Żurawie wieżowe - budowa

Żurawie wieżowe - budowaJak wygląda żuraw budowlany, wie prawdopodobnie każdy. Składa się on z wysięgnika, obciążenia równoważącego wysięgnik a także ramy i podstawy. Wbrew pozorom, konstrukcja takiego żurawia jest bardzo wytrzymała.

Niektóre z nich, mogą wynosić towar nawet na wysokość nieco ponad 100 metrów. Przyczepiając je na stałe do budynku, możemy osiągnąć w zasadzie dowolną wysokość, w zależności rzecz jasna od szerokości konstrukcji, jak też - długości liny.

Jak zbudować żuraw?

Wbrew pozorom, zbudowanie takiego żurawia nie jest zbyt trudne. Sam montaż, przebiega bardzo szybko i sprawnie. Żuraw wieżowy, jest łatwy w montażu, gdyż w pewnym sensie sam się on układa w poszczególne segmenty. Dlatego jego wysokość, nie wiąże się z zastosowaniem specjalnych technologii. Wręcz przeciwnie - opiera się na samopowtarzalnym procesie, niezwykle prostym dla grupy wykwalifikowanych montażystów.

Zaczynamy od podstawy

Na początku mamy podstawę żurawia. Oczywiście musimy ją jakoś przewieźć na miejsce, w którym będzie ona się znajdować. W tym celu, niezbędnym środkiem transportu będzie TIR. Nie ukrywajmy - żuraw wieżowy, to nie wózek widłowy. Co prawda konstrukcja ta nie jest zbyt skomplikowana, ale z pewnością waży bardzo dużo i przede wszystkim - jest ogromna.

Wysięgnik, kabina i przeciwwaga

Kolejnym elementem wprowadzanym do konstrukcji naszego dźwigu, jest jego górna część, czyli wysięgnik, kabina i przeciwwaga. Element ten, składa się a następnie - nakłada na wspomnianą wcześniej podstawę dźwigu. W ten sposób, tworzymy coś na kształt żurawia wieżowego z tą jednak różnicą, że... jest on niezwykle niski. Kolejnym zadaniem, będzie zwiększenie jego wysokości. W praktyce jednak, będzie to czynność dosyć prosta.

Podnoszenie żurawia

Kolejny krok, to rzecz jasna podnoszenie samego żurawia. Czynność ta, byłaby niemożliwa, gdyby nie specjalna, poszerzona klatka. Znajduje się ona pomiędzy górnym a dolnym segmentem żurawia. Jest ona złożona z trzech sztywnych ścian i czwartej ściany, która jest otwierana. Przez takowe "drzwi" wprowadza się kolejne elementy żurawia. Następnie podnosi się je na wybraną wysokość i przykręca za pomocą wytrzymałych śrub. Co ciekawe, do przykręcenia każdego segmentu, nie jest konieczne stosowanie wielu połączeń. Sam montaż, odbywa się w dość prosty sposób. Wystarczy kilka osób, by poprawnie złożyć kolejne elementy, wchodzące w skład ramy żurawia.

Wysokość na którą podnosimy żuraw, może być w tym przypadku bardzo zróżnicowana i zależna od tego, jakie mamy względem niego wymagania wysokościowe.

Jak już wspominaliśmy, stalowe elementy wchodzące w skład konstrukcji żurawia, są odporne na nawet duże przeciążenia. Dzięki temu, żurawie te można stosować nawet przy stosunkowo silnym wietrze.

I jeszcze jedna ciekawostka...

Do złożenia żurawia wieżowego, wcale nie jest nam potrzebny skomplikowany i zaawansowany technicznie sprzęt. W niektórych przypadkach, wystarczy nawet sam żuraw HDS, który przeniesie podstawę żurawia, jak też jego najważniejsze elementy, czyli wysięgnik, przeciwwagę i kabinę.

Komentarze