Jak obliczyć kąt nachylenia dachu - skuteczna metoda

Kąt nachylenia dachuKąt nachylenia dachu to jedna z wartości, które warto poznać przed wyborem odpowiedniego pokrycia konstrukcji. Można go łatwo wyliczyć, korzystając z kilku dostępnych wzorów. Jakie informacje są potrzebne, aby poznać kąt nachylenia dachu?





Kąt nachylenia dachu - czym jest?

Kąt nachylenia dachu to miara, która określa, jak stromo nachylona jest konstrukcja zwieńczająca budynek względem poziomu. Jest to jedna z kluczowych cech obiektu, mająca wpływ na odprowadzanie wody deszczowej, a także na dostępność strychu czy poddasza. Kąt nachylenia dachu wyraża się w stopniach lub procentach.

Jaki kąt nachylenia dachu wybrać?

Wybór kąta nachylenia dachu zależy od wielu czynników, w tym od funkcji budynku, lokalizacji czy preferencji estetycznych właściciela.

Kąty nachylenia dla dachów jednospadowych zazwyczaj wynoszą od 5 do 15 stopni. Dokładna wartość zależy od projektu i funkcji budynku.

Dachy dwuspadowe są bardziej uniwersalne. Kąty nachylenia takich konstrukcji mogą wynosić od 20 do 45 stopni, w zależności od funkcji budynku i preferencji dotyczących jego wyglądu.

Najlepszy kąt nachylenia dachu w polskich warunkach to około 30 stopni. Na południu kraju często stosuje się konstrukcje o jeszcze większym nachyleniu. Taki krok zapewnia szeroki wybór pokrycia dachowego podczas wykańczania obiektu.

Minimalny kąt nachylenia dachu - ile wynosi?

Przyjmuje się, że minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić 3 stopnie, choć wartość ta różni się w zależności od wybranego pokrycia.

Wartości dla poszczególnych surowców prezentują się następująco:

  • dachówka - 10 stopni,
  • blachodachówka - 10-14 stopni,
  • gont bitumiczny - 10-11 stopni,
  • blacha trapezowa - 5 stopni,
  • blacha płaska - 3 stopnie.

Takie wartości pozwalają na trwałe i estetyczne położenie wspomnianych pokryć dachowych, a także skuteczne odprowadzanie wody obciążającej konstrukcję budynku. Większy kąt nachylenia dachu umożliwia zastosowanie bardziej ozdobnych surowców.

Metoda obliczania kąta nachylenia dachu

Aby wyznaczyć kąty nachylenia dachu, konieczne jest wybranie odcinka o długości 1 metra. Następnie należy obliczyć odległość od jego końców do połaci dachu w pionie. Od większej wartości trzeba odjąć mniejszą. Wynik ten pozwoli na odczytanie kąta nachylenia dachu w gotowej tabeli lub jego samodzielne wyliczenie z następującego wzoru:

nachylenie [%] = 100 * tg α [0]

Istnieje również wzór, który pozwala obliczyć kąt dachu w procentach:

nachylenie [0] = arctg (nachylenie [%] / 100 ) * 180 / π

W internecie znaleźć można też automatyczny kalkulator nachylenia dachu. Taki program pozwala na szybkie wyliczenie kąta na podstawie informacji o długości odcinków. Dzięki nim nie ma konieczności wyliczania szczegółowych wartości. Wystarczy jedynie wykonać pomiary.

Czym pokryć dach w zależności od nachylenia?

Kąt nachylenia dachu w dużej mierze wpływa na to, jakie pokrycie można zastosować w danym budynku. Dachówki wymagają nieco większego nachylenia, na poziomie nawet 10 stopni. Podobnie jest również w przypadku blachodachówki i gontu bitumicznego. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania budynku - zbyt małe nachylenie dachu uniemożliwi ułożenie pokrycia pożądanego przez właściciela nieruchomości. Dachy płaskie lub bardzo lekko nachylone nie sprawdzą się w przypadku ozdobnej dachówki.

Czym pokryć dom o małym spadku? W takim przypadku najlepiej sprawdzi się blacha płaska i trapezowa. Takie surowce można układać nawet w sytuacji, gdy wzniesienie dachu wynosi nie więcej niż kilka stopni. Jeśli nie wiesz, jakie pokrycie dachu sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku - eksperci firmy Florian Centrum pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Obliczanie kąta nachylenia dachu - podsumowanie

Kąt nachylenia dachu to bardzo ważna wartość, która jest niezbędna do wyboru odpowiedniego pokrycia. Często jest ona podana na projekcie, ale zdarza się, że konieczne okazuje się jej wyliczenie samodzielnie. Nie jest to trudne, choć wymaga wykonania pomiarów dachu. Takie rozwiązanie bywa problematyczne zwłaszcza w przypadku wyższych budynków - w domach jednorodzinnych można wykorzystać drabinę.

Zmiana kąta nachylenia dachu już po stworzeniu projektu budynku bywa problematyczna, dlatego warto pamiętać o tym parametrze jeszcze przed zatwierdzeniem ostatecznej dokumentacji.

Komentarze