanie styrobetonu

    Proporcje na 0,125 m3:

    • 100 litrów granulatu styropianowego;
    • 25 kilogramów cementu;
    • 20 litrów wody;
    • Czas mieszania mechanicznego (betoniarka lub mieszadło na wiertarce) 5 minut.

    UWAGA: nie należy przekraczać wskazanego czasu mechanicznego mieszania, ponieważ mieszanka straci swoje właściwości termiczne.

    Zaczynamy od wlania wody, do której dodajemy cement, składniki mieszamy aż powstanie płynna gładka masa. Następnie dodajemy piasek, mieszamy i wsypujemy styrobeton, pamiętając o maksymalnym czasie mieszania po dodaniu styropianowego granulatu, który nie powinien przekroczyć 5 minut.

    Gotową masę należy od razu wylać i wygładzić pacą murarską. Na powierzchni mogą się pojawić pęcherze z powietrzem, które należy usunąć grabiami murarskimi, pamiętając, że powierzchnia powinna być gładka i równa. Wylany materiał schnie około 24 godzin, więc dalsze prace można wykonywać, dopiero po upływie doby, po ówczesnym sprawdzeniu, czy mieszanka już zastygła.

    Jak przygotować podłoże pod styrobeton?

    Wylewka lub izolacja ze styrobetonu wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża, w przeciwnym razie nie zespoli się z nim i straci swoje właściwości. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne oczyszczenie podłoża, które powinno być suche, czyste i wolne od ruchomych elementów jak kamienie, oderwane fragmenty starej wylewki lub muru. Kolejny krok to izolacja, podłoże powinno być suche, ponadto mieszanka nie izoluje podłoża przed wilgocią. Dlatego przed wylaniem styrobetonu w budynkach narażonych na napływanie wody lub stały kontakt z wilgocią należy odizolować podłoże. W tym celu można rozłożyć folię izolacyjną pod wylewkę i papę na wylewkę w przypadku ocieplania stropodachu.

    Jakiej grubości powinna być warstwa styrobetonu?

    • Grubość warstwy przeważnie wynosi 5 cm, chyba że producent gotowej mieszanki zaleca wykonanie warstwy innej grubości. Nie należy jednak wylewać mniej niż zalecana minimalna grubość styrobetonu dla każdego z zastosowań, ponieważ może popękać i mieć słabsze właściwości niż zakładane;
    • Wylewka nie powinna być cieńsza niż 5 cm i nie może mieć większego kąta nachylenia niż 30-32 stopnie;
    • Ocieplenie lub wyrównanie stropodachu nie powinno być cieńsze niż 5 cm. Po wyschnięciu wylewki należy zabezpieczyć go 4-4,5 cm gładzią cementową na wierzch.
    • Dodatkowa wylewka ze styrobetonu na wylewkę tradycyjną nie może również być cieńsza niż 5 cm. Ponadto podobnie jak poprzednim przypadku należy ją pokryć warstwą gładzi cementowej o grubości około 4 cm.

    Kiedy nie należy stosować styrobetonu?

    Materiału nie stosujemy do budowy i ocieplania konstrukcji i ścian nośnych, które dźwigają ciężar całej budowli. Styrobeton jest materiałem o dobrych właściwościach izolacyjnych, ale nie sprawdza się jako wypełnienie elementów podtrzymujących konstrukcję budynku.

    Ponadto styrobetonu nie należy suszyć, ponieważ straci swoje właściwości. Wylewka potrzebuje około 24 godzin na wyschnięcie, przyspieszanie tego procesu lub nakładanie kolejnych warstw na niedoschniętą wylewkę nie jest wskazane.

    Komentarze