Zalety i wady domów parterowych

Zalety domów parterowychDomy parterowe były i są popularne wśród osób, marzących o własnych czterech ścianach. Prognozuje się, że ich popularność będzie rosła, z uwagi na ich liczne zalety. W domach parterowych wszystkie pomieszczenia są zlokalizowane na jednym poziomie, co ułatwia poruszanie się między nimi.

Projekty domów parterowych coraz częściej również wygrywają z dwu i więcej kondygnacyjnymi, ze względu za wyjątkową formę, na którą często składa się kilka połączonych ze sobą brył, dają możliwość dalszej rozbudowy, a także wygodę użytkowania. Jednak dom parterowy choć wydaje się być mniej skomplikowaną inwestycją od piętrowego jest bardzo wymagający.

Decyzję o budowie domu parterowego warto dobrze przemyśleć gdyż ma on zarówno zalety jak i bardzo kosztowne wady. Wyboru  jednokondygnacyjnego domu najlepiej jest dokonać już na etapie kupna działki, gdyż teren pod budowę powinien być znacznie większy, ponadto nie bez znaczenia jest lokalizacja i gęstość zabudowań w okolicy. Jeśli w bliskim sąsiedztwie stoją piętrowe budynki istnieje ryzyko, że będą zacieniały okna.

Zalety domów parterowych

Do głównych zalet domów parterowych należy niższy koszt ich budowy, jednak tylko w przypadku jeśli metraż nie przekracza 120 m 2. Oszczędność polega bowiem na koszcie stropu którego  nie obciąży druga kondygnacja, dlatego też normy bezpieczeństwa nie są tak wyśrubowane jak w przypadku domów piętrowych, niestety na tym koniec oszczędności. Domy parterowe to również mniejszy koszt ogrzewania i możliwość utrzymania jednolitej temperatury w całym domu, co w przypadku piętrowych budynków nie jest już tak proste, nawet przy zastosowaniu najnowszych materiałów budowlanych, w większości domów piętrowych wyższa kondygnacja szybciej się nagrzewa latem a zimą na jednym z pięter jest chłodniej. Nie da się nie zauważyć również kwestii oszczędności finansowych. Gdy decydujemy się na dom parterowy z listy wydatków możemy usunąć koszt posiadania schodów: ich zakupu i montażu.

Niekwestionowaną zaletą budynków parterowych jest wygoda ich użytkowania, gdyż nie musimy kilkadziesiąt razy dziennie pokonywać schodów, które nawet dla osób w sile wieku potrafią być uciążliwe. Z pewnością takie rozwiązanie docenią rodzicie małych dzieci, które są w nieustannym ruchu, osoby starsze dla których przechodzenie z piętra na piętro jest męczące i osoby niepełnosprawne. Dodatkowo korzystne jest zrezygnowanie z progów, które mogą przyczyniać się do potknięć i upadków. Owszem, maluchy szybko rosną, ale tylko rodzic ruchliwego kilkulatka wie, jak trudno zapanować jak wszechobecnym dzieckiem. Drżenie o bezpieczeństwo malucha, który z każdej chwili może wejść na schody i spaść nie nastraja zbyt optymistycznie. Wielu rodziców stawia na funkcjonalne bramki zabezpieczające, ale nie doceniają sprytu swoich pociech. Domy parterowe w przypadku rodzin z małymi dziećmi są bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Kolejnym atutem jednopoziomowego domu może być ciekawy kształt,  który w znacznym stopniu będzie uzależniony od metrażu. Pamiętamy, iż rozmieszczając całą powierzchnię mieszkalną na jednym poziomie musimy zapewnić dostęp naturalnego światła do każdego pomieszczenia, co może być skomplikowane w domach powyżej 120 m2. W tym wypadku mamy dwie możliwości wybudować długi wąski budynek, w którym ogromną stratą przestrzeni będzie powierzchnia korytarza umożliwiającego dostęp do każdego pomieszczenia lub zdecydować się na ciekawsze rozwiązanie, którym jest wybudowanie kilku samodzielnych brył połączonych niewielkimi korytarzami. Ostatnia opcja jest znacznie ciekawsza pod względem wizualnym i aranżacyjnym, niestety wiąże się z wyższymi kosztami projektu, budowy i ogrzewania, gdyż kilka brył domu to dodatkowe ściany zewnętrzne, które mimo izolacji zawsze będą chłodniejsze od wewnętrznych.

Wady domów parterowych

Pierwszą i niekwestionowaną wadą jest znalezienie odpowiednio dużej i dobrze nasłonecznionej działki, należy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość zabudowań w pobliżu, ale również drzewa i możliwość ich ewentualnej wycinki, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami i biurokracją związaną ze zdobyciem pozwolenia. Domy te nie są zatem polecane na niewielkie i wąskie działki. Zazwyczaj trudne jest odpowiednie rozplanowanie rozmieszczenia pomieszczeń przy ograniczonym metrażu działki. Znacznie lepszym pomysłem jest zdecydowanie się na dom parterowy w przypadku, gdy dysponujemy sporych rozmiarów działką.

Kolejne wyzwanie to projekt domu, pamiętajmy, że w każdym pomieszczeniu powinno być choć jedno okno, a długi ciemny korytarz przecinający dom na pół lub kręty labirynt nie będą wyglądać dobrze. W tym wypadku trzeba zdać się na umiejętności architekta, który za nietypowy projekt policzy znacznie więcej aniżeli za gotowy szablon. Kolejna kwestia to koszt dachu, fundamentów i podłogi, który będzie znacznie wyższy niż w przypadku domu piętrowego ze względu na większą powierzchnię. Wydatki związane z dachem dodatkowo wzrosną jeśli zamiast długiego wąskiego budynku zdecydujemy się na ciekawszą bryłę. Kolejne utrudnienie i dodatkowy koszt to instalacje, które w domach piętrowych są rozmieszczane w tym samym pionie co znacznie obniża koszty montażu, jak i ilość potrzebnych materiałów. Zakładając, że dom ma minimalną powierzchnię 120 m2 najlepiej jeśli znajdą się w nim dwie łazienki ( jedna zlokalizowaną w strefie dziennej i druga znacznie większą z wanną lub prysznicem w pobliżu sypialni), do tego dochodzi kuchnia, każde z pomieszczeń jest oddalone od siebie a więc będą potrzebowały oddzielnego źródła wody i odpływu, wzrośnie zatem koszt rur i przyłączeń.

Jak sprawić być parterowy dom był funkcjonalny?

Wiele osób uważa również, że domy parterowe nie pozwalają na funkcjonalne wydzielenie części dziennej i sypialnej. W domach piętrowych jest to możliwe dzięki dwóm kondygnacjom. W przypadku jednego poziomu można to zrobić jedynie poprzez odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń: salonu, kuchni i jadalni obok siebie i sypialni z łazienką w innej części domu. Warto zatem parterowy dom warto podzielić na dwie części, dzienną która będzie otwarta, dzięki czemu wizualnie powiększymy przestrzeń, korytarz wówczas zajmie mniej miejsca i będzie prowadził jedynie do łazienek i części nocnej w której znajdą się poszczególne sypialnie. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność powierzchni przeznaczonej na korytarz, ale też funkcjonalny i bardzo praktyczny sposób na wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni. Jeśli w holu nie ma możliwości zamontowania okna, światło dzienne możemy wpuścić za pomocą świetlików, dzięki którym promienie słoneczne rozświetlą i optycznie poszerzą nawet wąski korytarz.

Komentarze