Osłony balkonowe - rodzaje, wybór

Osłona balkonowaWzględy estetyczne, większa prywatność, zapewnienie sobie odrobiny cienia czy poprawa warunków uprawy roślin - z tych powodów najczęściej decydujemy się na osłonięcie balkonu. Balkony w blokach najczęściej ograniczone są metalową balustradą. W wielu budynkach są one jedynym zastosowanym rozwiązaniem, co w żaden sposób nie osłania powierzchni balkonu przed słońcem i nie zapewnia nam prywatności podczas wypoczynku. Niekiedy na balustradzie zamontowane są szyby, które w pewnym stopniu osłaniają balkon, często jednak są one przeźroczyste i efekt nie jest zadowalający.

Osłony balkonowe są dostępne w różnych wersjach i pozwalają na idealne dopasowanie do naszych potrzeb. Do najpopularniejszych rozwiązań należą maty, panele osłaniające oraz kratownice. Stopień zacienienia zależy od materiału, z jakiego wykonana została osłona. Może to być metal, szkło czy tworzywo sztuczne, jednak coraz więcej osób w trosce o środowisko naturalne decyduje się na naturalne rozwiązania takie jak osłony rattanowe czy kratownice porośnięte odpornymi pnączami.

Czym warto się kierować podczas wyboru osłony balkonowej?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej osłony na balustradę balkonową, zastanówmy się dobrze, jaki efekt chcemy osiągnąć. Warto uwzględnić poniższe aspekty.

Gęstość osłony i stopień zacienienia, który daje
Jeśli chcemy całkowicie osłonić się od spojrzeń sąsiadów i przechodniów, wówczas warto wybrać osłony lite. Znajdziemy je wśród tych wykonanych z różnego rodzaju płyt, barwionego szkła czy tworzywa, ale także z materiałów naturalnych takich jak: grubsze włókna, osłony trzcinowe lub rattanowe.

Wymagania roślin balkonowych, które chcemy uprawiać
Pamiętajmy, że rośliny do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują słońca. Dlatego, jeśli wybierzemy lite osłony balkonowe, wówczas lepiej nie ustawiać na podłodze balkonu żadnych doniczek, ponieważ zapewne do kwiatów będzie docierać zdecydowanie za mało promieni słonecznych. Dotyczy to zwłaszcza balkonów o wystawie północnej. Jeżeli nasz balkon ma taką właśnie wystawę, a chcemy go osłonić, wówczas lepiej zawiesić donice i skrzynki z kwiatami tylko na górnej części balustrady. Z kolei w przypadku balkonu mocno nasłonecznionego o wystawie południowej, gdzie słońce silnie operuje przez niemal cały dzień, a kwiaty są narażone na poparzenie liści i szybkie więdniecie, częściowe zacienienie jest bardzo korzystne. Półprzepuszczalna osłona w postaci cieniówki czy cienkiej włókniny, ograniczy nieco ilość promieni słonecznych docierających do roślin, dzięki czemu ziemia nie będzie tak szybko wysychać, a kwiaty więdnąć.

Nasze możliwości finansowe i jakość wykonania osłony
Cena osłon jest uzależniona od materiału, z którego zostały wykonane oraz design. Te najtańsze są z reguły najmniej trwałe i niestety często wytrzymują tylko jeden sezon. Jeśli zdecydujemy się na ich zakup, musimy liczyć się z koniecznością ponownego poniesienia podobnych wydatków w następnym sezonie. Do mniej trwałych, ale tanich osłon należą te wykonane z tworzyw sztucznych, które jednak mogą pękać w wyniku działania słońca i wysokich temperatur latem oraz mrozu zimą. Najtrwalsze są solidne lite osłony metalowe lub szklane, ale często są one drogie. Ich montaż także bywa kłopotliwy.

Z kolei trwałość osłon balkonowych wykonanych z materiałów ekologicznych bywa różna i jest uzależniona od kilku czynników - między innymi samych naturalnych właściwości materiału oraz stopnia jego zabezpieczenia przed działaniem czynników środowiskowych na przykład poprzez impregnację. Tutaj dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań na każdą kieszeń. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o ekologiczne osłony i zdemontujemy je na okres jesienno-zimowy, to z pewnością posłużą nam przez kilka sezonów.

Rodzaje osłon balkonowych - najciekawsze rozwiązania

Przyjrzyjmy się nieco bliżej rodzajom i właściwościom różnych osłon balkonowych:

Panele ogrodzeniowe

Panele ogrodzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak:

  • szkło,
  • metal,
  • tworzywo sztuczne,
  • drewno.

Tego rodzaju osłony mogą być lite, czyli całkowicie szczelne lub mieć większe bądź mniejsze prześwity. Jeśli na podłodze balkonu lub tarasu chcemy ustawić donice z roślinami, to wybierzmy takie z otworami, przez które do roślin będą docierać promienie słoneczne.

Panele ogrodzeniowe to świetnie rozwiązanie na średnie lub duże balkony. Umożliwiają one stworzenie oazy spokoju osłoniętej przed wzrokiem innych, gdzie będziemy mogli ustawić stolik i krzesła, powiesić hamak lub położyć się na leżaku i odpocząć w komfortowych prywatnych warunkach.

Jeśli mieszamy w bloku, zanim zdecydujemy się na montaż tego rodzaju osłon, dowiedzmy się we wspólnocie mieszkaniowej lub u zarządcy budynku, czy przepisy zezwalają na montaż stałych litych osłon balkonowych. Może się bowiem zdarzyć, że jest to sprzeczne z założeniami estetycznymi i projektem całego budynku.

Maty balkonowe

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj osłon balkonowych. Maty takie mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub naturalnych takich jak:

Polietylen lub PCV
Dobrze spełniają swoją funkcję i są niedrogie, ale cechuje je niska trwałość. Nie są to także rozwiązania ekologiczne. Ich estetyka bywa różna. Dostępnych jest wiele ciekawych modeli, które pomogą nam zbudować harmonijną całość wystroju naszego balkonu.

Maty otoczkowane
Współcześnie są bardzo popularne - wykonane z włókien poliestrowych. Niestety, nie są one zbyt trwałe.

Maty syntetyczne
Coraz więcej osób decyduje się na osłonięcie balkonu syntetyczną matą w postaci sztucznej trawy, dzięki czemu osłona wygląda przyjaźniej i ładnie komponuje się z roślinami w donicach i skrzynkach balkonowych.

Technorattan
Dobrym rozwiązaniem jest też technorattan, czyli tworzywo sztuczne imitujące drewno rattanowe. Osłony z niego wykonane są bardzo ładne, pasują do większości mebli balkonowych (zwłaszcza tych z drewna i rattanu), tworzą estetyczną całość z roślinami, a ponadto są dosyć trwałe.

Maty wiklinowe lub bambusowe
Są one wykonane w całości z naturalnych, ekologicznych i biodergadowalnych materiałów. Jest to więc rozwiązanie najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Maty takie idealnie pasują do wszelkich kompozycji roślinnych, nadają balkonowi swojskiego rustykalnego wyglądu i zapewniają wystarczającą ilość cienia oraz prywatności.

Wadą osłon naturalnych jest ich dosyć niska trwałość. Są one szczególnie podatne na uszkodzenia w wyniku działania wilgoci. Dlatego, jeśli chcemy, aby były w dobrym stanie i służyły nam jak najdłużej, to wart demontować je jesienią i zakładać od nowa wiosną następnego roku, kiedy miną najtrudniejsze warunki pogodowe.

Kratownice do uprawy pnączy

Nie chcesz całkowicie osłaniać swojego balkonu, ale marzysz o tym, by zapewnić sobie nieco prywatności poprzez odgrodzenie się od sąsiadów na balkonie obok? W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest założenie kratownicy do uprawy pnączy.

Instaluje się je najczęściej właśnie na bokach balkonów. Można je przymocować do balustrady, zainstalować bezpośrednio w donicy lub skrzynce z roślinami. To pierwsze rozwiązanie jest solidniejsze i sprawdzi się w przypadku pnączy wieloletnich o silnych zdrewniałych pędach jak na przykład:

  • pnące odmiany róż (Rosa),
  • winobluszcz (Parthenocissus),
  • różne gatunki bluszczy (Hedera).

Godne polecenia pięknie kwitnące jednoroczne gatunki pnączy to między innymi:

  • wilec purpurowy (Impomoea purpurea),
  • tunbergia (Thunbergia),
  • kobea pnąca (Cobaea scandens),
  • groszek pachnący (Lathyrus odoratus),
  • fasola ozdobna (Phaseolus coccineus),
  • asolnik egipski (Lablab purpureus),
  • chmiel japoński (Humulus japonicus),
  • rodochiton (Rhodochiton atrosanguineus),
  • asarina (Asarina scandens).

Jeśli nie chcemy montować żadnych osłon na balustradę, a marzymy o odrobinie cienia, wówczas warto ustawić na balkonie kilka większych krzewów w donicach lub skrzyniach.

Ciekawym rozwiązaniem, które nieco ograniczy ilość promieni słonecznych padających na nasz balkon, są także różnego rodzaju daszki oraz markizy, a także duże parasole balkonowe. Zapewnią nam one odrobinę cienia. Są one wygodne i bardzo funkcjonalne. W każdej chwili możemy je złożyć lub rozłożyć, dopasowując stopień zacienienia balkonu do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Komentarze