Rury kominowe - jakie wybrać?

KominyKominy systemowe to, zdaniem wielu inwestorów, doskonałe rozwiązanie. Umożliwiają szybki montaż, gwarantują dobrą efektywność i pasują do wielu urządzeń grzewczych. Trzeba tylko wiedzieć jaki rodzaj komina systemowego wybrać. Sprawdź jakie części będą pasować do Twojego urządzenia i gdzie można je zamówić.

 

Rury kominowe czarne i inne rodzaje

Kominy systemowe składają się z wielu elementów: kolan, rozet, trójników, radiatorów, przejść, redukcji, wkładek, zaślepek, podstawek, a przede wszystkim z rur. Dostępne są trzy podstawowe rodzaje części: kwasoodporne, żaroodporne i czarne. Kominy kwasoodporne cechuje zwiększona wytrzymałość na szkodliwe kondensaty, z kolei drugi rodzaj elementów można stosować w urządzeniach na paliwa stałe, w których powstają wysokie temperatury, sięgające nawet kilkuset stopni Celsjusza. Trzeci typ części produkowany jest ze stali malowanej farbą żaroodporną, która gwarantuje wydajność systemu nawet przy 600 stopniach Celsjusza. Rury kominowe czarne są tak wytrzymałe, że obejmuje je pięcioletnia gwarancja producenta. Rodzaj części należy dostosować do urządzenia grzewczego w swoim domu.  Jeśli nie do końca wiesz, na jaki model się zdecydować, możesz skorzystać z porady sprzedawcy na specjalnej infolinii, którą uruchomił ten sklep: https://nasady-kominowe.pl/.

Rury kominowe kwasowe - z czego są wykonane

W urządzeniach pracujących na gaz lub olej opałowy trzeba stosować części wykonane ze stali kwasoodpornej. Podczas spalania tych substancji w rurach powstają kwaśne kondensaty, które mogłyby szybko uszkodzić tradycyjny komin murowany lub wykonany ze stali żaroodpornej. Dlatego niezbędne jest stosowanie części wykonanych z materiałów odpornych na kwaśne skropliny. Rury kominowe kwasoodporne można montować również w tradycyjnych kominach, które należy dostosować do nowoczesnych urządzeń grzewczych. Do kominów tradycyjnych o bardziej prostokątnym przekroju pasować będą części owalne. W większości przypadków stosuje się jednak części kwasoodporne okrągłe.

Rura do komina dymowego - jaki model wybrać

W kominach dymowych nie wytwarzają się szkodliwe skropliny, wytwarzają się za to wysokie temperatury, wynoszące nawet kilkaset stopni Celsjusza. Części przeznaczone do użytku w urządzeniach na węgiel i paliwa stałe wykonane są z blachy chromoniklowej żaroodpornej albo ze stali malowanej farbą żaroodporną. W tym pierwszym przypadku gwarancja obowiązuje przez 2 lata, a w tym drugim – nawet przez 5 lat. Do wyboru są części w kilkunastu rozmiarach, czyli o średnicach [mm]: 100, 110, 120, 125, 130, 140, 150, 160, 180, 200, 220, 250, 300. Jeżeli potrzebujesz nietypowego rozmiaru, możesz zlecić wykonanie części na wymiar.

Rury kominowe do montażu na zewnątrz

Jeśli istnieje konieczność poprowadzenia dodatkowego komina, a w budynku nie ma już wolnego przewodu, trzeba zastosować komin zewnętrzny. Buduje się go z elementów izolowanych, czyli zawierających warstwę materiału zapobiegającego wychładzaniu się spalin.  Montaż takiego komina nie wymaga przygotowywania fundamentu ani obudowy, to tanie, szybkie i efektywne rozwiązanie.

Jak zabezpieczyć komin przed deszczem i innymi czynnikami?

Ciąg w kominie uzależniony jest nie tylko od jakości elementów użytych do jego budowy, ale też od czynników zewnętrznych takich jak: deszcz, śnieg czy wiatr. Warto zatem osłonić wylot kominowy, żeby nie dochodziło do zakłóceń ciągu. Można to zrobić za pomocą nasady kominowej. Najtańszym rozwiązaniem jest montaż daszka lub nasady stałej. Z kolei nasady obrotowe lub samonastawne, oprócz zapewniania ochrony komina przed niekorzystnymi czynnikami, w wietrzne dni mogą dodatkowo wspomagać ciąg, przez co cały system działa o wiele wydajniej. Montaż nasad w większej części Polski nie jest obowiązkowy, ale warto przemyśleć zastosowanie takiego rozwiązania, jeśli dochodzi do zakłóceń funkcjonowania systemu kominowego w Twoim budynku.

Jeśli cenisz nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, to kominy systemowe będą trafnym wyborem. Łatwy montaż, dobra wydajność, możliwość stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, jako samodzielny komin lub jako wkład do komina murowanego - to największe zalety. Pamiętaj, że rury do budowy kominów systemowych można zamówić przez Internet.

Komentarze