Ogrzewanie olejem opałowym jest rozwiązaniem ekologicznym, ale bardzo drogim. Poza tym odpowiedni do tego kocioł zajmuje sporo miejsca w kotłowni. Ceny oleju opałowego są chwiejne, dlatego nie można z pewnością zaplanować kosztów ogrzewania domu. Być może dobrym rozwiązaniem byłaby zmiana paliwa. Czy możliwa jest wymiana kotła olejowego na gazowy albo przeróbka kotła olejowego w taki sposób, by była w nim możliwość spalania gazu płynnego?
Czy modyfikacja pieca na olej jest możliwa?
Teoretycznie przerobienie kotła olejowego na gazowy jest realne, ale niekoniecznie opłacalne przy obecnych cenach kotłów jednofunkcyjnych z zasobnikiem czy kotłów gazowych dwufunkcyjnych z przepływowym ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej.
Rozważając czysto formalnie, modyfikacja dotychczasowego pieca na olej opałowy na piec pozwalający na spalanie gazu płynnego, jest możliwa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że sprawność osiągana przez zmodyfikowany piec będzie z pewnością mniejsza niż w przypadku nowoczesnych kotłów gazowych. Dyskusyjne jest też i to, czy nowy-stary piec będzie bezpieczny w użytkowaniu i tak samo komfortowy w obsłudze jak nowy kocioł.
Przeszkodą w wymianie części pieca olejowego, by dostosować go do potrzeb spalania gazu płynnego, może być konieczność wymiany palnika. Odpowiednie rozwiązanie może kosztować dużo więcej niż nowe urządzenie pozwalające na ogrzewanie domu. Za gazowy palnik nadmuchowy trzeba zapłacić około 4 tys. zł, jeśli jego moc wynosi około 30 kW. Hałas generowany przy jego pracy może być uciążliwy. Należy właściwie dobrać jego gabaryty i moc, by funkcjonował tak, jak powinien. Warto przekalkulować sobie, czy modernizacja starego kotła olejowego na potrzeby ogrzewania domu gazem płynnym polegająca na wymianie palnika będzie rzeczywiście opłacalna.
Wymiana kotła olejowego na gazowy
Bardziej uzasadnione pod względem ekonomicznym będzie rozważenie wymiany kotła olejowego na gazowy. W takim przypadku nie ma potrzeby modernizowania czy całkowitej wymiany komina. Zarówno kotły gazowe, jak i olejowe do prawidłowego działania muszą mieć niemal taki sam kanał spalinowy. Wystarczy wyposażyć przewód kominowy w jednościenną, szczelną rurę spalinową ze stali kwasoodpornej o mniejszej średnicy i zadbać o doprowadzenie powietrza przewodem z zewnątrz do komory spalania. Taki kwasoodporny komin nie będzie pociągał za sobą zbyt wysokich kosztów. Należy jeszcze wykonać kanał wentylacyjny, dla zapewnienia wywiewu powietrza.
Co więcej, przy wymianie kotła olejowego na gazowy nie trzeba na nowo zakładać instalacji ciepłej wody użytkowej. Stary kocioł olejowy można zamienić na kocioł gazowy dwufunkcyjny, kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Można go zamontować w pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię, ale i w łazience czy w kuchni. Większy komfort grzewczy w domu może zaś zapewnić kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.
Koszty wymiany pieca olejowego na gazowy są z roku na rok coraz niższe, a brak konieczności budowy nowego komina czy instalacji grzewczej w domu w połączeniu z możliwością zasilania ogrzewania podłogowego sprawiają, że warto rozważyć taką inwestycję. Prosty kocioł gazowy można kupić już za 3 tys. zł, a wyposażenie kotłowni nie jest drogie.
Można wybrać kocioł wiszący lub stojący - wiszący będzie odpowiedni do zasilania grzejników płytowych o małej pojemności wodnej, a stojący do zasilania grzejników żeliwnych w domu.
Dzięki wymianie pieca olejowego na gazowy można zupełnie inaczej zaaranżować przestrzeń, którą dotychczas zajmował piec na olej. Kotłownia gazowa może mieć minimalne rozmiary - piec gazowy jest mniejszy od kotłów olejowych i nie wymaga umieszczania w tym samym miejscu wielkiego zbiornika na paliwo do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Gaz płynny do spalania w piecu dostarczać można ze zbiornika znajdującego się na zewnątrz - ustawionego na powierzchni działki lub usytuowanego pod powierzchnią ziemi. Za przywóz takiego zbiornika, jego montaż oraz regularne dostawy gazu LPG odpowiadać może jedna firma, np. AmeriGas.
Kotłownia gazowa stwarza komfort w codziennej eksploatacji, ponieważ właściwie jest bezobsługowa. Gaz jest paliwem czystym, który nie potrzebuje składowania w pomieszczeniach pod dachem. Po wyrzuceniu starego pieca na olej i zbiornika olejowego zostanie dużo wolnego miejsca do dowolnego wykorzystania, np. na pomieszczenie gospodarcze.
Komentarze