Niezbędnym elementem każdej instalacji elektrycznej w budynku jest puszka. Chroni ona przewody elektryczne, a jednocześnie umożliwia ich połączenie. Wyróżnia się kilka rodzajów puszek elektrycznych, które różnią się od siebie nie tylko budową, ale przede wszystkim zastosowaniem. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tych elementach instalacji w Twoim domu.
Czym są puszki elektryczne instalacyjne?
Puszki instalacyjne to jeden z elementów osprzętu elektrycznego stosowanego w budynkach. Mają one formę plastikowych pojemników, które montuje się w ścianie. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie połączenia przewodów i montaż takich elementów jak łączniki, gniazdka itp. Jednocześnie puszki ochraniają te połączenia przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Podział puszek elektrycznych
Puszki elektryczne różnią się od siebie pod kilkoma względami. Bardzo ważne jest to, aby dobrać odpowiedni model do konkretnych zastosowań. Jednym z najczęściej stosowanych podziałów tych elementów instalacji, jest sposób ich montażu. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się:
- puszki podtynkowe,
- puszki natynkowe,
- puszki zewnętrzne,
- puszki bezhalogenowe.
Dokładny rodzaj, liczbę oraz umiejscowienie tych elementów trzeba zaplanować już na etapie projektowania instalacji. W przeciwnym razie połączenie konkretnych obwodów w budynku będzie niemożliwe, a to z kolei sprawi, że korzystanie z instalacji będzie bardzo trudne.
Puszki podtynkowe
Puszki elektryczna podtynkowe charakteryzują się tym, że umieszcza się je w ścianie, suficie lub podłodze. Miejsca, w których zostały zainstalowane, szpachluje się oraz maluje, dzięki czemu są one zupełnie niewidoczne. Rozwiązanie to stosuje się więc w pomieszczeniach, w których względy estetyczne mają kluczowe znaczenie.
Puszki instalacyjne podtynkowe składają się z elementu głównego oraz pokrywy zabezpieczającej znajdujące się wewnątrz nich przewody. Ich montaż wymaga kucia ścian w celu przygotowania otworów, w których się je umieszcza. Ich zaletą jest z pewnością to, że są niewidoczne oraz uniwersalne, dlatego można je zamontować praktycznie na każdej powierzchni.
Ze względu na konieczność kucia ścian puszka elektryczna podtynkowa powinna być zainstalowana podczas budowy lub remontu domu. W zależności od materiału, z którego została wykonana ściana, wyróżnia się puszki do betonu oraz karton-gipsu. Elementy dostępne w sklepach elektrycznych mogą mieć także różne kształty.
Puszki natynkowe
Puszki natynkowe montuje się bezpośrednio na ścianie. Są więc widoczne, dlatego powinno stosować się je tam, gdzie walory estetyczne nie mają aż tak dużego znaczenia. Ich montaż jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku puszek podtynkowych. Nie ma bowiem konieczności wiercenia w ścianach, aby zrobić w nich otwory.
Dużą zaletą tego typu puszek jest łatwy dostęp do ukrytych w nich przewodów. Jest to niezwykle pomocne w przypadku konieczności przeprowadzenia napraw czy modernizacji całej instalacji. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są puszki z samozatrzaskującą pokrywą.
Puszki zewnętrzne
Puszki elektryczne przeznaczone do montażu na zewnątrz budynków muszą wyróżniać się odpowiednimi parametrami oraz budową. Jest to szczególnie ważne, gdyż są one nieustannie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Materiały, z których wykonuje się takie puszki, są odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV oraz wysokiej temperatury.
Na zewnątrz najlepiej sprawdzają się puszki hermetyczne. Są one szczelne, dzięki czemu wilgoć nie jest w stanie przedostać się do ich wnętrza. W ofercie wielu sklepów elektrycznych można znaleźć także takie puszki, które można bez problemu zamontować w ziemi.
Puszki bezhalogenowe
Jest to specjalny rodzaj puszek elektrycznych, które są wytwarzane z niepalnych materiałów. W swoim składzie nie zawierają one pierwiastków halogenowych, a w szczególności jodu, fluoru oraz bromu. Ich cechą szczególną jest to, że są odporne na działanie ognia oraz bardzo wysokiej temperatury. Ze względu na to stosuje się je w miejscach newralgicznych, takich jak szpitale, lotniska, budynki komercyjne itp.
Puszki bezhalogenowe podtrzymują działanie instalacji elektrycznej nawet wtedy, gdy dojdzie do jej poważnej awarii, w tym także do pożaru. Doskonale radzą sobie również z nagłymi i intensywnymi przeciążeniami sieci elektrycznej.
Jak wybrać odpowiednią puszkę instalacyjną?
Wybór odpowiedniego rodzaju puszki elektrycznej jest uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim miejscu będzie ona zainstalowana. W przypadku pomieszczeń w budynkach mieszkalnych najlepiej sprawdzi się niewidoczna puszka podtynkowa.
Konstrukcja puszki elektrycznej powinna umożliwiać bezproblemowe przeprowadzenie przez nią przewodów. Istotne znaczenie ma także rodzaj tworzywa, z którego jest zrobiona. Najtrwalsze puszki instalacyjne są wykonane z materiałów wzmacnianych dodatkowo włóknem węglowym. Dzięki temu mogą one służyć bez zarzutu przez długi czas. W przypadku elementów, które będą zainstalowane na zewnątrz budynku, należy zweryfikować ich poziom szczelności.
Źródło: www.elektrozysk.pl.
Komentarze