Weranda - czym jest? Zalety, wady, budowa, aranżacje werandy

werandaNie ważne czy mieszkasz w mieście, czy na wsi z pewnością pokochasz tę przestrzeń. Taka dobudówka to również doskonały sposób na powiększenie powierzchni użytkowej. Jeśli szukasz sposobu na zaproszenie ogrodu do domu, weranda jest doskonałym rozwiązaniem. Urozmaica bryłę budynku, jest sposobem na uzyskanie większego powierzchni domu sezonowo lub całorocznie. Sprawdź, czy możesz dobudować werandę do swojego domu, jakich formalności musisz dopełnić i jak można ją zaaranżować.

Zastanawiasz się jak powiększyć powierzchnię życiową w twoim domu i sprawić, żeby jego bryła nie straciła uroku? Doskonałym pomysłem jest dobudowa werandy, dzięki której zyskasz dodatkową przestrzeń życiową, a twoja elewacja zyska piękny element dekoracyjny. Bez względu na styl i wiek budynku jest to doskonały pomysł. Dzięki niej będziesz mógł odpoczywać na świeżym powietrzu, nie przejmują się palącym słońcem, deszczem, a nawet śniegiem. Zobacz, jak zbudować to pomieszczenie i dlaczego jest bardziej praktyczne niż popularny w Polsce taras.

Weranda co to jest?

Weranda to jest dobudówka z zadaszeniem i ścianami z trzech stron. Może być wykonana w całości z drewna, przeszklona lub murowana. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od jej zastosowania. W starych drewnianych domach pięknie prezentują się ściany w formie drewnianych ażurowych płyt z fikuśnymi wycięciami. W domkach letniskowych najczęściej powstaje poprzez otoczenie zadaszonego parterowego tarasu drewnianymi pergolami i ma charakter wyłącznie sezonowy. W domach murowanych może być murowana, drewniana lub przeszkolona. W nowoczesnym minimalistycznym budownictwie najczęściej w całości jest przeszkolona, a portfenetry stanowiące jej ściany można otwierać na ogród.

Rozróżniamy trzy rodzaje werandy:

  • Otwarta o przeznaczeniu sezonowym, która wprawdzie ma trzy ściany, ale nie chronią one przed surowymi warunkami atmosferycznymi.
  • Półotwarta, z której można korzystać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ma ściany chroniące przed wiatrem, deszczem i słońcem, znacznie łatwiej jest ją ogrzać dedykowanymi mobilnymi piecami i można na niej zamontować oświetlenie. Zadaszenie i ściany sprawiają, że można się skryć przed palącym słońcem w upalne dni i jesiennym chłodem, nadal pozostając na świeżym powietrzu.
  • Zamknięta, czyli całoroczna murowana lub drewniana, z dużą ilością okien. W nowoczesnym budownictwie powstaje ona z portfenetrów, które latem otwieramy je w sezonie zimowym, pozostają zamknięte. Jest to rodzaj całorocznego dodatkowego pomieszczenia, w którym można urządzić oranżerię, salon, jadalnię lub znaleźć dla niej inne przeznaczenie. O jej funkcjonalności decyduje najczęściej rodzaj wydajność ogrzewania i jakość zamontowanych okien. Jeśli istnieje możliwość zachowania, w tym pomieszczeniu stałej temperatury może się ono stać całorocznych w pełni funkcjonalnym pokojem.

Weranda czy taras, co wybrać?

W przeciwieństwie do tarasu posiada ona zadaszenie, jest z trzech stron otoczona ściana, a to oznacza, że można z niej korzystać przez większą część roku. W deszczowe dni taras i balkon pozostają niewykorzystane, a na zadaszonej dobudówce możemy się cieszyć świeżym powietrzem, osłonięci przed deszczem, wiatrem i palącym słońcem, a co najważniejsze możemy podziwiać nasz ogród. Zabudowane ściany i zadaszenie, pozwalają również na wstawienie bardziej komfortowych mebli i montaż ''domowego'' oświetlenia. Spędzając czas na niej mamy więcej prywatności niż na tarasie, osłonięci ścianami, możemy delektować się poranną kawą w piżamie, nie zważając na sąsiadów czy przechodniów na ulicy. Ponadto jest to doskonały sposób na zyskanie dodatkowego pomieszczenia. Odpowiednio zaaranżowana, będzie służyć jako letni salon, jadalnia lub miejsce do pracy.

Taka dobudówka to również dobry pomysł na urozmaicenie bryły budynku. Dopasowana do stylu, w jakim powstał dom, sprawi, że fasada nabierze charakteru, będzie ciekawsza. Nawet niewielki domek z elegancką dopasowaną stylem i materiałami dobudówką, nabiera charakteru letniej willi.

Czy warto budować werandę?

Wszystko zależy do stylu naszego życia, od tego, czy lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli budowla ma mieć charakter wyłącznie dekoracyjny, należy dobrze przemyśleć decyzję o jej powstaniu. Po pierwsze ze względu na koszt, który będzie sporym obciążeniem domowego budżetu, Po drugie jest to bądź co bądź dodatkowe pomieszczenie, które będzie wymagało regularnego sprzątania i renowacji. A to dopiero początek, taką dobudówkę trzeba zaaranżować, żeby nie straszyła pustymi ścianami, a w sezonie letnim udekorować roślinnością, wówczas będzie rzeczywiście zdobić dom i podwórze. Zbudowana i pozostawiona sama sobie, z pewnością nie zada szyku bryle budynku. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, że będzie to wizytówka naszego domu, chyba że ustawimy ją na tyłach budynku, ale i tak będzie widoczna, ale z innej części podwórza. Zatem weranda TAK, ale pod warunkiem, że mamy czas i środki, żeby o nią dbać, w przeciwnym razie jest to strata pieniędzy i czasu.

Czy można przerobić taras na werandę?

Tak jest to w zasadzie najprostszy i najtańszy sposób na jej zbudowanie. Mając podłogę, musimy jedynie zadbać o zadaszenie i ściany. Koszt takiego przedsięwzięcia będzie znacznie mniejszy, ale nadal nie unikniemy formalnością związanych ze zgłoszeniem rozbudowy domu. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie faktycznie nie powiększy powierzchni domu, ale sprawi, że będzie ona bardziej funkcjonalna. Taras, który nie jest posadowiony na gruncie, może wymagać wzmocnienia i tutaj bezwzględnie zasięgnąć opinii fachowca. Zarówno zadaszenie, jak i ściany mają swój ciężar, którego konstrukcja tarasu może nie udźwignąć, nawet jeśli mowa o tym uniesionym nad ziemię o kilkanaście cm.

Kiedy nie można dobudować werandy?

Werandy nie można dobudować w starych domach, które są pod opieką konserwatora zabytków. Zgodnie z prawem, nie można zmieniać pierwotnego kształtu i wyglądu bryły budynku. Jest jednak wyjątek, jeśli udowodnimy, że dom miał pierwotnie dobudówkę, ale z różnych względów została ona rozebrana, wówczas możemy starać się o pozwolenie konserwatora zabytków na jej wzniesienie. Najczęściej, jeśli już dostaniemy zgodę, będzie ona musiała wyglądać dokładnie tak jak ta, która kiedyś była częścią budynku. Niestety w tym wypadku o pozwolenie trzeba zacząć starać się odpowiednio wcześniej, ponieważ formalności i znalezienie odpowiednich materiałów może potrwać znacznie dłużej, niż w przypadku budowy klasycznej dobudówki.

Wady i zalety werandy

Weranda to część domu, która nie każdemu przypadnie do gustu, to co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Do najczęściej wymienianych zalet zaliczamy:

  • możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu bez względu na warunki atmosferyczne,
  • powiększenie przestrzeni użytkowej,
  • połączenie domu z ogrodem,
  • ozdobny charakter dobudówki,
  • możliwość przyjmowania gości na świeżym powietrzu,
  • możliwość urządzenia kącika zabaw z piaskownicą i huśtawką, żeby dziecko nie bawiło się w pełnym słońcu i nie musiało rezygnować z zabawy, kiedy pada deszcz,
  • zatrzymuje wiatr i deszcz niczym ganek, dlatego w chłodne miesiące mniej zimna wpada, kiedy otworzymy drzwi,
  • może być wielofunkcyjnym pomieszczeniem, podzielona na strefy będzie uroczym salonem, jadalnią i placem zabaw jednocześnie.

Do wad zaliczamy:

  • koszt budowy jest znacznie wyższy niż w przypadku balkonu czy tarasu,
  • wymaga częstej konserwacji, jest najbardziej odstającą częścią budynku, więc za pewne dzieci o jej ściany będą opierać rowery, hulajnogi itp. Jako element dekoracyjny budynku powinna być piękna i zawsze czysta, dlatego sezonowego malowania ścian zewnętrznych raczej nie unikniemy.
  • Jest trudną przestrzenią do sprzątania, z jednej strony jest traktowana jako przedłużenie domu, więc domownicy, wychodząc na nią najczęściej, nie zmieniają obuwia. Z drugiej strony jest to pierwsze pomieszczenie, do którego każdy wchodzi, zanim przekroczy prób domu. A to oznacza, że nawet w sezonie letnim nosimy do niej piach, kurz i błoto, kiedy pada deszcz. Dlatego pomieszczenie to wymaga częstego sprzątania.

Budowa werandy, od czego zacząć?

Od znalezienia odpowiedniego miejsca, jej usytuowanie będzie miało, nie tylko znaczenie pod względem estetycznym i użytkowym. Pamiętajmy, że wszelkie dobudówki powinny być odsunięte od domu sąsiadów o minimum 4 metry. Ich usytuowanie musi być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i wreszcie muszą być oddalone od linii drogi zgodnie z wymogami na danym terenie. Tyle z prawnego punktu widzenia. Kolejna kwestia to estetyka i tutaj do wyboru mamy kilka możliwości. Atrakcyjna dobudówka na frontowej ścianie, w kształcie prostokąta, lub jeśli dysponuje odpowiednią powierzchnią działki, w kształcie ''L'' lub ''U''. Dwie ostatnie opcje to już poważna i kosztowna inwestycja, warto więc zastanowić się nad przeszkleniem ich i przystosowaniem do użytku całorocznego.

Inną możliwością jest dobudowanie tego pomieszczenia na tyłach domu z wyjściem na ogród, decyzja powinna być uzależniona od tego, gdzie znajduje się ogród. W idealnym scenariuszu powinna ona być przedłużeniem domu i ogrodu, czymś w rodzaju łącznika między wnętrzem domu a rekreacyjną przestrzenią otwartą. Wiele osób ze względów estetycznych decyduje się jednak na werandę przylegającą do fasady budynku ze względów estetycznych. Wówczas pełni ona funkcję również półotwartego ganku. W tym wypadku każdy szczegół musi być dobrze przemyślany, gdyż będzie to nasza wizytówka i pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą osoby odwiedzający nasz dom, a to już zobowiązuje. Bez względu na to, w której części podwórza robimy taką dostawkę, zawsze w pierwszej kolejności, należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Weranda z wyjściem na ogród
Weranda w wyjściem na ogród

Kolejna kwestia to decyzja, jaki metraż ma ona mieć i jakich charakter, całoroczny czy sezonowy. W określeniu obu tych kwestii może nam pomóc jej zastosowanie, czyli to, w jaki sposób zamierzamy ją użytkować. Jeśli irytuje nas wiosną i latem palące słońce, przed którym chcemy się skryć, a w sezonie zimowym nie brakuje nam przestrzeni życiowej w domu, wystarczy sezonowa weranda otwarta. Jeśli natomiast przez cały rok brakuje Ci kontaktu z przyrodą i marzysz, żeby poranną kawę nawet zima pić na świeżym powietrzu, lepszym rozwiązaniem będzie półotwarta, czyli taka z murowanymi, drewnianymi lub szklanymi ścianami, które osłaniają również od wiatru. W domach, w których salon jest ciemny i ciasny, doskonałym rozwiązaniem będzie przeszklona całoroczna. I tutaj warto już na etapie planowania zastanowić nad wyborem okien, na dużej przestrzeni, w tak reprezentacyjnym pomieszczeniu, jak salon, najlepiej sprawdzą się okna samoczyszczące, takie, które zawsze wyglądają nieskazitelnie.

Kolejna kwestia to metraż, podejmując decyzję, warto dobrze przemyśleć wszystkie funkcje, jakie ma nasza dobudówka spełniać. Nie należy oszczędzać też na powierzchni kosztem funkcjonalności, ponieważ problem braku powierzchni życiowej i tak powróci wcześniej lub później i cała inwestycja może się okazać nietrafiona. Kształt dobudówki to kolejna kwestia, która budzi wiele wątpliwości. Osoby, które dysponują dużym placem i środkami finansowymi, często porywają się na dobudówkę dookoła domu. Jednak warto przemyśleć, czy tak duża weranda, będzie nam potrzebna, czy będziemy z niej korzystać w całości. Taka budowla wygląda dobrze, tylko wówczas kiedy jest zagospodarowana, tętni życiem, nie jest natomiast traktowana jak domowy schowek na niepotrzebne sprzęty.

Budowa werandy krok po kroku

Budowa werandy, choć wydaje się tylko niewielkim remontem, jest poważnym przedsięwzięciem, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i formalności zacząć załatwiać już miesiąc wcześniej. Choć rzadko to się zdarza, warto wziąć pod uwagę możliwość otrzymania sprzeciwu i mieć na taką ewentualność plan ''B''. Kolejna kwestia to koszt, który nie kończy wraz ze wzniesieniem dobudówki, potem trzeba ją wykończyć i zaaranżować. Jeśli jest ona całoroczna, warto również pomyśleć o ogrzewaniu, oraz sposobie połączenia z salonem lub innym pomieszczeniem.

Nasłoneczniona czy zacieniona weranda?

Najlepszym rozwiązaniem jest nasłoneczniona dobudówka, ponieważ promienie słoneczne nie tylko będą ją nagrzewać, co zmniejszy koszt ogrzewania. A w przypadku tych otwartych i półotwartych sprawi, że będzie na niej ciepło nawet jesienią i zimą. Kolejna kwestia to promienie słoneczne, które ''zaczarują'' tę przestrzeń, sprawią, że nie będzie ona ciemna i ponura. Warto zaznaczyć, że takie budowle w zacienionym miejscu nie wyglądają atrakcyjnie, nie zdobią domu i nie spędza w przyjemnie czasu, gdyż są ciemne i ponure. Decydując się na dobudówkę w nasłonecznionym miejscu, nie musisz się obawiać, że słońce będzie przeszkadzało w jej użytkowaniu. Ściany i zadaszenie będą skutecznie je zatrzymywać, a w razie potrzeby możesz zamontować pergolę lub zewnętrzną roletę w newralgicznym miejscu. Ponadto zaczynając prace budowlane od podstaw, to Ty decydujesz, w jakim miejscu usytuować ściany, a więc możesz skutecznie zatrzymać lub zaprosić słońce do domu.

Czy muszę mieć pozwolenie na budowę werandy?

W przypadku dobudowy, której powierzchnia nie przekracza 35m2, wystarczy zgłosić rozbudowę domu. Jednak uwaga zawsze musi być ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oddalona od linii drogi zgodnie z wytycznymi dla danego terenu oraz odsunięta od sąsiadującej działki o minimum 4 metry. Kolejna kwestia to plan rozbudowy, który należy przedłożyć w urzędzie. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie musi to być projekt wykonany przez architekta. Wystarczy nasz rysunek, na którym jest przedstawiony kształt, rozmiar i usytuowanie względem domu. Ponadto do rysunku należy załączyć opis, zawierający powierzchnię wysokość oraz materiały, z których powstanie nasza dobudówka. Po zgłoszeniu rozbudowy należy odczekać 30 dni, jeśli nikt z sąsiadów nie zgłosi sprzeciwu, czyli nie dostaniemy decyzji odmownej, możemy rozpoczynać rozbudowę domu.

Plan werandy, jak wykonać samodzielnie projekt?

  • Zaczynamy od zaplanowania miejsca, w którym powstanie nasza dobudówka. Kolejna kwestia to materiały, które mogą jednakowe być jak te, z których powstał dom lub kontrastujące z nim. Przy wyborze materiałów dużą rolę będzie też odgrywać przeznaczenie naszej budowli.
  • Pomiary, mierzymy ściany, które chcemy obudować, dodajemy szerokość dobudówki i otrzymujemy jej powierzchnię. Ten wymiar zapisujemy, będzie nam potrzebny do opisania naszego projektu. Wysokość werandy może być niższa niż pomieszczeń na parterze lub znacznie wyższa. W pierwszym przypadku warto pamiętać, że dobudówka szczególnie ta otwarta lub półotwarta zabierze nam sporo światła w pomieszczeniach, do których przylega. W drugim zaciemnienie będzie mniejsze. Z tego też powodu najlepiej jest stawiać werandę w bardzo nasłonecznionych miejscach.
  • Podłoga, to z jakich materiałów powstanie jest uzależnione od jej przeznaczenia. Na sezonowej werandzie możemy podłogę wykonać z barwionego i impregnowanego betonu, kostki brukowej płyt chodnikowych, deski tarasowej naturalnej lub kompozytowej. Inną możliwością są kafelki zewnętrzne antypoślizgowe. Na całorocznej najlepiej sprawdzi się podłoga taka jak w pokoju, z którym jest połączona, lub do którego się wchodzi przez werandę.
  • Bez względu na to, czy dobudówka będzie miała charakter całoroczny czy sezonowy, należy zadbać o prawidłową i stabilną konstrukcję. Zatem mierzymy wysokość naszej dobudówki i szerokość, dzielimy przez 2 i otrzymujemy ilość słupów, które będą podtrzymywały dach. W przypadku obiektu otwartego to one będą główną dekoracją elewacji dlatego powinny być estetyczne. W półotwartych do nich będziemy montować pergole lub ażurowe ścianki. W całorocznych zamkniętych będą elementem konstrukcyjny ukrytym w ścianach, lub wyeksponowanym wewnątrz pomieszczenia.
  • Dach, wybór materiału powinien być uzależniony od nośności czyli odporności na ciężar słupów, w tym wypadku warto zasięgnąć porady eksperta, który wyliczy, jakie grubości słupy są wymagane do dachu o określonej powierzchni z danego materiały. Wprawdzie wszystko to brzmi skomplikowanie, ale dysponując projektem (nawet jeśli jest on wykonany odręcznie i mało profesjonalny), wystarczy on do wyliczenia podstawowych parametrów.
  • Odprowadzenie wody deszczowej, to kolejna bardzo ważna kwestia, jeśli nie chcemy mieć w przyszłości problemów z przeciekającym dachem i swobodnie wchodzić na naszą werandę, musimy o nie zadbać. Najczęściej 5 % spadek będzie wystarczający i nie zepsuje nam efektu wizualnego, gdyż jest on prawie niewidoczny. Konieczne będzie również zamontowanie rynien i uwaga dobre ich usytuowanie, najlepiej z boku, żeby nie było ich widać, patrząc na front domu lub werandy jeśli znajduje się na innej ścianie niż frontowa.
  • Oświetlenie to kolejny element, którego nie powinno zabraknąć w takim miejscu. Jeśli chcesz z niej korzystać również po zmroku, światło będzie konieczne. W tym wypadku lampki solarne się nie sprawdzą. Doskonałym pomysłem jest zamontowanie kinkietu na ścianie domu, która jest jednocześnie ścianą dobudówki. A w przypadku zamkniętej konstrukcji również żyrandola.
  • Gniazdko elektryczne w obu przypadkach jest dobrym rozwiązaniem, jednak na otwartej werandzie powinno być zamontowane dedykowane zewnętrzne.
  • Ściany, ten element w głównym stopniu decyduje o charakterze i przeznaczeniu pomieszczenia. Szklane wykonane z okien PCV lub przesuwnych portfenetrów są dedykowane do całorocznego pomieszczenia, które latem możemy otworzyć na ogród. Drewniane pełne nadają sielskości budowli i mogą ją otaczać z każdej strony, tworząc zamkniętą całoroczną konstrukcję lub tylko z dwóch. Drewniane ażurowe, stosowane najczęściej w dobudówkach sezonowych Murowane, wykonane z tego samego materiału, z którego został wzniesiony budynek, mogą być częściowo przeszklone lub otwarte. Ponownie wszystko zależy od przeznaczenia budowli.
  • Schody na werandę to najbardziej dekoracyjny element dobudówki, nie warto na nich oszczędzać, nawet jeśli ich montaż oznacza konieczność podniesienia werandy, warto to zrobić. Piękna balustrada i szerokie schody, sprawią że weranda nabierze elegancji, a dom będzie wyglądał na ekskluzywny. Ten element naszej konstrukcji powinien być spójny z fasadą domu ale też z ogrodem. I już na tym etapie warto zastanowić się nad aranżacją ogrodu i wejścia na werandę. Te dwa elementy powinny się komponować.
  • Zatem, ogród tak, ale około 2 metrów od werandy powinien on przechodzić w coś w rodzaju alejki, która będzie prowadzić do dobudowy. Jeśli zieleń znajduje się za domem, a konstrukcję wznosimy od frontu, warto zaaranżować taką alejkę i w tym wypadku możemy postawić na wyższe rośliny jak tuje, miniaturowe drzewka i fikuśnie przycięte krzewy. Wysokość roślinności, która będzie tworzyć wejście, ma drugorzędne znaczenie. To ich rozstaw i szerokość schodów będzie najważniejsza. Im szersze wejście, tym więcej możliwości będziemy mieć w aranżacji takiej ścieżki. Warto jednak wiedzieć, że wąskie przejście obsadzone wysokimi drzewami, będzie ponure i ciemne, z pewnością nie doda uroku naszej dobudówce.
  • Roślinność, na prawdziwej werandzie nie powinno zabraknąć roślin. A to oznacza, że absolutnie koniecznym elementem wystroju są duże donice. Takie, w których zmieścimy zarówno kwitnące kwiaty jak i krzewy całoroczne. Doskonałym rozwiązaniem jest montaż donic na stałe, takich do których będziemy wstawić te plastikowe. Takie rozwiązanie pozwoli bezbłędnie rozplanować przestrzeń.

W otwartych i półotwartych dobudówkach, warto również zastanowić się nad schowkami, np. kanapach i fotelach, skrzynią na pod siedziskiem na poduszki ogrodowe, pled czy inne akcesoria, które są mniej odporne na wilgoć, lub chcemy, żeby bez względu na pogodę były suche i czyste.

Jak prawidłowo zamontować słupki podtrzymujące dach?

Słupy to bardzo ważny element konstrukcyjny werandy, to one będą podtrzymywały dach. Najczęściej stosowane są, te wykonane z drewna. Ich grubość powinna być dobrana do ciężaru dachu, rozmieszczamy je co 2 metry. Choć wielu fachowców twierdzi, że wystarczy kiedy będą rozstawione do co 3 metry. Warto pamiętać, że w naszym kraju zimą pada śnieg, który jest dużym obciążeniem dla dachu, a ten opierający się właśnie na belkach. Dwumetrowy odstęp jest szczególnie zalecany w przypadku dużych ciężkich zadaszeń. Belki należy osadzić w betonowej posadzce, zalewamy je na głębokość 60-80 cm, pamiętając, że konstrukcja ma być trwała, stabilna i bezpieczna. W tym wypadku bezwzględnie rezygnujemy z suchego betonu, który nie daje takiej stabilności jak tradycyjny.

Dach na werandę jaki wybrać?

Do wyboru mamy wszystkie materiały stosowane do zadaszenia domów, oraz poliwęglan, czyli przeźroczyste płyty, które są lżejsze niż drewniana konstrukcja i w mniejszym stopniu zaciemniają werandę. Najlepiej sprawdzają się, kiedy dobudówka powstaje w słabo oświetlonym miejscu i zacienienie jej przez dach sprawi, że wewnątrz będzie ciemno i chłodno. Ponadto takie zadaszenie może ucierpieć, kiedy będzie padał grad.

Aranżacja werandy, jakie meble i dodatki powinny znaleźć się w dobudówce?

Nie tylko konstrukcja jest ważna, równie duże znaczenie ma to w jaki sposób zostanie urządzona nasza weranda, a możliwości jest nieskończenie wiele. Ale zacznijmy od początku. Bez względu na to jaki rodzaj podłogi wybraliście, w miejscu, w którym się zrelaksujesz z pewnością nie raz będziesz chodzić na boso. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest dywan zewnętrzny, taki który można odkurzać, prać w pralce, jest palmo odporny i bardzo szybko schnie. Nie nagrzewa się od słońca i nie jest zimny, kiedy ono zajdzie słońce. Kolejna kwestia to schowki, w których ukryjesz na noc wszystkie niezbędne przedmioty i akcesoria. Najlepiej sprawdzą się rozwiązania wielofunkcyjne, wspomniane już wcześniej kanapy i fotele ze skrzynią pod siedziskiem, ławka, stolik kawowy, w którym ukryjesz wszystko, czego nie chcesz zostawiać na noc, lub w czasie niepogody na stole. Kolejny element to stół, najlepiej pełnowymiarowy, taki przy którym cała rodzina będzie mogła komfortowo zasiąść do obiadu czy śniadania. A jeśli stół to koniecznie również krzesła, mogą być wielofunkcyjne, czyli takie które możemy zamienić w leżaki na poobiednią sjestę.

Aranżacja wernady
Aranżacja werandy

Niski stolik kawowy i fotele lub kanapy, sprawią, że będzie można napić się kawy, siedząc w wygodnej pozycji lub poczytać książkę.

Dwu lub trzyosobowa huśtawka to obowiązkowy element każdego dobudówki, więc o niej też warto pomyśleć i ustawić na uboczu na popołudniową drzemkę. Z dala od stołu i kanap. A jeśli wasze pociechy nadal bawią się w piasku, mini piaskownica, będzie doskonałym rozwiązanie. Oświetlenie, to kolejna ważna kwestia, szczególnie jeśli pragniecie spędzać w tym miejscu wieczory. Doskonałym rozwiązaniem są żarówki solarne, rozwieszone na słupach. Jednak nie wystarczającym, żeby oświetlić całą dobudówkę. Dlatego konieczny będzie montaż kinkietu lub żyrandola. Jednak nie musicie montować mocnego światła, przytłumione i ciepłe, sprawi że przestrzeń będzie bardziej klimatyczna. A jeśli jesteście miłośnikami spędzania czasu na świeżym powietrzu bez względu na porę roku, warto przemyśleć kwestię ogrzewania. Do wyboru mamy mobilne piecyki gazowe, paleniska murowane kominki, lub dedykowane ogrzewacze montowane na stole lub w jego okolicach. Są to jednak rozwiązania dedykowane dla otwartej i półotwartej dobudówki. W przypadku zamkniętej, warto zamontować dokładnie ten sam rodzaj ogrzewania, jak w całym domu.

Jakie meble wybrać na werandę?

Meble na w takim pomieszczeniu powinny być odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Najlepiej sprawdzą się drewniane, ale pod warunkiem że zostały odpowiednio zaimpregnowane oraz z technorattanu. Wiklinowe i z naturalnego rattanu nie przetrwają próby czasu i będzie je trzeba chować przed pierwszymi przymrozkami już późną jesienią. Podobnie jak plastikowe meble ogrodowe, które również można ustawić w dobudówce, choć są znacznie mniej urokliwe jak te wymienione powyżej.

Komentarze