Olejowane panele podłogowe - co musisz wiedzieć

Drewniane panele podłogoweDrewniane panele podłogowe dostępne w sklepach mogą być zabezpieczone w dwojaki sposób. Jedne z nich są lakierowane a inne olejowane. Dziś kilka słów o olejowaniu drewna. O czym należy wiedzieć podczas podejmowania decyzji o wyborze podłogi zabezpieczanej impregnatem powstałym z naturalnych olejów.

Olejowanie

Olejowanie to zabezpieczanie drewnianej powierzchni za pomocą impregnatu przygotowanego na bazie olejów naturalnych. Drewno najczęściej jest olejowane po raz pierwszy jeszcze podczas produkcji. Nakładane jest wówczas na nie kilka warstw oleju, jedna po drugiej w pewnych odstępach czasu. Olej, którym pokrywane jest drewno wnika w jego strukturę i sprawia, że wierzchnia warstwa staje się nieprzenikalna dla wody. Zmniejsza się również podatność na wnikanie w głąb zabrudzeń.

Wygląd drewna olejowanego

Proces olejowania wpływa na wygląd drewna. Pokryte olejem deski czy panele stają się nieco ciemniejsze, a ich słoje nabierają wyrazistości. Jeśli zależy nam na zmianie koloru drewna dostępne są również oleje z dodatkiem barwników, które wpływają na zmianę zabarwienia paneli.

Wady i zalety olejowanych paneli

Podłoga olejowana ma swoje wady i zalety. Główną wadą jest możliwość powstania stałych zabrudzeń. Olej chroni drewno przed większością plam, jeśli zostaną one usunięte szybko. Jeśli nie zauważymy wylanego soku czy kawy i plama wyschnie na podłodze, może wniknąć w drewno i tak powstałe przebarwienia bardzo trudno usunąć. Zaletą olejowanego drewna jest samoczynne zasklepianie się drobnych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli na panelach powstanie delikatna rysa, drewno w naturalny sposób się zasklepi.

Pielęgnacja podłogi olejowanej

Podłoga wykonana z drewnianych paneli podłogowych musi być odpowiednio pielęgnowana, aby mogła służyć nam przez wiele lat. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby dbać o jej czystość. Musi być systematycznie zamiatana i myta, wilgotną, ale nie mokrą ścierką. W przypadku podłogi zabezpieczonej olejem trzeba bardzo dbać o to, aby nie wylała się na nią nic, co mogłoby spowodować powstanie plam i przebarwień. Należy również pamiętać, że drewno olejowane nie ma twardej warstwy zewnętrznej, jak to jest w przypadku drewna lakierowanego, dlatego też należy uważać np. z chodzeniem po drewnianej podłodze na szpilkach, ponieważ w przypadku miękkich gatunków drewna mogą powstać w podłodze dziury. Na koniec należy zaznaczyć, że poza myciem podłogi konieczne jest jej powtórne olejowane przynajmniej raz do roku. Impregnat można nabyć niemal w każdym sklepie budowlanym, samo olejowanie też nie powinno sprawić problemu.

Renowacja olejowanej podłogi

Podłoga zabezpieczana olejem może być poddana renowacji. Jeśli ulegnie zniszczeniu należy zeszlifować wierzchnią warstwę drewna a następnie po raz kolejny nałożyć warstwę wybranego impregnatu - oleju lub lakieru.

Drewniane panele podłogowe pokryte warstwą oleju zyskują odporność na wodę i zabrudzenia. Dzięki temu, że drewno nie jest pokryte powłoką zewnętrzną, a olej wnika w jego strukturę, niewielkie uszkodzenia mechaniczne takie jak np. zarysowania ulegają samoistnemu zasklepieniu. Olejowane podłogi wymagają większej dbałości o czystość oraz pielęgnacji w postaci systematycznego nakładania n owej warstwy oleju. Jeśli panele drewniane są odpowiednio pielęgnowane i czyszczone, wówczas mogą służyć przez wiele dziesięcioleci.

Autor: www.gepetto.com.pl.

Komentarze