Jakie wyróżniamy klasy energetyczne?

Klasy energetyczneSkutki zmian klimatycznych nieustannie nasilają się z powodu globalnego ocieplenia, dlatego od wielu lat szuka się rozwiązań, które mogłyby odpowiadać na potrzeby ludzi i jednocześnie dbać o środowisko naturalne. W związku z tym prowadzone są badania dotyczące wielu aspektów życia, także zużycia energii elektrycznej.

Niestety energia elektryczna w dzisiejszych czasach powstaje w większości przypadków w wyniku zużywania paliw kopalnych, dlatego tak ważne jest ograniczanie zużycia prądu. Podjęcie tego typu działań skutkuje mniejszym zanieczyszczaniem natury. Aby zminimalizować zły wpływ na klimat, postanowiono wprowadzić system klas energetycznych. Dzięki temu łatwiej dokonywać odpowiedzialnych wyborów.

Jeżeli zależy ci na funkcjonalnych źródłach światła, które bardzo stylowo wyglądają i jednocześnie sprawiają, że płacisz mniejsze rachunki i dbasz o środowisko naturalne, sprawdź ofertę Studia Światła. W naszym sklepie internetowym znajdziesz funkcjonalne kinkiety, lampy, różne rodzaje oświetlenia do wszystkich pomieszczeń.

Czy warto sprawdzać klasy energetyczne produktów?

Poza dobrym wpływem na środowisko, korzystanie z produktów energooszczędnych pozwala także na oszczędności ekonomiczne. Dzięki czytelnym oznakowaniom na etykietach dowiesz się, ile energii zużywają poszczególne źródła światła w ciągu roku, porównasz je z innymi modelami i wybierzesz bardziej ekonomiczny model.

Etykiety energetyczne mają na celu zmotywowanie producentów do wytwarzania jak najbardziej przyjaznych środowisku produktów. Pokazują klientom dane dotyczące efektywności energetycznej, by ułatwić dokonanie najlepszego wyboru zakupowego. Jeśli chcesz utrzymać rachunki pod kontrolą, wybieraj te produkty, które należą do grup o najwyższym potencjale oszczędności energii.

Klasy energetyczne

Jak czytać nowe etykiety energetyczne?

Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie klas energetycznych i zobowiązała producentów do odpowiedniego oznakowania produktów zasilanych prądem. W 2021 roku miała miejsce modernizacja i wprowadzono nowe klasy energetyczne.

Poprzedni wykres wskaźników najefektywniejsze produkty oznaczał klasą A+++, i przechodził przez A++, A+, A, B, C do najbardziej nieefektywnej i najgorzej opłacalnej klasy D. Nowa tabela jest prostsza w odbiorze, ponieważ wskaźnikami są tylko litery użyte w kolejności alfabetycznej, bez dodatkowych znaków. Dzięki temu wiadomo, że etykieta energetyczna o najwyższej efektywności będzie oznaczoną klasą A. Po klasie A następują kolejno klasy B, C, D, E, F i G, a każda kolejna ma gorszą wydajność.

Klasa energetyczna A

Wykazuje się najwyższą efektywnością. Dzięki używaniu produktów tej klasy zarówno w domu, jak i w pracy, możesz dużo zaoszczędzić na rachunkach

Klasa energetyczna B

Nie jest tak wydajna, jak klasa A, ale urządzenia, które do niej należą, efektownie oszczędzają energię elektryczną.

Klasa energetyczna C

To trzecia najlepsza grupa, która cechuje się wysoką oszczędnością energii elektrycznej. Produkty tej klasy ograniczają zużycie prądu w stopniu umiarkowanym.

Klasa energetyczna D

Używanie produktów klasy D może odczuwalnie zwiększać rachunki za energię. Zużycie prądu w przypadku tych produktów jest ponadprzeciętne.

Klasa energetyczna E

Klasę E wyróżnia niska efektywność energetyczna. Częste i długotrwałe korzystanie z produktów należących do tej grupy znacząco podniesie koszty zużycia energii.

Klasa energetyczna F

Produkt oznaczony etykietą klasy F to urządzenie o bardzo niskiej wydajności. Tym, którzy chcą oszczędzać pieniądze i środowisko rekomenduje się rezygnowanie z tego typu urządzeń.

Klasa energetyczna G

Do tej grupy należą artykuły o najmniejszej wydajności energetycznej. Korzystanie z produktów klasy F pochłania bardzo duże ilości energii. Używanie ich bardzo podnosi ceny rachunków i bezlitośnie zatruwa przyrodę.

Zaufaj profesjonalistom ze Studia Światła

Energooszczędne oświetlenie pomaga obniżyć rachunki za prąd i ilość emitowanych gazów cieplarnianych, a wszystko to bez obniżania jakości światła. W sklepie studioswiatla.pl znajdziesz wiele propozycji elementów oświetlenia, które pozwolą ci na zmniejszenie zużycia energii. A więcej informacji na temat klas energetycznych dowiesz się z artykułu: https://studioswiatla.pl/pl/blog/nowe-klasy-energetyczne-1630508496.html.

Komentarze