Styczniki - definicja, przeznaczenie, wady i zalety

StycznikiStyczniki cechują się wyjątkową trwałością mechaniczną oraz dużą częstością łączeń, która pomimo niewielkich rozmiarów urządzenia pozwala na wydajną pracę. Co powinieneś o nich wiedzieć? Gdzie można je zastosować i jakie są wady oraz zalety tych urządzeń? Odpowiadamy poniżej!

Czym są styczniki i do czego się ich używa?

Styczniki to urządzenia, które pełnią funkcję łącznika elektrycznego. Mają dwa położenia styków, gdzie jedno z nich jest położeniem przewodzącym. Styczniki od lat są bardzo ważnym elementem używanym w branży przemysłowej, budowlanej czy energetycznej. Mogą być wykorzystywane m.in. do sterowania silnikami elektrycznymi, oświetleniem (np. lamp jarzeniowych), wentylatorami czy bateriami kondensatorów.

Jakie są zalety i wady styczników?

Styczniki mają wiele zalet, jak i wad. Do tych pierwszych należą m.in.:

  • trwałość mechaniczna;
  • możliwość użycia ich do załączania układów silnoprądowych (przeznaczonych do łączenia sygnałów o dużej mocy);
  • zapewnianie izolacji galwanicznej pomiędzy obwodem sterowanym a obwodem cewki;
  • możliwość podłączenia akcesoriów, które zwiększą funkcjonalność urządzenia, np. styków pomocniczych;
  • możliwość zastosowania w niebezpiecznym środowisku, dzięki funkcjom gaszenia łuku elektrycznego;
  • niewielkie ryzyko wystąpienia awarii (zapewnienie bezpiecznych warunków do pracy).

Do wad styczników należą:

  • długi czas przełączenia stycznika;
  • głośna praca urządzenia (przekaźniki niemal zawsze pracują ciszej);
  • ograniczona żywotność;
  • podczas wymiany styczników konieczne jest odłączenie przewodów (w porównaniu z przekaźnikami, które można bez przeszkód montować w podstawce).

Uwaga! W większości przypadków przekaźników nie wolno traktować jako alternatywę dla styczników. Styczniki są jedynym tak dobrym rozwiązaniem do łączenia obwodów głównych (w stycznikach występują dwie przerwy łączeniowe, które pozwalają im lepiej radzić sobie z rozłączaniem większych prądów i obciążeń), a przekaźniki do łączenia obwodów pomocniczych (np. sterowniczych lub sygnalizacyjnych).

Styczniki i akcesoria od TME

Wybór styczników to często dopiero początek. W ofertach czołowych producentów znajdziesz m.in. styki pomocnicze, elektroniczne moduły czasowe czy ochronniki przed przepięciem. Aby wybrać odpowiednie rozwiązania i kupić wszystkie potrzebne elementy w jednym miejscu, warto sprawdzić ofertę TME!

Nasi specjaliści służą wsparciem na każdym etapie składania zamówienia, a dokładna specyfikacja produktów pomoże Ci zawęzić wyszukiwania do najpotrzebniejszych produktów. Sprawdź ofertę styczników od TME: https://www.tme.eu/pl/katalog/styczniki_100423/.

Komentarze