W naszym kraju przyjęło się stwierdzenie, że ogrodzenie to wizytówka naszego domu. Takie podejście powoduje, że wybór odpowiedniego rozwiązania, spędza niektórym inwestorom sen z powiek: Jaki płot wybrać, aby zapewniał bezpieczeństwo, pasował do budynku i całego posesji, a jednocześnie nie doprowadził nas na skraj bankructwa? Odpowiedzią na tak postawione pytanie może być... ogrodzenie panelowe!
Ogrodzenie panelowe - informacje
Omawiając ogrodzenia panelowe, wypada rozpocząć od wyjaśnienia, czym one właściwie są. Sprawa jest tutaj dość prosta, ogrodzenia te to bowiem gotowe płoty wykonane z coraz chętniej wybieranych elementów prefabrykowanych. Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego są one zrobione, to najczęściej jest to ocynkowana stal pokryta powłokami antykorozyjnymi. To jednak niejedyne możliwe rozwiązanie - aktualnie coraz częściej wykorzystuje się także panele drewniane, które cenione są szczególnie ze względu na aspekt wizualny. W przypadku nowoczesnych projektów domów warto także rozważyć opcje ogrodzenia z prefabrykowanych elementów betonowych - to dość innowacyjne podejście, jednak daję ogromne możliwości. Jak widać wybór materiału, z jakiego wykonane ma być ogrodzenie panelowe jest spory, dzięki czemu każdy powinien znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie.
Aktualnie na rynku dostępne są ogrodzenia panelowe z elementami wymiennymi - to nowatorskie i bardzo rzadko spotykane w naszym kraju rozwiązanie. Polega na takim skonstruowaniu metalowych paneli, że niektóre z ich elementów mogą być wyjmowane i łączone z innymi elementami, umożliwiając tworzenie m. in. okolicznościowych dekoracji.
Zalety ogrodzenia panelowego (stalowego)
Jeżeli chodzi o zalety ogrodzenia panelowego, to jest ich naprawdę sporo, jednak wśród tych najważniejszy wymienić można:
Uniwersalność
Ogrodzenie panelowe doskonale sprawdzi się w każdym przypadku: jest idealne w przypadku ogrodzenia domów jednorodzinnych, jednak równie dobrze stosowane może być jako ogrodzenie przemysłowe. Co bardzo ważne, zaletą tego rozwiązania jest możliwość wielokrotnego wykorzystania paneli ogrodzeniowych, co generuje spore oszczędności, szczególnie jeżeli ogrodzenie panelowe stosowane jest jako ogrodzenia tymczasowe np. placu budowy.
Odporność oraz wytrzymałość
Należy podkreślić, że w tym punkcie skupiamy się na stalowych ogrodzeniach panelowych, wiele osób zastanawia się bowiem czy takie rozwiązanie może być trwałe? Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, jeżeli wybierzemy modele wykonane ze sztywnego, ocynkowanego, zgrzewanego drutu o odpowiedniej grubości. Kluczem do sukcesu jest wiec tutaj wybór solidnej oferty, niekoniecznie najtańszej - jakość materiału, z jakiego wykonane zostanie to ogrodzenie ma bowiem ogromne znaczenie.
Niska cena
Ogrodzenia panelowe zaliczane są do najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku - jeżeli chodzi o cenę, to skuteczne konkuruje z nimi jedynie ogrodzenie wykonane z siatki. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że jeżeli porównany koszt do jakości i trwałości to okaże się, że ogrodzenie panelowe wypada w tym zestawieniu o wiele lepiej.
Prosty montaż
Ogrodzenie panelowe może powstać na przeciętnej wielkości działce nawet w kilka godzin (jeżeli skorzystamy z pomocy specjalistów). Co ważne, prace montażowe można wykonać samemu - z pewnością potrwa to nieco dłużej, jednak pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niewiele rozwiązań, jeżeli chodzi o ogrodzenia, daje możliwość wykonania prac montażowych we własnym zakresie, trzeba więc tutaj wyraźnie podkreślić tę zaletę.
Wygląd
Choć umieszczenie "wyglądu" w rozdziale o zaletach ogrodzenia panelowego może być dla niektórych dość dziwne, to warto podkreślić, że coraz więcej ludzi docenia ten lekki, ażurowy typ ogrodzenia, świetne pasujący do nowoczesnej architektury. Metalowe panele ogrodzeniowe wyróżniają się swoim wyglądem - są lekkie, mają dużą przezierność. Niekiedy jest to wada, innym razem zaleta - wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od ogrodzenia.
Wady ogrodzenia panelowego (stalowego)
Na koniec kilka słów o wadach tego rozwiązania, nie można bowiem patrzeć na to rozwiązanie jedynie przez różowe okulary. Jeżeli chodzi o negatywny aspekt tego typu ogrodzeń, to wymienić należy przede wszystkim praktycznie całkowitą widoczność przez takie ogrodzenie. Problem ten można jednak łatwo rozwiązać, obsadzając takie ogrodzenie roślinami pnącymi. Do wad zaliczyć można również konieczność zastosowania podmurówki w przypadku miękkiego i dość wilgotnego podłoża oraz konieczność okresowej obserwacji czy na panelach nie pojawiają się ogniska korozji, co wymagałoby konserwacji. W tym wypadku należy sobie jednak jasno powiedzieć, że tego typu problemy mają miejsce wówczas, kiedy zdecydujemy się na zakup cienkiego i nieodpowiednio zabezpieczonego drutu, dlatego tak ważne jest, aby wybrać dobre jakościowo rozwiązanie.
Podsumowując - w przypadku ogrodzenia panelowego wszystko zależy od podejścia konkretnej osoby, to co jednych może zniechęcać do zakupu, dla niektórych może być elementem, który wprost przeciwnie: zachęca ich do tego rozwiązania. Z tego właśnie powodu ogrodzenia panelowe mają swoich zwolenników, jak i przeciwników - a po której stronie jesteś Ty?
Komentarze