Czy połączona kuchnia z salonem to dobry pomysł?

Kuchnia połączona z salonemKuchnia z salonem jest rozwiązaniem obecnie bardzo popularnym w budownictwie. Duże pokoje projektuje się tak, aby znalazło się w nich miejsce na strefę przeznaczoną na gotowanie i wypoczynek. Zobacz wszystkie plusy i minusy mieszkania, w którym salon dzieli przestrzeń z kuchnią.

Nowoczesne kuchnie z salonem

Jak wygląda klasyczny przykład projektu kuchni z salonem? W jednej części pokoju znajduje się zabudowa kuchenna, w drugiej miejsce do odpoczynku - kanapa, wygodne fotele lub leżanka. Zwykle na jednej ze ścian jest zawieszony telewizor. W takim pokoju świetnie sprawdza się też stół jadalny, przy którym można wygodnie jeść wspólne posiłki z rodziną. Nowoczesne kuchnie z salonem są też często wyposażone w wyspę kuchenną, która oddziela strefę przeznaczoną do gotowania od strefy wypoczynkowej.

Zalety kuchni z salonem

Salon z kuchnią to serce domu, w którym spotykają się domownicy i spędzają wspólnie czas. Kiedy rodzic gotuje obiad, może doglądać równocześnie dziecko bawiące się na dywanie przy kanapie. Gdy jeden domownik przygotowuje kolację, może też rozmawiać z drugim, oglądającym telewizję. Takie rozwiązanie pozwala rodzinie spędzać ze sobą więcej czasu i zacieśniać więzi. Salon, nawet w niedużym mieszkaniu, daje poczucie większej przestrzeni. Poza tym aranżacja kuchni z salonem jest dużo łatwiejsza - duże pomieszczenie pozwala na większą swobodę w doborze mebli i dodatków.

Kuchnia połączona z salonem

Wady połączenia salonu z kuchnią

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym ma też przeciwników, którzy za główną wadą rozwiązania uważają rozprzestrzenianie się kulinarnych aromatów po strefie przeznaczonej do wypoczynku. Jak można zapobiec takiemu problemowi? Dobry pochłaniacz kuchenny powinien temu zaradzić. W budownictwie jednorodzinnym można stosować okapy, które podłącza się do instalacji wentylacyjnej. Wówczas zapach uchodzi z budynku przez kanał wentylacji. W blokach, w których nie można podłączyć okapu do instalacji, można zastosować pochłaniacz. Urządzenie poradzi sobie z aromatami kuchennymi i zapobiegnie osadzaniu się tłustych nalotach na frontach i blatach mebli.

Kuchnia połączona z salonem

Czy meble muszą być takie same w salonie i kuchni

Trendy można łączyć, ważne, aby w całym pomieszczeniu obowiązywał jeden styl. Jeśli kuchnię postanowisz wykończyć w stylu nowoczesnym, niech salon też będzie urządzony zgodnie z obowiązującymi trendami. Eklektyzm, czyli połączenie różnych stylów, jest dopuszczalny, jednak trzeba go stosować umiejętnie. Kolory kuchni i salonu powinny ze sobą korespondować. Jeśli jedna strefa jest urządzona w kolorach ziemi, druga powinna być jej kontynuacją.

Styl modnego salonu z kuchnią

Obecnie obowiązują dwa silne trendy. Pierwszy to kuchnie z salonem bardzo nowoczesne, minimalistyczne, w których zwykle meble są wykończone na wysoki połysk. Ich formy są proste, a kolory wyraziste - np. czerń, biel, czerwień. Pod ten nurt można też podpiąć styl skandynawski, który rezygnuje z nadmiaru dodatków. W drugim podejściu urządzenie kuchni polega na stosowaniu materiałów naturalnych lub wyglądających na naturalne, czyli drewna lub płyt MDF imitujących deski. Modne są też kuchnie z salonem w stylu prowansalskim - jest w czym wybierać. Kuchnia z salonem to doskonały pomysł. Szukasz pomysłów na kuchnię z salonem? Zobacz przegląd zdjęć i porady na salon z kuchnią - inspiracje na nowy rok.