Które pokrycia dachowe są najlżejsze?

Pokrycia dachowePoniższy przegląd dotyczy pokryć, których waga nie przekracza 12 kg/m². Są one nie tylko lekkie, ale i łatwe w montażu.

Lekkie pokrycia dachu w domach jednorodzinnych można montować tylko na rusztach z łat i kontrłat. Pokrycia które wymagają sztywnego podkładu ważą o wiele więcej i zawierają je zazwyczaj projekty domów o bardziej skomplikowanej konstrukcji dachu.

Blachodachówki

Blachodachówki stalowe mają rdzeń z blachy stalowej o grubości od 0,45 do 0,75 mm. Jest on pokryty warstwą cynkową lub też alucynkową, która chroni przed korozją a także jedną czy też kilkoma warstwami farby podkładowej i powłokami organicznymi. Profile blacho-dachówek formowane są w kształcie dachówek zakładkowych lub karpiówek. Standardowa długość blachodachówki to 6,5 m. Najlepiej kiedy arkusze mają na przedniej krawędzi specjalną zakładkę, która zapobiega wnikaniu wody pod pokrycie.

Blachy trapezowe

Za najbardziej ekonomiczne uznaje się blachy trapezowe, bowiem ich prosty kształt pasuje do wszystkich rodzajów dachów. Maksymalna długość arkuszy to około 8 metrów. Tak jak blacho-dachówki, posiadają zakładkę, która uniemożliwia przenikanie wody pod dach. Mogą być ocynkowane lub też powleczone powłokami organicznymi.

Panele dachowe

Panele dachowe ze stali wykonane są z blachy stalowej o grubości 0,5 - 0,7 mm. Posiadają one profilowaną powierzchnię, co zapobiega falowaniu pod wpływem odkształceń termicznych. Arkusze posiadają zamki zatrzaskowe, dzięki czemu montaż jest prosty i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych łączników. Każdy panel posiada otwory montażowe, które umożliwiają prawidłowe i łatwe przymocowanie do łat. Arkusze mają długość około 8 m. Niektóre posiadają nawet włókninę wygłuszającą.

Blachy dachowe aluminiowe

Innym rodzajem lekkich pokryć jest blacha dachowa aluminiowa, która wykonana jest również z dodatkiem manganu i magnezu, ponieważ samo aluminium jest zbyt lekkie. Jest ona bardzo odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jej ważnym atutem jest fakt, ze nigdy nie rdzewieje. Nie wymaga ocynkowania, ale dla poprawy jej trwałości dodatkowo powleka się ją powłokami organicznymi. Blacha aluminiowa jest łatwa w obróbce, ale z drugiej strony jest również krucha więc należy zachować ostrożność przy jej wykańczaniu.

Blacho-dachówki i dachy z paneli poryte są powłoką antykorozyjną i choć nadają się tak zabezpieczone do eksploatacji pokrywa się je dodatkowo powłokami organicznymi. W ten sposób przedłuża się ich żywotność oraz poprawia wygląd. Warstwa ta zapobiega też zachodzeniu reakcji chemicznych na skutek kontaktu z impregnatami więźby dachowej, czy też metalowymi łącznikami. Powłoki organiczne mają różne właściwości i budowę. Najcieńszą powłoką organiczną jest poliester standard. Pomimo tego, że jest najcieńsza, jest jednocześnie bardzo trwała i wytrzymała oraz odporna na wysoką temperaturę oraz korozję. Poliuretan należy do grupy najtrwalszych. Jest jeszcze bardziej odporny na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się długoletnią trwałością koloru, ponieważ jest odporny na działanie promieni UV. Blachy z tego typu powłokę mają bardzo gładką i delikatną fakturę.

Wyjątkowo twarde i odporne na korozję, uszkodzenia, promieniowanie UV są powłoki z plastizolu. Stosuje się je zazwyczaj na blachach wysokiej jakości, zabezpieczonych powłoką alucynkową. Dlatego pokrycie, do którego zastosuje się tego typu powłokę jest wyjątkowo trwałe.

Dachówki z polipropylenu

Istnieją na rynku również dachówki z polipropylenu, których największą zaletą jest to, że się nie starzeją. Nie ulegają również uszkodzeniom. Są bardzo odporne, czy to na korozję, czy też na zmiany temperatur. Co bardzo istotne są odporne na odgłosy, tłumią m.in. odgłos kropli padającego deszczu. Dostępne są w wielu kolorach.

Pokrycia dachowe bitumiczne - płyty faliste

Bitumiczne płyty faliste. Ich rdzeń stanowią organiczne lub celulozowe włókna nasycone nieszkodliwym dla zdrowia ani środowiska bitumem. Zabezpiecza się je żywicą, albo żywicznymi farbami, aby były nienasiąkliwe i odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne. Są one odporne na działanie grzybów, i co ważne, nie gniją. Bardzo dobrze tłumią hałas. Mają tak łatwą obróbkę, że prosty dach można zainstalować nawet samemu, za pomocą gwoździ samouszczelniających.

Autor: www.mgprojekt.com.pl.

Komentarze

Mariusz
Proszę o poradę odnośnie pokrycia dachu. Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym o powierzchni 133.3m² wg projektu Aksamit (https://www.novio.pl/projekty-domow-parterowych/1038-aksamit-ce.html). Dach 350m2, więc sporo. 25 stopni nachylenie. Strop na razie drewniany, rozważamy terive. Czy jeśli będzie teriva warto dodatkowo inwestować w dachówkę? Czy zostać przy blachodachówce jak pierwotnie zakłada projekt. Czy strop teriva wygłuszy odgłosy akustyczne z blachy, np. krople deszczu itp.