Kuchnia jednorzędowa - popularne układy w kuchni

Kuchnia jednorzędowaKuchnia to jest miejsce, w którym powinniśmy z przyjemnością spędzać czas zarówno podczas rodzinnych spotkań, jak i wykonywania codziennych obowiązków. Sposób aranżacji wnętrza kuchni w znacznym stopniu uzależniony jest od wielkości przestrzeni, którą dysponujemy. Wiele interesujących, zgodnych ze współczesnymi trendami, propozycji znaleźć można na stronie AboutDecor. Bez względu na to, jaki układ mebli wybierzemy, kierujmy się wygodą i funkcjonalnością. Najpierw uporządkujmy wiedzę, co ułatwi podjąć właściwą decyzję.

Układy mebli kuchennych

Kuchenna aranżacja powinna być skrupulatnie przemyślana. Każdy układ ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od indywidualnych przyzwyczajeń, gustu użytkowników oraz ograniczeń budżetowych, a także warunków technicznych pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze układy meblowe w kuchni:

  • jednorzędowy,
  • dwurzędowy,
  • układ mebli w kształt litery L,
  • układy mebli w kształt liter G lub U,
  • kuchnia z wyspą.

Bez względu na preferowany rozstaw warto pamiętać, że idealny układ kuchenny powinien spełniać podstawową zasadę ergonomii tj. regułę trójkąta roboczego. Według niej podstawowe kuchenne prace powinny ułożyć się w kształt tej figury, gdzie najważniejsze sprzęty, czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak tworzą wierzchołki, a odległości między nimi, czyli boki trójkąta, mają długość od 4 do 6 metrów. Taki schemat zapobiegnie niepotrzebnej stracie czasu na nieuporządkowane przemieszczanie się od urządzenia do urządzenia.

Mała kuchnia jednorzędowa

Kuchnia w jednym rzędzie

Dysponując kuchnią w zabudowie jednorzędowej, nie jest łatwo zastosować wyżej omówioną regułę. Wszystkie elementy wyposażenia ustawione są obok siebie, dlatego istotne jest, by kolejność sprzętów była prawidłowa. Ciąg roboczy zaczyna lodówka, za nią powinien rozpościerać się blat, a następnie zlewozmywak i w odległości ok. 90 cm – płyta grzejna. Za płytą zagospodaruj blat o długości ok. 40 cm. Planując wygodną kuchnię, warto zwrócić uwagę na dużą liczbę szuflad w zabudowie, gniazdek elektrycznych oraz na funkcjonalne oświetlenie blatu roboczego.

Reguły w kuchni jednorzędowej

W takiej organizacji zabudowy meblowej i urządzeń AGD obowiązującą regułą jest zasada linii technologicznej. W kuchni należy wydzielić strefę:

  1. zapasów (lodówka),
  2. przechowywania (naczynia, szklanki, sztućce),
  3. zmywania (zlew, zmywarka),
  4. przygotowywania (blat roboczy, deski, drobne AGD),
  5. gotowania (płyta, piekarnik, mikrofalówka, garnki).

Strefy te należy umieścić w kolejności od 1 do 5, rozpoczynając od lodówki, a kończąc na płycie indukcyjnej. Takie rozmieszczenie pozwoli na wygodne wykonywanie prac w kuchni bez zbędnego chodzenia i chaosu.

Sekret tkwi we wnętrzu

Kuchnia jednorzędowa z reguły wybierana jest przez właścicieli niewielkich metraży, dlatego podstawowym wyzwaniem jest tutaj optymalne zagospodarowane każdej przestrzeni. Pomocne w tym będą głębokie szafki narożne z koszami obrotowymi, a także szuflady z pełnym wysuwem, dopasowane na wymiar półki, organizery, wkłady, uchwyty oraz sortowniki zamieniające zagraconą przestrzeń i niedostępne zakamarki w krainę ładu i porządku.

Nowoczesna kuchnia jednorzędowa

Wybór dla wymagających

Kuchnia jednorzędowa jest układem niezwykle wymagającym i trudnym, jednak daje ciekawe możliwości estetyczne. Po pierwsze, nie przytłacza wizualnie aranżacji kuchni, pozostawiając sporo wolnego miejsca na stół jadalny lub wyspę. Jej zaletą jest ergonomia. Wszystko znajduje się w zasięgu ręki, a rozbudowany system organizacji wewnątrz mebli, daje wiele możliwości praktycznej segregacji i przechowywania. Dla osób ceniących ład oraz dobrą organizację swojej przestrzeni będzie to z pewnością doskonały wybór. Na pewno kuchnia jednorzędowa wymaga większej staranności i przemyślanych decyzji, jednak wysiłek włożony w dopracowanie każdego detalu sprawi, że kuchenna aranżacja będzie budziła zachwyt, a jej użytkowanie będzie czystą przyjemnością. Więcej inspiracji znajdziecie w serwisie aboutdecor.pl.

Info UE

Komentarze