Domy piętrowe możemy podzielić na dwie kategorie, budynek z dwoma pełnowymiarowymi piętrami oraz parterowy dom z użytkowym poddaszem, który pełni funkcję drugiego piętra i pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Amatorzy tego rozwiązania muszą się jednak liczyć z dużo mniejszą powierzchnią poddasza w porównaniu z parterem, szczególnie jeśli dom ma spadzisty dach. Różnica między tymi projektami będzie polegała na wielkości drugiej kondygnacji, w domu piętrowym obie kondygnacje mają podobny metraż.
Zalety domów piętrowych
Główną zaletą domów piętrowych jest duża oszczędność działki, gdyż metraż budynku zostaje rozłożony na dwa piętra, jest to więc idealne rozwiązanie dla właścicieli małych działek, oraz osób, które chcą wydzielić dwa odrębne piętra jedno dla "dorosłych", drugie dla młodszych użytkowników lub decydują się na oddzielenie przestrzeni dziennej od nocnej. Niekwestionowaną zaletą domu piętrowego będzie znacznie niższy koszt budowy fundamentów, położenia dachu i podłączenia instalacji, jeśli te będą się znajdowały w jednym pionie. Wzrosną natomiast koszty związane z materiałami i budową stropu i ścian nośnych, które ze względu na konieczność utrzymania piętra muszą się charakteryzować większą wytrzymałością niż w domu parterowym, podobnie rozłożą się koszty w przypadku domów z użytkowym poddaszem, które choć znacznie mniejsze obciąża zarówno stropy jak i ściany nośne.
Kolejną zaletą domu piętrowego jest łatwiejszy dostęp do światła słonecznego oraz tańsza możliwość ozdobienia domu. W przypadku domów wielokondygnacyjnych ozdobą może być balkon czy spadzisty dach, natomiast budynki parterowe wymagają znacznie więcej zabiegów architektonicznych by wyglądały pięknie. Brak efektownych ale zabierających przestrzeń i sprawiających trudności aranżacyjne skosów to kolejny argument przemawiający za domem piętrowym. W dobrze zbudowanym domu wielokondygnacyjnym również koszt ogrzewania powinien być niższy niż w domu parterowym o takim samym metrażu, co wynika z mniejszej ilości ścian zewnętrznych.
W domu piętrowym łatwo można również wydzielić strefę dzienną, z kuchnią, jadalnią, łazienką z WC oraz pokojem dziennym czyli tak zwanym salonem oraz część sypialną z dodatkową łazienką na piętrze. Taki podział jest bardzo praktyczny. Dodatkowym elementem dekoracyjnym w takim domu wewnątrz mogą być schody, warto więc zdecydować się na ładny i stylowy lub nowoczesny model. Z zewnątrz może dom dekorować balkon, na którym urządzimy mały ogródek z pięknymi kwiatami i miejscem do wypoczynku.
Ponadto należy również zwrócić uwagę na ogrzewanie domu. W przypadku budynku z piętrem koszt jest o wiele mniejszy niż gdybyśmy ogrzewali dom parterowy. Dom z piętrem lub poddaszem użytkowym jest więc bardziej energooszczędny i ekonomiczny od domu parterowego.
Wady domów piętrowych
Problematyczne może być jednak utrzymanie stałej temperatury na obu piętrach, gdyż na ogół latem "góra" bardzo szybko się nagrzewa od słońca, natomiast zimą na jednym z pięter jest niższa temperatura co wynika z kolejności obiegu wody w centralnym ogrzewaniu i mniejszej ekspozycji na słońce tej części budynku. Kolejną wadą piętrowego domu jest duża starta powierzchni, którą musimy przeznaczyć na budowę schodów, jest to również dodatkowy wydatek, który może pochłonąć sporą część budżetu przeznaczonego na wykończenie wnętrza. Wszystko zależy od materiałów z których zostaną wykonane schody, oraz tego w której części domu będą się znajdowały. W klasycznym projekcie domu najczęściej na obu piętrach znajduje się korytarz, a na nim klatka schodowa, co jest oczywiście ogromną startą powierzchni. Jeśli parter obejmuje jedynie przestrzeń dzienną warto zastanowić się nad jej otworzenie i rezygnacją z korytarza, solidnie wykonane schody mogą być natomiast ozdobą salonu i podkreślać charakter domu. Bez względu na to jak wiele uwagi i środków przeznaczymy na schody zawsze będą jedną z niekwestionowanych wad domu i to właśnie one są największym minusem domu piętrowego, nawet najpiękniejsze bywają męczące dla każdego. Szczególnym utrudnieniem są natomiast dla osób starszych, a także rodzin z małymi dziećmi, jak wiadomo ta ostatnia grupa uwielbia wędrówki z piętra na piętro.
Jak sprawić by schody nie stanowiły problemu?
Po pierwsze nie warto oszczędzać na przestrzeni jaką przeznaczymy na schody, ponieważ strome będą niebezpieczne i niewygodne w użytkowaniu a wniesienie mebli lub innych sprzętów na górne piętro będzie niemalże niemożliwe. Budując piętrowy dom warto wybrać taki wzór schodów, który będzie uwzględniał nie tylko walory estetyczne, ale też wygodę domowników. Optymalna szerokość stopnia to około 30 cm, natomiast wysokość pomiędzy 14 a 17 cm. Podane wielkości zapewniają wygodę użytkowania schodów, jednak nawet najlepiej zaprojektowane schody będą męczące jeśli będziemy je przemierzać co kilkanaście minut. Dlatego też urządzając dom piętrowy należy tak rozplanować pomieszczenia i ulokować w nich przedmioty, by te należące do strefy dziennej znajdowały się na parterze, natomiast wszystko co jest potrzebne w sypialniach i drugiej łazience na wyższym pietrze. W przypadku rodzin z małymi dziećmi z pomocą przychodzą producenci bramek zamykających dostęp do schodów, najlepiej sprawdzają się te wykonane z litej płyty meblowej, drobnej siatki oraz te ze szczebelkami.
Komentarze