Ocieplenie dachu - metody, materiały, ceny

Ocieplanie dachuOcieplenie dachu pozwala zaoszczędzić sporą kwotę zimą na ogrzewaniu i latem na klimatyzacji. Jednak taka termoizolacja dachu to spore obciążenie dla domowego budżetu. Podpowiadamy, która metodę warto wybrać, która z nich jest najtańsza i jak kształtują się ceny materiałów. Do niedawna najpopularniejszą metodą na ocieplanie dachu było ocieplenie poddasza. Zatem wszystkie prace toczyły się wewnątrz budynku na najwyższej kondygnacji.

Od pewnego czasu sporą popularnością cieszy montaż materiałów termoizolacyjnych powyżej niej, czyli na zewnątrz budynku. Zobacz, którą z metod wybrać, jakie materiały są najlepszymi izolatorami termicznymi, jak obliczyć powierzchnię dachu i ilość potrzebnego materiału i jak samodzielnie wykonać wszystkie prace. Poniżej przedstawiamy również porównanie kosztów przy każdej z metod oraz cen poszczególnych materiałów.

Jak ocieplić dach?

Oto jest pytanie klasycznie od wewnątrz, czyli wykonać izolację poddasza, co znacznie obniży jego wysokość, często sprawiając, że stanie się ona użytkowa. A może wybrać izolację zewnętrzną na krokwiową lub między krokwiową. Zaletą dwóch ostatnich rozwiązań jest zerowy wpływ na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Przypominamy, że minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych, a więc wszystkich rodzajów pokoi, łazienek i kuchni zgodnie z obowiązującym prawem wynosi 2,50 m. A ciągów komunikacyjnych jak korytarze i klatki schodowe 2,20 m. Nie wspominając już, że obniżenie i tak niskich i trudnych do aranżacji skosów o kolejne kilkadziesiąt centymetrów czyni je często niemożliwymi do wykorzystania i zaaranżowania. Z tego też powodu właściciele domów z użytkowym poddaszem bardzo często decydują się na termoizolację zewnętrzną, która nie ma wpływu na metraż i wysokość pomieszczeń na strychu. A także nie wymaga remontu wewnątrz domu.

Ocieplenie dachu, jakie formalności trzeba dopełnić przed rozpoczęciem prac?

Pozwolenie na budowę jest wymagane tylko wówczas, gdy termoizolacja dachu będzie miała wpływ na zmianę jego kształtu, kąta nachylenia, wysokości lub zmianę metrażu i wysokości poddasza. Jeśli prace zostaną przeprowadzone w taki sposób, że ocieplony dach będzie miał ten sam metraż i kształt, jego powierzchnia pozostanie taka sama, nie ma potrzeby składać wniosku o pozwolenie na budowę.

Ocieplenie dachu pianką
Ocieplenie dachu pianką

Jest jednak pewien haczyk, obowiązkiem zgłoszenia termoizolacji dachu są objęci właściciele budynków, które zostały wykończone wełną od wewnątrz. Ten rodzaj izolacji zmienia powierzchnię użytkową domu, a zatem zmieni konieczne, jest ponowne wyliczenie podatku od nieruchomości. Obowiązkiem takim są objęci również właściciele budynków, w których po izolacji poddasze zostanie ono przekształcone w mieszkalne. W tym wypadku trzeba się liczyć z większym podatki od nieruchomości.

Rodzaje i metody ociepleń dachowych

Decyzja o termoizolacji dachu to dopiero początek, kolejnym krokiem jest zdobycie pozwolenia (jeśli jest ono konieczne), wybór metody, oraz materiałów. Zanim dokonasz niewłaściwego wyboru i popełnisz ten kosztowny błąd, zapoznaj się z dostępnymi metodami ich właściwościami oraz materiały dedykowany dla każdej z nich.

Na krokwiowa - Metoda na krokwiowa, czyli ocieplanie dachu od zewnątrz cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Jej główną zaletą jest nieingerencja w pierwotną wysokość poddasza. Zatem pomieszczenia mogą sięgać aż do kalenicy, co w znacznym stopniu poprawia ich funkcjonalność i komfort użytkowania. Ponadto wszystkie drewniane belki konstrukcyjne można pozostawić na widoku i uczynić z nich element dekoracyjny. Nie ma również konieczności tworzenia "drugiego sufitu" pod właściwym. Jednak jest pewien haczyk, wykonanie takiej izolacji w istniejącym już budynku i przekształcenie poddasza na mieszkalne, może okazać kosztowne i wymagać gruntownego remontu. A to dlatego, że konstrukcja dachu w budynkach, w których strych miał pozostać strychem, jest najczęściej budowana z tańszego, mniej estetycznego drewna. Zatem albo zabudowa belek i słupów, albo ich wymiana. W takim wypadku warto zastanowić się nad zabudową krokwi i słupów drewnianych i postawić na klasyczną metodę izolacji poddasza.

W przypadku domów, w których od początku poddasze miało być zamieszkane i drewniana konstrukcja jest estetyczna, metoda na krokwiowa jest jak najbardziej racjonalna.

Jakie materiały ociepleniowe do metody nakrokwiowej?

Wybór izolatorów termicznych przy tej metodzie jest ograniczony do tych o niskiej wadze, co wynika z faktu, że każda dodatkowa warstwa na dachu obciąża jego konstrukcję. Do wyboru mamy:

  • styropian, dobrze wszystkim znany, niezwykle lekki.
  • Płyty fenolowe
  • Płyty rezolowe
  • Płyty PIR są lżejsze od podwójnej warstwy wełny, a więc również to doskonały wybór.
  • Polistyren XPS, czyli styrodur również charakteryzujący się bardzo niską wagą własną.

Niestety ta metoda jest najlepszym rozwiązaniem, ale tylko wtedy gdy mamy w planach wymianę dachu i budujemy go od nowa. Natomiast zdejmowanie go, nakładanie warstwy izolacyjne i ponowne nakładanie dachu, jest nie tylko kosztowne, ale bywa problematyczne. Po pierwsze dlatego, że zyskuje on dodatkowe obciążenie, które nie było przewidziane w projekcie domu. Po drugie dlatego, że budynek traci proporcje, dach wygląda na ciężki i masywny, oraz znacznie grubszy niż pierwotny. Jednak największym utrudnieniem są okna połaciowe, które zostały zamontowane wcześniej. Jako że grubość poszycia dachowego zwiększa się o 20 do 35 cm, a okna należy zlicować z dachem. Oznacza, że muszą one być w jednej linii z poszyciem po zewnętrznej stronie, co z kolei powoduje, że od wewnątrz są one bardzo głęboko osadzone. I tutaj warto zauważyć, że im grubszy glif, tym ciemniej jest w pomieszczeniu. Istnieje również ryzyko, że doświetlenie będzie tunelowe, czyli z okien będą docierać tylko promienie światła w linii prostej, pasami o szerokości szyby. Kolejnym utrudnieniem jest pogoda, jeśli w trakcie takiej izolacji spadnie deszcz, cały materiał ociepleniowy jest do wyrzucenia.

Ocieplenie międzykrokwiowe

Jest bardziej popularne od poprzednio omówionego ocieplenia. W tym wypadku izolator jest montowany między krokwiami. Niestety nadal wielu fachowców wykonuje je niestarannie, co prowadzi do powstawania mostków termicznych. W takiej sytuacji wielu inwestorów decyduje się na dodatkową warstwę ocieplenia wewnętrznego montowanego bezpośrednio pod krokwiami. A to niestety wiąże się z obniżeniem powierzchni użytkowej i koniecznością wykańczania ścian wewnętrznych ponownie. I tutaj pojawia się kolejny problem, czyli skraplanie wody po wewnętrznej stronie dachu. A ta początkowo jest niewidoczna i dopiero jak pojawi się mokra plama na suficie, dostrzegamy problem. Niektórzy decydują się na dodatkową wentylację przestrzeni pomiędzy pokryciem a sufitem, co też nie zawsze likwiduje problem parowania. Zdaniem ekspertów i inwestorów, którzy zdecydowali się na tą metodę, jest ona jedną z najbardziej kłopotliwych i nie warto jej wykonywać. Wymaga uwagi inwestora i systematycznego monitorowania przestrzeni pod połacią.

Materiały polecane dla metody międzykrowiowej:

  • Styropian, dobrze wszystkim znany, niezwykle lekki.
  • Płyty fenolowe
  • Płyty rezolowe
  • Płyty PIR są lżejsze od podwójnej warstwy wełny, a więc również to doskonały wybór.
  • Polistyren XPS, czyli styrodur również charakteryzujący się bardzo niską wagą własną.

Ocieplenie poddasza

Klasyczne ocieplenie poddasza, czyli dobrze znana wszystkim metoda, polegająca na umieszczeniu wełny izolacyjne między drewnianymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Taką izolację wykonujemy pod dachem, wewnątrz domu. Jest ona bardzo skuteczna, podczas prac nie trzeba się przejmować warunkami pogodowymi. Nie pojawia się problem z parą wodną, ponieważ wełna ją odprowadza. Niestety jak to zawsze bywa, jest jakieś "ale". Ta metoda ma wpływ na powierzchnię użytkową i wysokość poddasza. Izolacja, plus wykończenie ścian płytami G-K, plus szpachla to obniżenie sufitu o jakieś 30 do nawet 40 cm. A to oznacza, że tracimy sporo przestrzeni życiowej, niskie skosy stają się nieznośnie niskie i praktycznie nie ma możliwości przynajmniej części z nich wykorzystać. Przy tej metodzie wszystkie krokwie i belki są zabudowane, a więc o ich dekoracyjnym wykończeniu możemy zapomnieć.

Ocieplanie poddasza
Ocieplanie poddasza

Materiały do ocieplenia poddasza

  • Wełna mineralna i szklana, czyli rozwiązanie wszystkim dobrze znane.
  • Styropian z nacięciami, które sprawiają, że jest on bardziej elastyczny. Obecnie najczęściej wybieranym styropianem jest ten grafitowy, który ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne. Grafitowe płyty są o połowę nawet cieńsze, a to oznacza, że zabierają mniej miejsca. Ten rodzaj izolacji w mniejszym stopniu obniża sufit, a dobry fachowiec, stosując go, może nawet zachować część belek na widoku.
  • Pianka PUR to ostatni z materiałów, który jest polecany do izolacji natryskowej poddasza. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wyjątkowym właściwościom termicznym, ale też małemu nakładowi pracy i czasu, jaki potrzebny jest do jej aplikacji. Ocieplenie poddasza do 200 m 2 zajmuje nie więcej niż 1 - 2 dni robocze. Niestety tej izolacji nie wykonamy samodzielnie, trzeba zatrudnić specjalną ekipę, która dysponuje dedykowanym agregatem, który produkuje piankę w trakcie prac natryskowych.

Jak wybrać właściwy materiał na ocieplenie dachu?

Wśród izolatorów termicznych na dach równie dużą popularnością cieszą zarówno te znane od lat, jak i jak nowinki budowlane. Wybór powinien być uzależniony od metody ocieplania dachu oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Duże znaczenie ma również czas jakim, dysponujemy. Różnią się one zatem nie tylko właściwościami termicznymi, współczynnikiem lambda, (współczynnikiem przewodzenia ciepła, który jest inny dla każdego z materiałów), ale też czasem wykonania. Prawidłowe wykonanie i współczynnik lambda w głównej mierze decydują o parametrach termicznych poszczególnych materiałów. Kolejne kryterium wyboru to sposób nakładania warstwy ociepleniowej oraz cena. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • Metoda ocieplenia
  • Czas, jaki możesz przeznaczyć na pracę
  • Powierzchnia, jaką zajmuje bezpowrotnie warstwa izolacyjna (ile stracisz na powierzchni użytkowej poddasza, o ile zostanie pogrubiony dach)
  • Cena

Jaki jest współczynnik lambda dla poszczególnych materiałów ociepleniowych na dach?

  1. Styropian czyli dobrze wszystkim znane płyty styropianowe, które występują w wersji białej i granatowej. Te drugie mają znacznie lepsze właściwości termiczne, w obu wersjach są dostępne w różnych grubościach. Odporny na wysokie temperatury, lekki, jego ułożenie nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi ani też wyjątkowych umiejętności. Takie ocieplenie z powodzeniem można wykonać własnoręcznie. Współczynnik lambda dla styropianu wynosi λ - 0,038-0,048 W/ (m. K).
  2. Wełna kolejny izolator, który jest stosowany w budownictwie od wielu lat, obecnie jest dostępna w kilku różnych wariantach.
  3. Wełna mineralna, którą można stosować w każdej z wyżej wymienionych metod. Jednak nie możliwości zamontować jej jedynie w istniejącej konstrukcji drewnianej pomieszczenia, ponieważ jest miękka i elastyczna. Bez dodatkowego wsparcia będzie się wyginać i odchodzić od powierzchni, na której ją zmontujmy. Z tego też powodu do takiej izolacji między krokwiami montuje się dodatkowy drewniany stelaż. Jako izolator termiczny ma dosyć niskich współczynnik lambda λ - 0,033-0,036 W/ (m. K), zdecydowanie lepiej wypada natomiast jako izolacja dźwiękowa, która tłumi większość hałasów z zewnątrz, a nawet deszcz i grad uderzający w blaszany dach. Jest też materiałem ognioodpornym.
  4. Wełna drzewna, która jest dostępna pod postacią płyt powstających z trocin drzewnych i włókien poliolefinowych sprasowanych i pociętych na płyty. Uwaga płyty wełny drzewnej są pokrywane preparatem ognioodpornym, więc nie stanowią dodatkowego zagrożenia pożarowego i spełniają wszystkie normy. Są one dostępne w kilku wariantach od twardych przypominających płyty wiórowe po bardziej elastyczne. Wybór właściwego rodzaju jest uzależniony od metody izolacyjnej. W praktyce płyty twarde są określane mianem gęstych, czyli więcej włókien przypada na m2. Nie dajcie się zwieść, płyty o większym zagęszczeniu, czyli twarde mają wyższy współczynniki lambda, a to oznacza, że gorzej izolują. Współczynnik przewodzenia ciepła dla wełny drzewnej wynosi od 0,036 do 0,049 W/ (m. K).
  5. Pianka PUR przeznaczona do izolacji natryskowej, która jest odporna nacisk, a więc nie musimy się obawiać, że po kilku latach popęka, jest odporna wilgoć i ma wyjątkowo niski współczynnik lambda. Ta ostatnia cecha powinna zainteresować osoby, które nie mogą sobie pozwolić na żadną inną metodę, a ze względu na niski sufit odpada każdy innym izolator. Pianka Pur jest twarda i tylko w niewielkim stopniu przewodzi ciepło, a to oznacza, że już niewielka jej warstwa zapewnia lepszą ochronę przed mrozem zimą i promieniami słonecznymi latem. Kolejna jej zaleta to czas potrzebny na jej aplikację, który najczęściej wynosi od kilku godzin do maksymalnie 2 dni przy powierzchni od 200 m2 i więcej. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, ponieważ bez dedykowanego sprzętu i wprawnej ręki nie ma możliwości na prawidłowe ocieplenie poddasza. Współczynnik lambda dla pianki PUR to λ - 0,023-0,028 W/ (m. K), co sprawia, że do niedawna była ona najbardziej skutecznym izolatorem termicznym na rynku.
  6. Płyty XPS, które są wykonane z polistyrenu ekstrudowanego i charakteryzują się wyjątkową odpornością na ściskanie, mają bardzo niski współczynniki nasiąkania, można je łączyć na felc i występują w kilku grubościach. Współczynnik przewodzenia ciepła dla nich to 0,027-0,038 W/ (m. K).
  7. Płyty PIR to kolejny produkt, które powstają z poliuretanu i tworzywa ognioodpornego MDI. Dostępne są w różnych grubościach i rozmiarach oraz z równą warstwą nawierzchniową. Obecnie rozróżniamy płytę pir z membraną dachową oraz warstwą drewnopochodną. Producent dla podaje współczynnik lambda na poziomie λ - 0,022 W/ (m. K), co oznaczałoby, że są one lepszym izolatorem niż pianka PUR.
  8. Rezolowe i fenolowe płyty to produkty bardzo zbliżone do PIR, nie przepuszczają pary wodnej, są odporne na wszystkie uszkodzenia mechaniczne. Ponadto producent podaje, że są one trudno zapalne i nie topią się pod wpływem wysokiej temperatury. Współczynnik lambda dla nich to 0,021 W/ (m. K), a więc są jeszcze skuteczniejsze od płyt pir.
  9. Metalowe łaty z ociepleniem to już materiał izolujący dedykowany do zewnętrznego ocieplania dachu. Są to termoizolacyjne łaty z rdzeniem termicznym. W zależności od rodzaju, jaki wybierzemy, rdzeń może być wykonany z płyt Pir lub Pur, natomiast niezależnie od rodzaju każdy z paneli ma powłokę z folii aluminiowej z wykorzystaniem technologii plastra miodu. Łaty są dostępne w różnych grubościach od 6 do 16 cm, łączymy na felc. Każda metalowa łata jest grubości 4 cm i jest wyposażona w otwory wentylacyjne. Współczynnik lambda dla nich wynosi średnio λ = 0,023 W/ (m. K).
Ocieplenie dachu wełną
Ocieplenie dachu wełną

Jak obliczyć powierzchnię dachu? Ile materiału muszę kupić do ocieplenia dachu?

Często jest to jedno z najbardziej kłopotliwych zadań, jakie stoi przed nami, jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonać termoizolację dachu. I tutaj mamy dwie podstawowe metody, do metod zewnętrznych, wystarczy nam, że znamy powierzchnię dachu, to będzie ilość metrów kwadratowych materiału izolacyjnego, jakie potrzebujemy.

Do obliczenia dachu w kształcie trójkąta możemy użyć wzoru na pole trójkąta

P = a ∙ h 2, dach prostokątny obliczymy, korzystając ze wzoru na pole prostokąta P = a ∙ b. IW ten sposób dowiemy się, ile materiału potrzebujemy, warto zauważyć, że bez względu na wybór metody zawsze lepiej jest kupić zapas, na wypadek drobnych wpadek, szczególnie jeśli ocieplenie wykonujemy samodzielnie.

Jak obliczyć ilość materiału potrzebnego na ocieplenie poddasza?

Natomiast przy ocieplaniu poddasza sprawa już się komplikuje, do wyboru mamy dwie możliwości zastosować wzór, którym obliczymy przybliżony metraż potrzebnych materiałów lub samodzielne skrupulatne wyliczenie. O razu warto zaznaczyć, że ilość materiału, jaki trzeba kupić, nie jest równa metrażowo poddasza. Możemy zatem dokładnie zmierzyć każdy skos, a potem dodać około 1-2 m2 na wszelki wypadek lub skorzystać ze wzoru, z którym w przybliżeniu obliczymy ocieplaną powierzchnię. W tym celu obliczamy powierzchnię kondygnacji, ale za każdy metr kwadratowy przyjmujemy 1,4 m2. W praktyce każde 100m2 = 140 m2 i tyle właśnie izolacji termicznej musimy kupić.

Ceny materiałów ociepleniowych

Ceny materiałów ociepleniowych kształtują się bardzo różnie w zależności od ich rodzaju, producenta, sprzedawcy, grubości i wymiarów. Podane poniżej ceny są jednymi z najniższych. Jednak nie należy się nimi sugerować, ponieważ koszt materiałów budowlanych zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Zatem ceny poniżej mają jedynie charakter orientacyjny.

  • Wełna mineralna od 51,59 za m2
  • Styropian biały do ocieplenia dachu od 374 zł brutto za m3
  • Styrodur 569,48 zł za m3
  • Płyta Pir od 94,95 zł brutto za m2

Komentarze