Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Prace, koszty, realizacja krok po kroku

Mieszkanie w stanie deweloperskimJak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim? Lokal, który otrzymamy będzie wykończony pod klucz, określany jako mieszkanie w stanie deweloperskim. Oznacza to, że nie nadaje się od razu do wprowadzenia się i niezbędne jest wykończenie mieszkania. Jak to zrobić?




Co należy wykonać, aby móc zamieszkać w swoich czerech kątach? Warto się tego dowiedzieć i odpowiednio przygotować do rozpoczęcia nowego życia w swoim własnym M.

Jakie mieszanie otrzymamy od dewelopera?

Od dewelopera otrzymujemy mieszkanie wykończone pod klucz, czyli zupełnie nowy, niezamieszkany wcześniej lokal o określonej powierzchni. Ściany są wygładzone i przygotowane do pomalowania lub położenia tapety. Podłogi są odpowiednio wyrównane oraz przygotowane do położenia płytek lub paneli. Zamontowane są także okna oraz drzwi zewnętrzne. W wielu przypadkach w mieszkaniu zamontowane są także instalacje, które możemy dowolnie modyfikować. Stan deweloperski nierzadko obejmuje też kompleksową instalację grzewczą ale nie jest to regułą. Warto więc dokładnie dowiedzieć się, co będzie znajdowało się w mieszkaniu, gdy otrzymamy do niego klucze. Jest to istotne z punktu wiedzenia opracowywania planu wykańczania swojego M.

Jak opracować plan wykończenia mieszkania?

Opracowywanie planu wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim warto wykonać jeszcze przed otrzymaniem kluczy. Jeśli wiemy dokładnie, co będzie znajdowało się w naszym lokalu, można zawczasu poczynić odpowiednie przygotowania. Po pierwsze, niezbędne jest stworzenie projektu naszego mieszkania, czyli zastanowienie się nad tym, jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mogli wcześniej zakupić odpowiednie farby lub tapety, panele, płytki podłogowe, drzwi wewnętrzne oraz zastanowić się nad zakupem mebli. Gdy odbierzemy klucze, możemy przystąpić do wykonywania wszystkich działań.

Realizacja wykończenia mieszkania krok po kroku

Plan wykańczania mieszkania gotowy i otrzymaliśmy klucze. Oznacza to, że możemy przystępować do wykańczania mieszkania. Jeśli zrealizujemy je po kolei będziemy mieć pewność, że mieszkanie jest odpowiednio przygotowane do wprowadzenia się.

  • Punkt 1 - instalacje lub ewentualne modyfikacje w gotowych instalacjach
  • Pierwszy punkt wykańczania mieszkania powinien objąć wykonywanie instalacji elektrycznych. Jeśli zostały one już wykonane, na tym etapie możliwe są jeszcze ewentualne ich modyfikacje. Warto to zrobić na samym początku, aby nie przeprowadzać zmian, gdy są już pomalowane ściany i położone podłogi, aby niczego nie zniszczyć.
  • Punkt 2 - ściany i podłogi
  • Kolejny etap obejmuje malowanie ścian lub kładzenie tapet oraz podłóg. Warto najpierw zająć się ścianami, a później kłaść na podłogi panele lub płytki. Na tym etapie wykańczamy również łazienkę oraz montujemy parapety.
  • Punkt 3 - drzwi wewnętrzne
  • Gdy ściany i podłogi są gotowe, możemy zająć się montowaniem w mieszkaniu drzwi wewnętrznych. Mimo iż panuje moda na otwarte mieszkania, z pewnością drzwi przydadzą się w łazience, toalecie oraz sypialni. Na tym etapie montujemy futryny i wstawiamy w nie drzwi.
  • Punkt 4 - sprzęty i urządzenia
  • Kolejny etap obejmuje montowanie w mieszkaniu niezbędnych sprzętów, w tym armatury łazienkowej: wanny lub prysznica, umywalki oraz sedesu. Na tym etapie zajmujemy się także aranżacją kuchni, czyli umieszczaniem w niej szafek i sprzętów.
  • Punkt 5 - czas na meble
  • Gdy kuchnia i łazienka są już prawie gotowe, przychodzi czas na wyposażanie w meble pozostałych pomieszczeń. Zakupujemy więc meble do sypialni, pokoju dziennego, pokoi dziecinnych, gabinetu, przedpokoju. Na zakończenie tego etapu mieszkanie jest praktycznie gotowe. Oryginalnego charakteru dodadzą mu wszelkie dekoracje.
  • Punkt 6 - dodatki i dekoracje
  • Kolejny punkt obejmuje umieszczenie w mieszkaniu elementów dekoracyjnych, takich jak firanki, zasłony, rolety czy dywany. Wstawiamy do pomieszczeń kwiaty, na stolikach kładziemy obrusy, dokupujemy akcesoria kuchenne i łazienkowe, przykręcamy wieszaki, montujemy żyrandole i lampy.
  • Punkt 7 - przeprowadzka do nowego mieszkania
  • Uwaga, uwaga… mieszkanie jest gotowe do zamieszkania! Zrealizowanie planu wykańczania oznacza, że z powodzeniem możemy przewieźć swoje rzeczy do własnego M!

Wykończenie mieszkania: o czym trzeba pamiętać?

Gdy przystępujemy do wykończania mieszkania w stanie deweloperskim, musimy pamiętać o kilku, ważnych rzeczach. Pierwsza z nich to dokładne sprawdzenie w jakim stanie otrzymamy lokal. Kwestia kolejna to opracowanie planu oraz realizowanie go punkt po punkcie. Sprawa trzecia obejmuje trzymanie się przygotowanego budżetu, ponieważ wykończenie mieszkania to różne koszta, w zależności od naszych możliwości finansowych oraz preferencji.

Koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim

Mieszkanie można wykończyć najniższym kosztem, używając najtańszych materiałów oraz poprzez kupowanie mebli i sprzętów w promocji. Można również wydać kwotę zbliżoną do kosztów samego mieszkania. Warto zapoznać się ze średnimi kosztami wykończenia mieszkania, aby zorientować się, na jaki wydatek się przygotować. Wyposażenie łazienki to koszt około 8000-10000 złotych. W przypadku kuchni musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 10000-15000 złotych. Sypialnię i pokój dziecka zaaranżujemy za około 5000-8000 złotych każdy. Salon lub duży pokój dzienny wyposażymy, wydając około 10000 złotych. Urządzenie przedpokoju to koszt około 500 złotych. Wyposażenie przeciętnego mieszkania dwupokojowego to więc koszt nawet 40000 złotych. Orientacyjne koszty obejmują zarówno wykończenie ścian i podłóg, zakup mebli, sprzętów i dodatków, jak i robociznę.

Komentarze

Basia
Jak można robić podłogi przed łazienką? Można zalać i zniszczyć parkiet. Robotnicy zadepczą i zniszczą nową podłogę przy pracach murarskich. Przecież nie gres się docina do parkietu tylko parkiet do gresu. Ściany przed podłogą i cyklinowaniem?
Teodor
40 tys wyposażenie + robocizna dwupokojowego mieszkania? Właśnie urządzam własną małą kawalerkę. Już wydałem 20 tys, robocizna moja własna (codziennie po pracy i w week endy) i końca nie widać
Jasne
Samej robocizny to tu będzie za 20.000 pln, a w kuchni za 10.000 pln, to można sam sprzęt kupić i to wcale nie z najwyższej półki. Dodatkowo wykończenie przedpokoju to nie 500 pln, a 3.000 pln, a nawet 4.000 pln ze względu na szafę w zabudowie robioną pod wymiar, żeby w tak małym mieszkaniu wykorzystać każdy cm2 na magazynowanie.