Tablica informacyjna budowy

Plac budowyTablica informacyjna budowy - żółta tabliczka, którą można spotkać na każdym placu budowy. Kiedyś montowana tylko na większych wielorodzinnych budowach, obecnie jest jednym z wymogów prawa budowlanego i powinna wisieć, zanim rozpoczniemy prace. Zobacz, co powinno się na niej znaleźć, gdzie ją kupić i ile kosztuje.

Tablica budowlana informacyjna jest jednym z warunków rozpoczęcia budowy, który należy bezwzględnie spełnić, żeby uniknąć kary i wstrzymania prac budowlanych. Wypełnienie i ekspozycja jej jest jednym z pierwszych etapów poprzedzających właściwe prace. Zanim zaczniemy budowę wymarzonego domu lub innego budynku, należy ją zgłosić termin rozpoczęcia prac do właściwego terytorialnie Inspektora Nadzoru Budowlanego. Tą formalności należy dopełnić nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. W takim zgłoszeniu powinno się znaleźć nazwisko kierownika budowy oraz jego oświadczenie, w którym przejmuje całą odpowiedzialność za toczone prace budowlane oraz bezpieczeństwo na budowie. Jest to bardzo ważna kwestia z formalnego punktu widzenia, zdejmuje tę odpowiedzialność z inwestora i co najważniejsze w razie usterek lub niezgodności budowli z projektem można go pociągnąć do odpowiedzialności.

Każda budowa powinna być terenem ogrodzonym, co nie oznacza, że od razu trzeba stawiać właściwe ogrodzenia. Wystarczy zwykła siatka budowlana lub ogrodzeniowa nowa, lub z odzysku, nie musi mieć ona podmurówki. Powinna natomiast być zamknięta, więc kupna lub wykonania nawet prowizorycznej bramy nie unikniemy. Obowiązkiem inwestora jest wyznaczenie terenu budowy, na który nie wolno wchodzić osobom postronnym. Ogrodzenie działki, na której toczą się prace budowlane, zdejmuje z inwestora i kierownika budowy odpowiedzialność za ewentualne urazy osób postronnych, które nielegalnie (bez pozwolenia) np. z ciekawości znalazły się na placu budowy.

Tablica budowlana
Tablica informacyjna budowlana, źródło: buch-car.pl

Mimo że prace budowlane odbywają się w warunkach polowych i prowizorycznych, nie zwalnia nas to z obowiązku zapewnienia pracownikom zaplecza socjalnego. Wymagane minimum to toaleta wystarczy mobilna, którą można wypożyczyć lub drewniana zbudowana na potrzeby toczących się prac. Ponadto budowlańcy muszą mieć miejsce do przebrania się i przygotowania do pracy oraz zapewnioną wodę pitną (butelkową) i do celów sanitarnych. Najczęściej tą pierwszą każdego dnia przywozimy na budowę lub raz w tygodniu robimy większy jej zapas. W drugim przypadku na działkach, na których nie ma jeszcze przyłącza wody, nie ma też studni lub woda z niej nie była badana, warto poprosić sąsiada o udostępnienie węża ogrodowego, na którym możemy zamontować mały kran. Stół, ławki lub krzesła z zadaszeniem do spożywania posiłków, choć mogą się wydawać niedorzeczne na placu budowy. Są częścią zaplecza socjalnego, jakie należy zapewnić pracownikom. W praktyce ekipy budowlane najczęściej spożywają posiłki w samochodach, którymi przyjeżdżają do pracy, jednak w upalne dni, warto zapewnić ekipie budowlanej zacienione miejsce, w którym będą mogli nabrać sił na dalszą pracę. Tablica informacyjna to już ostatni etap przed rozpoczęciem prac. Kupujemy ją w markecie budowlanym, powinna być wypełniona markerem wodoodpornym i umieszczona na placu budowy.

Czym jest tablica budowlana i w jakim celu ją wypełniamy?

Tablica budowlana jest skróconą informacją o pracach budowlanych, jakie będą przeprowadzane oraz osobach odpowiedzialnych za ich wykonanie i bezpieczeństwo na budowie.

Powinny się na niej znaleźć następujące dane:

  • Rodzaj budowli np. dom parterowy, dom piętrowy, garaż, dom wielorodzinny piętrowy itp.
  • Dokładny adres placu budowy
  • Numer pozwolenia na budowę, który rozwieje wszelkie wątpliwości i informuje, że prowadzone prace są legalne.
  • Pełna nazwa nadzoru budowlanego, czyli dokładną nazwę organu, w którym zostało zgłoszone rozpoczęcie prac.
  • Inwestor, tutaj należy podać imię i nazwisko właściciela działki i przyszłej budowli
  • Wykonawca, wpisujemy dokładną nazwę zatrudnionej firmy budowlanej
  • Kierownik budowy, tutaj powinna znaleźć się ta sama osoba, która wypełniła oświadczenie do nadzoru budowlanego
  • Kierownik robót to najczęściej kierownik budowy lub wyznaczony przez niego pracownik
  • Inspektor Nadzoru, czyli urzędnik, który nadzoruje naszą budowę.
  • Projektant, w tym miejscu wpisujemy imię i nazwisko osoby, która zaprojektowała budynek.

Numery alarmowe powinny być wydrukowane na tablicy budowlanej i dobrze widoczne nie tylko dla pracowników, ale i przechodniów. W czasie wypadku jego świadkowie nieraz wpadają w panikę i mogą nie pamiętać tych numerów. Ponadto oprócz nazwiska inwestora i kierownika budowy warto podać numer kontaktowy. Wówczas w razie jakichkolwiek problemów każdy z sąsiadów czy przechodniów będzie mógł się z nimi skontaktować.

Jakie wymogi formalne musi spełniać budowlana tablica informacyjna?

Sam fakt zawieszenia takiej informacji nie jest wystarczający, ponieważ musi ona być zawarta na dedykowanej tablicy. A ta nie może być mniejsza niż 90 × 70 cm, ponieważ wszystkie informacje muszą być widoczne. Ponadto musi ona mieć kolor żółty, a zgodnie z naszym prawem powinna mieć prostokątny kształt i być wypełniona czarnym niezmywalnym markerem. Kiedy jesteśmy już w posiadaniu właściwej tablicy, należy ją wypełnić czytelnymi literami o wysokości min 4 cm. Wieszamy ją na ogrodzeniu lub montujemy do wysokiego palika, wbitego na działce tuż za ogrodzeniem. Minimalna wysokość to 2 metry. Uwaga zawsze powinna ona znajdować się przy drodze dojazdowej do posesji i nie może być ukryta za materiałami budowlanymi, zaroślami itp. To kierownik budowy odpowiada za jej niewłaściwe wypełnienie lub usytuowanie. Jednak wszelkie kary i niezgodności z przepisami mogą skutkować karami finansowymi, a nawet wstrzymaniem budowy. W tym wypadku to kierownik ponosi koszty takich kar. W polskim prawie brak tablicy, jej niewłaściwe wypełnienie lub złe powieszenie, jest traktowane jako wykroczenie. Taka sytuacja może mieć wpływ na późniejsze relacje kierownika z urzędnikami lub - co gorsza - urzędników z inwestorem.

Koszt takiej tablicy waha się kilkunastu do dwudziestu kilku złotych, wielu projektantów daje ją swoim klientom w prezencie w dniu zatwierdzenia projektu.

Rodzaje tablic budowlanych

  1. Informacyjne, czyli omówione powyżej, są to tablice najbardziej popularne, spotykane na każdej budowie.
  2. Ostrzegawcze, które podobnie jak te powyżej powinny mieć kolor żółty i wymiary nie mniejsze niż 35 × 25 cm lub 30 × 40 cm. Informują o tym, że przekroczenie bramy lub ogrodzenia oznacza wejście na plac budowy i należy zachować wszelkie środki ostrożności.
  3. Ostrzegawcze informujące o zagrożeniach spowodowanych prowadzonymi pracami np. Uwaga prace na wysokości, Uwaga Wykopy itp.
  4. Tablice o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia, na których znajduje się informacja o przewidywanym terminie rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, liczbie znajdujących się na placu budowy pracowników. A także plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Obowiązek zawieszania tych ostatnich dotyczy tylko budów, których termin wykonania jest dłuższy niż 30 dni, a jednocześnie na placu budowy znajduje się więcej niż 20 pracowników.
  5. Tablice budowlane BHP to tablice ostrzegające przed konkretnymi zagrożeniami, wynikającymi ze specyfiki prowadzonych prac. Na nich znajduje się wykaz odzieży ochronnej, którą powinni nosić wszyscy pracownicy np. obuwie i kaski ochronne, oraz Ci zatrudnieniu do wykonania konkretnego zakresu prac np. kombinezony ochronne i maseczki dla fachowców usuwając eternit z dachu. Ponadto może na niej znajdować się wykaz czynności i zachowań zabronionych na terenie budowy np. zakaz palenia, zakaz picia alkoholu, zakaz filmowania, zakaz fotografowania, zakaz stosowania otwartego ognia i materiałów łatwopalnych.

Wszystkie te tablice i obowiązek ich wieszania na placach budowy może być irytujący zarówno dla samego inwestora, który musi je zakupić. Jak i dla kierownika budowy, który je rozwiesza i musi pilnować, żeby zawsze były widoczne. Ponadto sam fakt zawieszenia ostrzeżeń i informacji nie sprawia, że na budowie jest bezpiecznie. Kolejnym zadaniem kierownika jest pilnowanie przestrzegania zapisanych zasada i egzekwowanie takiego zachowania.

Warto pamiętać, że brak takich tablic może skutkować nie tylko konsekwencjami finansowymi, ale też wypadkami na placu budowy. A w świetle prawa budowlanego to kierownik budowy jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa swoim pracownikom i innym osobom, które za jego zgodą weszły na teren budowy.

Komentarze