Fotowoltaika w domu - jak przygotować budynek do produkcji prądu?

Kolektory słonecznePrąd można czerpać nie tylko z sieci elektroenergetycznej. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym można produkować go także w domu!

Nowoczesne technologie pozwalają na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z korzyścią dla środowiska naturalnego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł jest aktualnie energia słoneczna, z użyciem której można produkować zarówno ciepło, jak również prąd.

Instalacje, które umożliwiają produkcję prądu z wykorzystaniem promieniowania słonecznego, nazywane są instalacjami fotowoltaicznymi. Czym dokładnie jest fotowoltaika? Jak można ją wykorzystać w domu jednorodzinnym? Jak przygotować wtedy budynek do produkcji prądu?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która koncentruje się na przetwarzaniu promieniowania słonecznego na energię elektryczną z wykorzystaniem tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego.

Aktualnie fotowoltaika ma szerokie zastosowanie w produkcji energii elektrycznej - od niewielkich kalkulatorów na energię słoneczną aż do dużych farm, które potrafią zaopatrywać w prąd duże miasta.

Do wytwarzania prądu wykorzystuje się wtedy specjalne ogniwa fotowoltaiczne, które wytwarzane są z krzemu krystalicznego. Ogniwa te mogą być łączone ze sobą, tworząc większe moduły fotowoltaiczne.

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym

Ze względu na swoje szerokie zastosowanie fotowoltaika używana jest nie tylko profesjonalnie, ale również może służyć jako wsparcie w wytwarzaniu prądu w domach jednorodzinnych.

W takim przypadku stosuje się odpowiednie panele słoneczne, które potrafią przetwarzać energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Może być ona następnie używana do zasilania różnych urządzeń elektrycznych w domu, może być przechowywana w specjalnych akumulatorach, ale również może być odsprzedawana do sieci elektroenergetycznej.

O korzystaniu z prądu wytwarzanego z promieni słonecznych warto pomyśleć już na etapie projektowania domu jednorodzinnego. Oczywiście, fotowoltaika może być zastosowana także w domach już istniejących. W każdym z tych przypadków, przed rozpoczęciem montażu ogniw i całej instalacji, ważne są kompleksowe przygotowania. O czym należy wtedy pamiętać?

Im mniej cienia, tym lepiej

Pozyskiwanie prądu z promieniowania słonecznego jest najbardziej efektywne w miejscach, gdzie słońca jest po prostu najwięcej. Wobec tego fotowoltaika nie sprawdzi się na działkach, które są zacienione.

Aby określić optymalne położenie ogniw, firmy zajmujące się świadczeniem usług w ramach wykonawstwa instalacji fotowoltaicznych przeprowadzają specjalne badania. Na ich podstawie mogą wskazać miejsca, gdzie montaż ogniw będzie najbardziej opłacalny.

Instalacja dobrana do średniego zużycia prądu

Parametry instalacji fotowoltaicznej powinny być dobrane w zależności od średniego zużycia prądu w danym domu jednorodzinnym. To pozwala na dobranie właściwej mocy zestawu fotowoltaicznego.

W celu określenia średniego zużycia prądu można wykorzystać dotychczasowe rachunki za prąd.

Przygotowanie przestrzeni na elementy zestawu fotowoltaicznego

Zestaw fotowoltaiczny to nie tylko same ogniwa, które najczęściej montowane są na dachach budynków. Oprócz tego to także specjalna instalacja, sterujące nią urządzenia, akumulatory i inne. Wobec tego należy przeznaczyć na nie dodatkową przestrzeń, na przykład w kotłowni czy w innym pomieszczeniu.

Optymalne rozmieszczenie instalacji oraz urządzeń wchodzących w skład zestawu fotowoltaicznego pozwoli również na zmniejszenie kosztów całej inwestycji, co wynika z wykorzystania mniejszej ilości materiałów, na przykład okablowania.

Warto skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie fotowoltaiki

Osoby zainteresowane fotowoltaiką w swoim domu jednorodzinnym mogą uzyskać najlepszy zwrot z tej inwestycji wtedy, gdy skorzystają z pomocy ekspertów.

Na polskim rynku działa obecnie wiele firm, które zajmują się świadczeniem kompleksowych usług w ramach projektowania i wykonawstwa instalacji fotowoltaicznych na rzecz klientów indywidualnych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Strefa Energii z Rząska, k. Krakowa.

Ocena: 5.0

Komentarze